Lider RAŚ-u chce połączenia województw

Redaktor Obywatelski13

– Nie oddamy województwa opolskiego – tak marszałek Józef Sebesta skomentował wypowiedzi Jerzego Gorzelika, lidera Ruchu Autonomii Śląska, który stwierdził, że wyniki spisu powszechnego są argumentem za stworzeniem jednego dużego województwa górnośląskiego. Zdaniem Gorzelika, Opolszczyzna zachowała w 1998 roku samodzielność, bo była regionem zamieszkanym przez ludność niemiecką. Tymczasem, zdaniem lidera RAŚ-u, ubiegłoroczny spis miał pokazać, że na Opolszczyźnie „więcej jest dziś Ślązaków, niż Niemców”.

Sebesta ostro skrytykował pomysł Gorzelika, który jako koalicjant Platformy Obywatelskiej  jest członkiem zarządu województwa śląskiego i, co zaznaczył Sebesta, także funkcjonariuszem publicznym.

Sebesta podkreśla, że Opolszczyzna znacznie różni się kulturowo od obecnego województwa śląskiego.

– Jest to związane z migracją, na Opolszczyźnie żyje spora rzesza osób napływowych z Kresów i innych części Polski. Jest tutaj również spora rzesza autochtonów, którzy też chcą żyć we własnym regionie – dodaje Sebesta.

za:radio.opole.pl/Piotr Wrona

oprac: ŁŻ

 

 1. silus
  | ID: b4b6b606 | #1

  Gorzelik nie chce połączenia województw, chce po prostu stworzyć woj. śląskie (bez Częstochowy czy Żywca)za to z śląskimi miastami jak Opole i to chyba normalne.Pan Sebesta najwyrazniej nie chce pozbyć się stołka, do przypomnienia w woj. śląskim też mieszka spora część kresowiaków jak i mieszkańców z innych części Polski.
  Górny Śląsk jest jeden, z Opolem i bez Częstochowy czy Żywca!

 2. svatopluk
  | ID: 012f9770 | #2

  Tyle co pamiętam z wydarzeń sprzed kilkunastu lat to prawica była przeciwko tworzeniu „opolskiego folwarku”

  Gorzelik w niejednej wypowiedzi podkreślił że najpierw trzeba spytać się ludzi czy chcą opolskiego czy wspólnego górnośląskiego (oczywiście bez Brzegu, Namysłowa i Nysy).

 3. luka70
  | ID: 1e4f565d | #3

  Podziały administracyjne zmieniają się co jakiś czas. Szczególnie podatne na zmiany są regiony sztuczne. Za kilka lat to wskutek w kryzysu demograficznego, finansowego i gospodarczego to Opole będzie prosić o przyłączenie.

 4. erwin
  | ID: b7148147 | #4

  Brawo Gorzelik. Zróbmy górnosląskie województwo bez Częstochowy i Brzegu.
  Najlepiej gdyby stolica i zarzad wojeówdztwa były w Opolu, ale sejmik zbierał się w Katowicach w sali Sejmu Śląskiego, a rózne wazne podmioty były w różnych częściach tego województwa Gliwicach, Bytomiu Bielsku, Rybniku, Kędzierzynie, Cieszynie, Prudniku…
  Oddajmy godność samorządności Górnemu Śląskowi

  I nie dajmy się zmanipulować, w Katowicach, Gliwicach Bytomiu tez jest dużo kresowiaków, a w zasadzie ich potomoków, którzy utożsamiają się mocno z miejscem, w którym się urodzili, swoimi miastami, więc nie jest to problemem, by połączyć siły.

 5. Mario1199
  | ID: 266d6558 | #5

  Panowie! Nikt nie musi się łączyć ze Śląskiem, aby przetrwać czy stworzyć wspólny region, Opolskie sobie radzi i radzić będzie bez Śląska.
  Wystarczy że jak są wybory to wybrać odpowiednich ludzi do rządzenia Krajem i pewne problemy w ciągu 2 lub 4 lat znikną.
  Nie którzy są za RaŚieM czy też Gorzelikiem, ale to nie ma znaczenia, bo nie wszystkich ludzi to interesuje.

