Piotr Dziedziul: jak młodzież pojmuje patriotyzm?

Niezależna Gazeta Obywatelska7

Patriotyzm. Tożsamość narodowa. Coś, co w dzisiejszych czasach wydaje się… zapomniane? Tak. Tak twierdzą wszyscy dookoła, ludzie od statystyk – niczym ankietowani w popularnym, familijnym teleturnieju. Wmawiają nam, że nie jesteśmy patriotami. Ci wszyscy „na górze”. Wybrani do rządzenia tym krajem. „Młodzież nie odczuwa ducha patriotyzmu” – słyszę.

Bo jak niby młodzież ma odczuwać ten patriotyzm? Skąd powinna czerpać przykład? Patriotyzm to miłość do ojczyzny. Jeśli kogoś kocham – nie pozwalam go skrzywdzić. Więc dlaczego pozwalamy krzywdzić naszą Ojczyznę? No tak… nasz idealny przykład. Ci wszyscy „na górze”, rządzący tym państwem, wprowadzający „reformy” dla naszej korzyści. Nieświadomi? Tak. Idealny przykład – ACTA, o którym na razie ucichło. Zero anonimowości. Ci wszyscy „na górze” zaraz po wyborach tracą słuch i pamięć. Tyle obietnic. Tyle rzeczy do zrobienia. Tyle zmian. A tymczasem? Zadłużony stadion, pożyczka, w której miasto prosi o pomoc okoliczną gminę – niby kłamstwo, bo nikt głośno tego nie powiedział. Ale kłamstwo powtórzone sto razy staje się prawdą. To o pożyczce traktuj jako plotkę, bo ciężko zweryfikować taką informację, tak będzie zdrowiej i bezpieczniej.

Krzywdzimy coś, co kochamy. Krzywdzimy naszą Ojczyznę. Ale co może zrobić zwykły, szary człowiek? Co mogę zrobić ja? Ktoś, kto odzywa się w takich sprawach jest szybko tłumiony. Bo przecież łatwiej rządzić społeczeństwem, które nie jest świadome. Wskazać im cel, aby dążyli do niego. Założyć klapki na oczy, rzucić w rutynę. Kazać pracować, dać trochę wolnego. I tak do 67 – roku życia. Jednak coś wymknęło się spod kontroli. Niespodzianka! Tak zadbaliśmy o edukację, że dziś ciężko jest odnaleźć osobę bez matury. Nawet po zawodówce ludzie starają się zdać maturę. Tak „dla siebie”. A może dlatego, że w przeciwnym wypadku nie znajdą pracy? Przecież wszędzie szuka się ludzi z maturą. Do zmywania podłóg trzeba mieć maturę. Wykształcenie. Społeczeństwo się budzi i zauważa, w jakim syfie żyje. Ile swojego wynagrodzenia oddaje na państwo. Na ZUS, emeryturę i inne… Emeryturę? Każdy zawód ma swoją chorobę zawodową. Wiele tych chorób wpływa na życie człowieka. Nauczyciel traci głos, informatyk – wzrok. Lista chorób zawodowych jest długa. Chora osoba pracująca w zawodzie ponad 40 lat, do 67 roku życia. Emerytura? Większość tych ludzi jej nie dożyje. Zysk dla państwa. Pieniądze rzucone… no właśnie, gdzie rzucone? Co dalej z nimi jest? Uświadom mnie. Nikną gdzieś w otchłani.

Pełnoletniość zbliża się wielkimi krokami. Będę świadomym obywatelem, który dokonuje świadomych wyborów. I? Jaki wybór daje mi rzeczywistość i państwo? Prosty. Spomiędzy dwojga złego wybierz to mniejsze zło. Wybór jest trudniejszy, „zła” jest o wiele więcej. Trzeba wybrać. Bo przecież ludzie, którzy nie chcą wybierać mniejszego zła według opinii publicznej nie są patriotami. Trochę racji w tym jest. Całkiem sporo. Nie pójdzie zagłosować, ale do narzekania będzie jako pierwszy. Nie wybrałeś – nie narzekaj.

Patriotyzm? Jak go ukazać? No właśnie. Może tutaj, codziennie, człowiek o tym nie mówi. Młody człowiek – bo takimi oczami spoglądam na to wszystko. Młody człowiek walczy o swoje, to widać. Jednoczy się z innymi młodymi ludźmi. Potrafi powiedzieć swoje zdanie. Potrafi wyjść na ulicę. Nie walczy tylko wirtualnie. Przykład? ACTA. Manifestacje w wielu miastach Polski. I co? Wyszli(śmy) na ulicę. Krzyczeli(śmy) swoje zdanie. Rozdawali(śmy) ulotki tym „nieświadomym”. Ci wszyscy „na górze” zauważyli nas i zastanowili się nad tym. Idealny przykład solidarności wśród ludzi.

To nie jest patriotyzm? Przecież dzisiaj nie walczymy bronią i kamieniami. Nie używamy siły. Ale skoro nie używamy siły – nie oznacza to, że nie walczymy.

Tożsamość narodowa. Wyjechałeś kiedyś za granicę? Nawet na tygodniowe wakacje. I co? Za granicą mówisz po polsku. Zakładasz koszulkę z symbolami narodowymi. