Collegium Nobilium Opoliensis – II zjazd

Autor Obywatelski2

30 czerwca był dla uczestników Collegium Nobilium Opoliensis dniem szczególnym. Była to bowiem data drugiego zjazdu w tegorocznej edycji studiów. Mnie, piszącego ten reportaż kolegianta, oraz 17 innych osób bardzo ciekawiło, jakie atrakcje przygotował tego dnia Marcin Ociepa, dyrektor CNO.

Pierwsze zajęcia poprowadziła Dr Ewa Skrabacz. Ich temat brzmiał „O państwie i prawie”. Kolegianci przypomnieli sobie pojęcia „państwa”, „prawa”, dowiedzieli się dlaczego tak ważne jest odniesienie się do współczesności. Historia jest ważnym elementem polityki – mówiła Skrabacz i wyrażała swoją niechęć do odcinania się od historii.

Następnie Marcin Ociepa mówił o „Etykiecie”. Zdanie przewodnie zajęć brzmiało „Szacunek dla drugiego człowieka”. Ociepa przedstawił części składniowe savoir vivre – protokół dyplomatyczny, etykietę i dobre wychowanie. Dowiedzieć się można było, że etykieta jest przedłużeniem kultury osobistej i jest częścią składniową profesjonalizmu. Oto 8 zasad dobrego wychowania głoszonych na zajęciach:

-przestrzeganie zasad etycznych

-zasada wzajemności

-zasada starszeństwa

-zasada tolerancji

-zasada dyskrecji

-zasada punktualności

-zasada zdrowego rozsądku

O prymacie moralności nad teatrem – tymi słowami prowadzący zakończył zajęcia.

Adam Dera mówił o „Roli chrześcijaństwa w rozwoju państwa Polskiego”. Z okresu naszej historii wyłonił kilka szczególnych momentów:

-między bizantynizmem a kulturą łacińską

-trzecia droga. Cyryl i Metody.

-okoliczności chrztu Mieszka I

-święty Wojciech – patron Polski

-król kontra krakowski biskup

-zakony

-Kościół a Unia z Litwą

-Kościół a wolne elekcje

Po przerwie obiadowej odbyły się zajęcia z Arkadiuszem Karbowiakiem. Ich temat brzmiał „Piłsudski kontra Dmowski. Z dziejów rywalizacji dwóch obozów politycznych”. Karbowiak wytłumaczył Kolegiantom różnice w postrzeganiu wolnej Polski przez Dmowskiego i Piłsudskiego. Opowiedział o ich działaniach podczas wojny oraz ruchach już po odzyskaniu niepodległości.

Później studenci podzielili się na dwie grupy. Jedna z nich miała zajęcia z Bartoszem Machnikiem, specjalistą w dziedzinie medioznastwa. Opowiadał on o teoretycznych zasadach, jakimi powinny kierować się media. Następnie zebrani dyskutowali na temat, jak to funkcjonuje w rzeczywistości. Zgodnie doszli do wniosku, że żadne medium nigdy nie będzie w pełni obiektywne, lecz postara się przekazywać swoje poglądy w prezentowanych informacjach.

Druga grupa miała zajęcia z Krystyną Cieszyńską – temat „Zbigniewa Herberta – przygody człowieka myślącego”. Myślą przewodnią ćwiczeń były słowa „Byłeś Wierny. Idziesz”, będące wariacją na temat słów Herberta z „Przesłania pana Cogito”.

Ostatnie merytoryczne zajęcia odbyły się z Grzegorzem Kozdrasiem. Ich temat brzmiał „Teoretyczne i empiryczne podstawy samowychowania”.

Zjazd zakończyła krótka summa, podczas której Kolegiaci i Marcin Ociepa rozmawiali o tym, co można by w funkcjonowaniu Collegium Nobilium poprawić. Całość zakończyła się o godzinie 19.

Następny zjazd odbędzie się 1 września.

Autor: Krzysztof Marcinkiewicz

Fot. Bartosz Machnik

  1. pyta pyta elyta
    | ID: 4a9bfa7b | #1

    Widze sale wykladowe z prawidziwego zdarzenia, w sam raz dla elyty.

  2. aga
    | ID: 9ec8a2f4 | #2

    …mówił o „Roli chrześcijaństwa w rozwoju państwa Polskiego”- wszystko pięknie, ale powinni Państwo włączyć do programu zajęć wykłady z zakresu poprawności ojczystego języka.

Komentarze są zamknięte