Minął dzień na sygnale: 29 maja, wtorek

Niezależna Gazeta Obywatelska

Opole: nad ranem grasował podpalacz samochodów. Spalił 4 wozy!

O godzinie 4:11 w Opolu przy ulicy Plebiscytowej doszło do pożaru dwóch samochodów osobowych. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia dwóch zastępów straży płomieniami objęty  był przód jednego z samochodów a drugiego pojazdu tył. Straty oszacowano na 30 tys. zł. a uratowane mienie na 20 tys. zł. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

O godzinie 5:26 zgłoszono następny pożar samochodu osobowego przy ulicy Kośnego także w Opolu. Po przyjeździe jednego zastępu straży zastano palącą się kabinę w pojeździe. Podano jeden prąd gaśniczy oraz zakręcono zawory zbiornika gazu LPG. Prawdopodobnie doszło do podpalenia samochodu.

O godzinie 5:29 także w Opolu przy ulicy Katowickiej doszło do pożaru po raz trzeci samochodu osobowego. W gaszeniu pożaru brały udział dwa zastępy straży. Dochodzenie o przyczynie pożaru prowadzi policja.

Opole: List gończy

Policjanci z Komisariatu II Policji w Opolu, na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Okręgowy w Opolu z 26 marca 2012 r. poszukują: Agaty Galus, córki Henryka i Danuty, urodzonej 9 marca 1978 roku w Opolu ostatnie miejsca zamieszkania: Opole, ul. Zwycięstwa 2-4/69 Poszukiwana kobieta jest podejrzana o usiłowanie oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości na szkodę jednego z banków. Osoby, które mogą pomóc w ustaleniu miejsca pobytu Agaty Galus prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komisariatem II Policji w Opolu tel. 77 422 3563, 77 422 2625 lub z najbliższą jednostką Policji (pod numerem alarmowym 997, z telefonów komórkowych 112) bądź Prokuratury.

 

Opole: Zatrzymani włamywacze

Policjanci z Opola zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o kradzieże z włamaniem do dwóch firm na terenie powiatu opolskiego. Straty spowodowane przez włamywaczy oszacowano na ponad 60 000 zł. Funkcjonariusze odzyskali znaczną część skradzionego mienia. Za takie czyny grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Do pierwszego zdarzenia doszło pod koniec długiego majowego weekendu. Sprawcy po włamaniu się do pomieszczeń firmy z Opola skradli między innymi narzędzia elektryczne (wiertarki, szlifierki, klucze elektryczne itp.)  Straty wyceniono na prawie 13 000 zł. Do kolejnego zdarzenia doszło w nocy z 13 na 14 maja w jednej z firm na terenie powiatu opolskiego. Włamywacze skradli z niej między innymi komputer z urządzeniami peryferyjnymi, traktor dziecięcy, narzędzia elektryczne,  zagęszczarkę spalinową. Nie pogardzili też workami z węglem oraz pojemnikami z olejem napędowym. W tym przypadku straty wyceniono na 50 000 zł. Prowadzone przez policjantów z Wydziału do Walki z Przestępstwami Przeciwko Mieniu KMP w Opolu postępowanie pozwoliło funkcjonariuszom na wytypowanie osób mogących mieć związek z tymi przestępstwami. Policjanci wytypowali również miejsca, w których mogą być składowane przedmioty pochodzące z tych przestępstw. W związku z tą sprawą zatrzymano trzech mieszkańców Opola w wieku od 18 do 22 lat. Pierwszy z nich został zatrzymany 18 maja. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem. Muszą liczyć się z grożącą za takie czyny karą do 10 lat pozbawienia wolności.  22-latek decyzją sądu został aresztowany na 2 miesiące. Wobec pozostałych dwóch podejrzanych Sąd Rejonowy w Opolu zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

 

Opole: 66 przestępstw na koncie

Policjanci z Opola zatrzymali dziesięć osób w wieku od 14 – 26 lat podejrzanych o dokonanie ponad 60 przestępstw przeciwko mieniu na terenie powiatu opolskiego i powiatów sąsiednich. Straty powstałe w wyniku tych przestępstw oszacowano na ponad 20 000 złotych.  Jak ustalili prowadzący sprawę policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Opolu, grupa młodych ludzi działała od marca ubiegłego roku. Wtedy to mieli włamać się do 8 altanek działkowych i 5 garaży na terenie miejscowości Gracze. Grupa swoją działalność nasiliła w bieżącym roku. Pierwsze zatrzymanie zrealizowane w tej sprawie miało miejsce 15 maja, a ostanie 24 maja. Prowadzący sprawę policjanci zarzucili zatrzymanym między innymi kradzież pieniędzy ze skrzynki na datki w Kosorowicach, kradzieże 6 rowerów w Trzęsinach, Lewinie Brzeskim i Kolanowicach. Ponadto, w okresie od kwietnia do maja br., włamania do 20 domków kempingowych w Turawie oraz usiłowanie włamania do dwóch innych. Zarzucono im także 7 włamań do garaży i 8 włamań do altanek na terenie Graczy. Do przestępstw tych doszło w marcu 2012 r. Najczęściej kradli przedmioty, które po rozmontowaniu były sprzedawane na złom. Były to narzędzia, kosy spalinowe i elektryczne, kosiarki itp. Łupem padło też 130 metrów kabla elektrycznego wartego 9 000 złotych, który skradziono w Graczach. Straty spowodowane działalnością grupy oszacowano na ponad 20 000 zł. Policjanci odzyskali część skradzionego mienia. Część z wykrytych przez funkcjonariuszy przestępstw nie była wcześniej zgłaszana. W sumie zatrzymanym mieszkańcom powiatu opolskiego przedstawiono 66 zarzutów. Młodzi ludzie przyznali się do zarzucanych im czynów. Pełnoletni wyrazili chęć dobrowolnego poddania się karze. O losie nieletnich zdecyduje sąd rodzinny i dla nieletnich. Policjanci przewidują dalszy rozwój tej sprawy.