  Dlaczego?

  -Jestem Ślązakiem, nie Polakiem, i nie Polsce przyrzekałem, więc jej nie zdradziłem i nie czuję się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa.

  -Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła.

  No więc ktoś chce Autonomii jego sprawa, mnie jak i wielu innych ludzi to nie interesuje dlatego że Śląsk był Polski i Polski zostanie.

  A i RAŚ współpracuje z PO, to taka wiadomość dla Anty – Systemowców.

  Każdy ma prawo być kim tylko chce, ale Ślązacy muszą wiedzieć jedno, że Śląsk jest rdzenie Polski oraz ich tożsamość to tylko dialekt który nie powoduje że staną się Narodem. Ślązacy mają prawo być źli czy zgniewani, za obecny stan rzeczy na Śląsku szczerze nawet ich rozumiem i popieram, tylko że bardzo często przelewa się to na Irracjonalne Zachowanie np:(Polacy odpowiadają za 2 WŚ oraz wprowadzenie do Polski Komunizmu) i tym podobne teksty… nie mówiąc już o obrazie Polaków od H* do K* i twierdzenia że Niemcy są Nadludźmi i takie podobne teksty.

  Jeszcze jedno o co walczyli Powstańcy Śląscy?

  Bo nie wszyscy to wiedzą niestety, ano o to żeby Śląsk był Polski.

  Nikt nie musi się z tym zgadzać, ale taka jest prawda!!!

 6. svatopluk
  | ID: a698fdd7 | #6

  zapomniałeś jeszcze o wynikach plebiscytu:)

  kraju ani regionu nie rozwiniesz w ciągu kilku lat.
  to praca na dekady. ale możliwa.
  nie tylko od ludzi ale także od systemu.
  a czy ten rozwojowi sprzyja?

 7. | ID: b4ad6735 | #7

  Zlikwidujmy województwa!! To proste a jakże byłoby uciążliwe dla tych co za biurkiem planują…,planują…,planują…. a rezultaty ich „pracy „… taaaaakie maaaarne, co widzimy i odczuwamy! Obecnie, każde województwo „, każde sobie rzepkę skrobie”, nie pracuje się dla całości Państwa polskiego tylko wybiórczo, kto ma większe „przebicie”w dostępie do kasy np.tzw.unijnej rozwija swoje otoczenie albo też czuje się tak mocny,że wszystko mu wolno. i np.z hałd pocynkowych z terenu Śląska wywozi odpady na beskidzkie tereny zielone !!!!!!

 8. | ID: b4ad6735 | #8

  Muszę uzupełnić mój komentarz ..otóż ..Odpady pocynkowe wysypano w odległości – pół metra – od studni z wodą pitną, w sąsiedztwie szkoły!!! po 3.5 roku je wywożono ale terenu nie odkażono!!!1Na nic zdały się interwencje w służbach starosty, inspektora nadzoru budowlanego, , marszałka,wojewody.sanepidu więc po co je utrzymywać z naszych podatków??????????

