Marsz Pileckiego w Brzegu jakiego jeszcze nie widziała Opolszczyzna

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Inicjatywa marszu zrodziła się z refleksji nad czasami nam współczesnymi, w których daje się zaobserwować wszelkiego rodzaju bezideowość przenikającą szczególnie życie młodych ludzi. Przybliżając życiorysy żołnierzy wyklętych zauważyłem, że w sercach młodych osób zrodziła się iskra pozwalająca, by przy temacie patriotyzmu wytrwać oraz zgłębiać przestrzenie, które z patriotyzmem są związane. – pisze w swym apelu organizator marszu.

Rozmach i różnorodność inicjatyw towarzyszących Marszowi w pełni odzwierciedlają osobę Łukasza Fomicza, inicjatora i organizatora głównego brzeskich uroczystości.

Łukasz Fomicz (ur. 1980) jest rodowitym brzeżaninem. Absolwentem geografii, geologii, filozofii oraz studium podyplomowego „Diagnoza kliniczna i psychoterapia”. Nauczycielem w brzeskich liceach ogólnokształcących nr II im. Zbigniewa Herberta i nr I, w których uczy geografii i etyki.

Łukasz Fomicz uczestniczył w „Opolskiej mobilizacji na Marsz Niepodległości”, akcji zorganizowanej pod patronatem NGO.

To po przyjeździe z Warszawy doszedł do wniosku, że inicjatywy patriotyczne powinny być otwarte na „zwykłych ludzi”, w odróżnieniu od tych pełnych nazw i emblematów organizacji, które media określają mianem „faszystowskich”.

Od razu rozpoczął tworzyć taką inicjatywę. Przeprowadził dziesiątki rozmówi i spotkań na terenie całego brzeskiego powiatu. Zaangażowaniem zaraził swoich uczniów, którzy od wielu dni przygotowują się do Marszu.

Już 22 kwietnia w Galerii Sztuki Współczesnej Brzeskiego Centrum Kultury ruszył wernisaż poświęcony pamięci Rotmistrza Pileckiego i Żołnierzy Wyklętych, bowiem im również swój marsz dedykują brzeżanie. Wystawa „Skazani na karę śmierci w czasach stalinowskich i ich losy” pełna jest plansz, rekwizytów z przeszłości, życiorysów ofiar a także aranżacji miejsc kaźni z udziałem uczniów liceów odgrywających ofiary i ich oprawców, co zwiększa siłę przekazu i oddziałuje na wyobraźnię. Wystawa potrwa do 19 maja.

Sam marsz ma poprzedzić Msza Święta która rozpocznie się o godz. 19.00 w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego, skąd o godz. 20.00 ruszy pochód.

W trakcie Marszu będą miały miejsce wielkoformatowe pokazy multimedialne wyświetlane na budynkach miasta za pomocą projektorów wysokich mocy, inscenizujące sceny z życia Żołnierzy Wyklętych. W samym Marszu będą brały udział grupy rekonstrukcyjne, a pochód ulicami miasta prowadzić będzie zorganizowana grupa motocyklistów. Marsz zakończy inscenizacja śmierci Rotmistrza Pileckiego w wykonaniu Teatru Cieni.

Ale to nie koniec atrakcji.

Marsz ma przejść pod Zamek Piastów Śląskich, na którego dziedzińcu odbędzie się patriotyczny koncert.

Własne aranżacje utworów takich jak m.in. „Prośba” Zbigniewa Herberta, „Taki Kraj” Pietrzaka czy wreszcie „Miejcie Nadzieję” którego wykonawcą był m.in. Wójcicki zaprezentują młodzi artyści z Brzegu, absolwenci szkół muzycznych, z którymi Fomicz prowadził wcześniej projekty gospel. Koncertowi towarzyszyć będzie multimedialny pokaz. Na białej płachcie o wymiarach 16 x 10 m rozciągniętej na zamkowym dziedzińcu będą w trakcie utworów muzycznych wyświetlane fragmenty filmów i etiudy poświęcone bohaterom Marszu.

Wielość atrakcji i ogrom przedsięwzięcia ma w założeniu Łukasza Fomicza przyciągnąć „zwykłych ludzi” i przybliżyć im w atrakcyjny oraz widowiskowy sposób historię narodowych bohaterów.

Organizator apeluje również o zabranie na marsz flag narodowych i świec.

W imieniu redakcji NGO serdecznie zapraszamy!

 Autor: Tomasz Greniuch

  1. | ID: 2227d062 | #1

    Przypominamy Marsz ruszy spod kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego w Brzegu
    Wcześniej 0 19:00 odbędzie się Msza św. w kościele;
    a o 20:00 nastąpi wymarsz sprzed kościoła. Po marszu koncert na Zamku Piastów Śląskich
    Dołącz na http://www.facebook.com/events/273639142729932/

Komentarze są zamknięte