 

Opole: policjanci uratowali topielca

28 maja br. st. sierż. Katarzyna Wiśniewska i st. sierż. Łukasz Soboń z polecenia dyżurnego KMP w Opolu udali się na wyspę Pasiekę w Opolu, gdzie za wiaduktem kolejowym nietrzeźwy mężczyzna miał wskoczyć do Odry. Gdy przybyli na miejsce zastali kobietę, która wskazała mężczyznę w rzece. Wcześniej siedział on na ławce, po czym wstał, przewrócił się i wpadł do wody.  Policjanci zauważyli mężczyznę około 1,5 metra od brzegu, który nie potrafił o własnych siłach wydostać się z wody. Funkcjonariusze podjęli akcję ratunkową, wchodząc do rzeki i wyciągając go na brzeg. Od mężczyzny czuć było silną woń alkoholu, był agresywny. Nie reagował na wydawane polecenia wobec czego po wcześniejszym ostrzeżeniu, policjanci użyli kajdanek. Po przybyciu na miejsce pogotowia ratunkowego, mężczyzna uspokoił się, zdjęto mu kajdanki, a załoga medyczna udzieliła mu niezbędnej pomocy i zabrała do szpitala z powodu wyziębienia organizmu.  Uratowanym mężczyzną okazał się 55–letni mieszkaniec powiatu opolskiego. Przebadano go na zawartość alkoholu z wynikiem ponad 2,3 promila. To nie jedyny przypadek, gdy st. sierż. Łukasz Soboń ratował komuś życie właśnie nad wodą. W minionym tygodniu również nietrzeźwy mężczyzna wskoczył do Odry przy ul. Bończyka i zaczął tonąć. Gdy policjanci dotarli na miejsce, świadkowie udzielali mu już pierwszej pomocy. Wspólnie  ze strażakami st. sierż. Łukasz Soboń przetransportował mężczyznę pontonem na drugi brzeg do jednostki straży pożarnej. Innym razem „ściągał” mężczyznę z mostu na Odrze na ul. Nysy Łużyckiej, gdy ten chciał popełnić samobójstwo. Kilka lat temu również ratował życie wspólnie z st. sierż. Katarzyną Wiśniewską.  Wyciągali wtedy z Odry kobietę, która chciała popełnić samobójstwo. Przez 7 lat służby policjant uczestniczył w różnych, tego typu zdarzeniach. St. sierż. Łukasz Soboń na co dzień służy w Wydziale Prewencji KMP w Opolu, ma 31 lat,  a w Policji jest od 2005 roku.

Stare Koźle (pow. kędzierzyńsko-kozielski): narkotyki w bmw

Zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków kędzierzyńscy śledczy przedstawili 43-latkowi. W jego samochodzie policjanci znaleźli prawie 100 gramów amfetaminy. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Wczoraj (28 maja) około godziny 14:00 w miejscowości Stare Koźle policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli srebrne bmw na śląskich tablicach rejestracyjnych. Za kierownicą siedział 43-letni mężczyzna. Funkcjonariusze postanowili dokładnie sprawdzić jego samochód. Na miejscu pojawili się również kędzierzyńscy kryminalni. Podczas kontroli funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że w samochodzie mogą znajdować się narkotyki. Ich przypuszczenia potwierdziły się. W aucie 43-latka policjanci znaleźli prawie 100 gramów amfetaminy oraz kilka gramów marihuany. Narkotyki ukryte były pod wycieraczką pasażera oraz w schowku. Mężczyzna natychmiast został zatrzymany, a jego samochodów zabezpieczony.

Śledczy przedstawili podejrzanemu zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. Mężczyzna przyznał się do stawianego zarzutu. Grozi mu do 10 lat więzienia.

 Nysa: miał w mieszkaniu 124 sadzonki konopi!

Policjanci z Nysy zatrzymali podejrzanego o uprawę konopi indyjskich. Kryminalni zabezpieczyli ponad 120 roślin oraz amfetaminę. 33-letni mieszkaniec Nysy usłyszał już zarzuty. Mężczyźnie grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego nyskiej komendy zatrzymali 33-letniego mieszkańca Nysy, który podejrzany jest o uprawę konopi indyjskich. W jego mieszkaniu policjanci zabezpieczyli 124 rośliny oraz woreczek wypełniony białym proszkiem. Wstępne badanie wykazało, że jest to amfetamina. Mężczyzna usłyszał zarzuty uprawy oraz posiadania narkotyków. Na wniosek prokuratora, mieszkaniec Nysy został tymczasowo aresztowany. Podejrzanemu grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

 Oprac. Tomasz Greniuch

Komentarze są zamknięte