 9. Ślęza
  | ID: ea1309bc | #9

  Sa ważniejsze sprawy. Bo -jak napisał Jerzy,Adam i Jan – czy nie przyszło żyć rodzinom w nieludzkich warunkach obskurnego systemu społecznego, skoro Polki, takze te ze Śląska i spod Góry Ślężna, mają najwiecej dzieci, ale gdzie? – w GB. Zapomniał się ten pan G? Stchórzył powiedziec prawdę, która jest od 89? O co walczy G? Czy system ryzyka, jaki mamy, nie jest ośrodkiem odosobnienia o bardzo bezdusznej kadrze i okrutnym, surowym regulaminie?
  Czy liczba samobójstw w tym systemie, który należy zmienić, nie jest wieksza nawet niz podczas okupacji w PRL? To jest temat dla p.G., a nie jątrzenie.
  Czy nie jest tak, ze w tym nowym systemie wszystko jest poukładane, role przydzielone? O czym ta osoba mówi? – tak trzeba się zapytać z punktu widzenia historii. I po co mówi, skoro niczego nie potrafi odkryć? Komu sie chce przypodobać? Czy nie jest ciagle grupka od rządzenia, a reszta od słuchania? Czy nie zawyrokowano „Kto jest lepszy, a kto gorszy. Kto silny, a kto słaby”? – cała koncepcja wypowiedzi p. G jest wstretna, jest przejawem nowomowy, że niby nie jest tak jak jest.
  To wskazuje na pogardę własnie piękna, prawdy. Wrzeszczy „Chcę WIĘCEJ”. Co za nonsens. Chcą więcej jest na plakatach z roznegliżowanymi niewiastami.
  Hasło „chcemy WIĘCEJ” nic nie mówi! Jest prymitywne i faktycznie oddziaływa na prymitywne, jeszcze nieukształtowane młode mózgi. Demoralizujaca jest działalność p.G.
  Jego w ogóle krótkie zdania nie maja treści i są obliczone na marną politykę. lepiej byłoby bez tych wypowiedzi jeszcze jednego Pana Pyszałka.
  Lansowane od 89 zdanka, ze „świat zaczyna się na naszym podwórku” jest zwykłym molestowaniem uprawianym od 89. Oto język prostytutki. Wyzwania globalne i małe ojczyzny. Czy ten człowiek wie co to są wartości?

 10. lekarz
  | ID: ea1309bc | #10

  Mozna miec rózne pomysły, np. „Zlikwidujmy województwa!! To proste.” Mozna wrócic do starego podziału na 48 województw. Jest natomiast prawda, że każde województwo rzepkę skrobie, nie pracuje się dla całości Państwa polskiego tylko wybiórczo, kto ma większe „przebicie”w dostępie do kasy np.tzw.unijnej rozwija swoje otoczenie albo też czuje się tak mocny,że wszystko mu wolno. i np.z hałd pocynkowych z terenu Śląska wywozi odpady na beskidzkie tereny zielone !!!!!!” Potem tam dzieci, z innych rejonów Polski, chorują. Łatwo jest miec pretensje, trudno jest pracować dla dobra wspólnego, powszechnego. Łatwo chcieć coś wyrwać, trudno jest mysleć o wszystkich. Łatwo jest mysleć wyrywkowo. I od 89 tego nas za bardzo tu uczą. Tej wyrywkowosci. Polecam prace prof. Marka.

 11. doMario1199
  | ID: 794a94fd | #11

  Intencja Mario1199 jest o wiele uczciwsza od tu przedstawianego Ociepy. Trochę niezręcznie napisana. Irena – latwo wylac dziecko z kąpielą.

 12. | ID: 325e7d2c | #12

  Każdy,startujący w konkursach na jakiekolwiek stanowisko winien widzieć całość problemów, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć,gdy wygra!Każdy ,starający się o mandat poselski winien pracować dla całego Narodu.Trzeba umieć pracować,należy się odpowiednio przygotować i nie wolno zatruwać inny region aby swój wyczyścić kosztem innego Polaka.W podanym przykładzie dokładnie tak jest.Nie zgadzam się, z twierdzeniem ….komentatora nr 11 że cyt.” łatwo wylać dziecko z kąpielą.”Żaden przygotowany i odpowiedzialny Rodzic nie zrobi krzywdy dziecku takiej jak „nowobogacki” z Katowic – dzieciom z Podbeskidzia! Układy układami, ręka rękę myje a władza nic nie widzi ,niei słyszy do czasu …. wystąpienia epidemii.!!!

 13. eeewr
  | ID: 0b24b360 | #13

  @silus
  goryelnikowi kopa w azer i PO klopocie!!!Do cyego ten siersciuch dayz____-do stolka!!!!

Komentarze są zamknięte