Łukasz Warzecha w Opolu [wideorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W piątek 22 czerwca na zaproszenie posła Patryka Jakiego gościł w Opolu redaktor Łukasz Warzecha. Współorganizatorem spotkania była Wszechnica Solidarności Uniwersytetu Opolskiego.

Krótki wykład i późniejsza dyskusja poświęcone były bieżącym problemom politycznym.  Łukasz Warzecha to bardzo popularny komentator życia politycznego w Polsce, a także kondycji mediów.

Powszechne przekonanie uczestników spotkania dotyczące nierzetelności mediów w Polsce podzielił również red. Warzecha. Jego zdaniem publicyści mają prawo do swoich poglądów i opinii; problem pojawia się wtedy, gdy nie dostrzegają i przemilczają pewne fakty po to, by udowodnić swoją tezę. Podobnie nierzetelne jest mieszanie informacji i komentarzy, które ma na celu narzucanie odbiorcy pożądanej interpretacji; wówczas zamiast z informowaniem, mamy do czynienia z manipulowaniem.

Zarówno proces koncesyjny, gdzie zgoda na nadawanie uzależniona jest od decyzji politycznych, jak i system mediów publiczny w Polsce powodują uzależnienie mediów od decydentów biznesowo-politycznych. Misja telewizji publicznej jest niejasno określona, a każdy kolejny prezes TVP pochodzi z nadania politycznego. Zdaniem Łukasza Warzechy najlepszym prezesem telewizji publicznej był Bronisław Wildstein, krytycznie ocenił decyzje Jarosława Kaczyńskiego odwołującą go z tej funkcji.

Łukasz Warzecha krytycznie wypowiadał się również o systemie wyborczym w Polsce, który doprowadza do niekorzystnego podziału sceny politycznej. Finansowanie partii z budżetu ogranicza możliwości nowych partii, zasklepiając scenę polityczną w utartym układzie. Proporcjonalny system wyborczy sprawia, że o składzie klubów parlamentarnych decydują jednoosobowo przywódcy partii, a poszczególni politycy w trosce o swoją pozycję na liści wyborczej skupiają się przede wszystkim na przypodobaniu się szefowi, zamiast na rzeczywistej pracy. Rola Sejmu kurczy się, a większość decyzji przenosi się do partyjnych prezydiów. Ostatecznie o sprawach najważniejszych decydują jednoosobowo Donald Tusk i Jarosław Kaczyński.

Pod koniec spotkania Łukasz Warzecha wspominał swoją pracę nad książką Lech Kaczyński – ostatni wywiad. Po raz ostatni red. Warzecha spotkał się z śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim w środę 7 kwietnia na 3 dni przed katastrofą nad Smoleńskiem. Wspominał Prezydenta odprężającego się przy pracy nad książką, spacerującego po pokoju i pijącego herbatę z dużą ilością cukru.

Autor: MW

 

 1. TW BOLEK
  | ID: 01427d34 | #1

  Pan BOLEK POzbawiony tytułu „Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia”.

  http://fakty.interia.pl/polska/news/walesa-pozbawiony-tytulu-zasluzonego-dla-solidarnosci,1813257,3

  KOCHANI CZYTELNICY POd ARTYKUŁEM SĄ DWIE ŁAPKI – ZIELONA KTÓRA OCENIA ARTYKUŁ NA PLUS I CZERWONA OCENIAJĄCA ARTYKUŁ NA MINUS.

  Proszę o nabijanie zielonych łapek . System liczy każdy komputer tylko raz – nie ma mowy o nabjaniu „punktów”

  Proszę o POkazanie Panu lechowi BOLKOWI gdzie jego miejsce.

Komentarze są zamknięte