Opole chce wykolegować zakon?

Redaktor Obywatelski7

Zakon Sióstr Szarytek, który otrzymał w 2008 roku, 16 hektarów ziemi w wyniku rekompensaty za utracone po wojnie ziemie, jest oskarżany o blokowanie inwestycji, ponieważ siostry chcą sprzedać ziemię drożej niż miasto chce kupić.

Siostry otrzymała ziemię na bazie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od początku deklarują chęć sprzedaży terenu. Miasto jednak widzi problem. Siostry chcą za ziemię 120zł za metr kwadratowy, natomiast miasto gotowe jest zaoferować o 50zł mniej. I proszę zgadnąć kto jest oskarżony o blokowanie inwestycji? Oczywiście siostry.

Temat jakiś czas temu podjęła Gazeta Wyborcza informując iż siostry „szachują” strefą ekonomiczną. Władze miejskie na czele z Wiceprezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim mówią, że to trudny temat bo siostry nie chcą się dogadać.

Tylko o czym tu gadać? Zakon chce otrzymać taką kwotę, jaką sobie zażyczył. Wycenił ziemię na 120 zł i po temacie. Takie jest prawo rynku. Czy ktoś z urzędu, albo GW sprzedałby swoją ziemię o 1/3 taniej, bo interes miejski tego wymaga? To, że siostry nie dają się wykiwać, bo miasto tego chce to jakiś grzech? Każdemu potrzebne są pieniądze, dlatego każdy, również siostry zakonne, chcą otrzymać za swoją własność tyle ile się należy.

Jak widać, nie zawsze jest tak, że wszyscy mogą działać na równych prawach. Gdy zakony, księża czy właśnie siostry czynią swoją posługę, pomagając chorym i głodującym to jest dobrze. Jednak, gdy tylko ośmielą się powalczyć o swoje prawa, są napadani przez rozmaite grupy interesu.

Jeżeli ziemia, która leży na terenie strefy ekonomicznej, należałaby do prominentnego biznesmena powiązanego z „towarzystwem” media oskarżyłyby miasto o to, że chce wykiwać człowieka, który domaga się określonej kwoty za swoją własność.

Tak już jest.

autor: Łukasz Żygadło

 1. z Niemodlina
  | ID: 7d7ade5c | #1

  Temat równie ochoczo POdłapał i PO swojemu komentuje lewicowy portal 24opole, który pod różnymi wydarzeniami takimi jak wypadki,pożary, relacje z imprez etc. przemyca lewicową propagandę. Dziwne,że jeszcze Głos Helmuta, sorrrrry NTO nie opublikowało odPOwiedniego artykułu na ten temat, ale to pewnie kwestia czasu……..

 2. | ID: 73ba5062 | #2

  „Jeśli chcesz być doskonałym, idź sprzedaj majętności twoje i rozdaj ubogim” – to słowa Jezusa. Odkąd je wypowiedział, niewielu się do nich zastosowało a już najmniej z tych, którzy są przedstawicielami kościoła katolickiego.

 3. ryba
  | ID: 0c96e5cd | #3

  haha – to miasto chce wykiwac zakon? szanowny redaktor zapomnial napisac, ze miasto zainwestowalo w ten teren 12 mln zloty – w uzbrojenie, nastepnie wlaczylo go do strefy ekonomicznej, zeby powstawaly tam miejsca pracy, ktore tak bardzo potrzebne sa w wojewodztwie. tymczasem po drodze okazalo sie, ze wlascicielem ziemi zostal zakon z Warszawy. Nic nie dolozyl do uzbrojenia terenu a wszystkich inwestorow przegania. Miejca pracy powstaja gdzie indziej. We Wroclawiu, Katowicach itd. Kto tu kogo wykiwal?

 4. | ID: cf08d3ce | #4

  Przyjęło się w Polsce,że Gminy ,oczywiście… po zasięgnięciu opinii prawników ….przejmują za darmo….. grunty prywatnych właścicieli np. pod drogi,które są potrzebne prominentnym osobom, w celu dojazdu do posesji.! W ciągu jednego roku, ci bogacze… potrafią wybudować dom mający 35 pokoi do wynajęcia. Wartość tegoż hotelu to około 3 mln , a nie zapłacą właścicielowi gruntu za drogę, bo…. jak mówią.. Gmina uregulowała prawnie tzn. geodeci sporządzili pomiary i mapy…., bez udziału właścicieli,…wpisali do zasobu geodezyjno – kartograficznego starosty powiatu,.. wpisali do księgi wieczystej Gminę i ..szukaj wiatru w polu! Sytuacja opisana w w artykule wskazuje,żę Gmina, chce zapłacić, uważam że jest to kwestia dogadania się,gdyż każdy podmiot,który chce uruchomić np.fabrykę musi posiadać własność,co umożliwi mu skorzystania z dotacji unijnych ,kredytów i et cetera.Trzeba w tym wszystkim trochę szaleństwa,jak to w miłości do bliżniego!!

 5. Anonim
  | ID: f697981a | #5

  muminek jak zwykle ma przyklejony uśmiech do pyska
  czizassss, nie mogę na to patrzeć

 6. gość
  | ID: b23ef6a6 | #6

  Do z Niemodlina. Temat był już kilka razy bardzo szeroko opisywany. NTO podjęła go jako pierwsza 2 lub nawet 3 lata temu. Wystarczy poszperać w archiwum.

 7. Ghu
  | ID: f2128bff | #7

  Dobry tekst

Komentarze są zamknięte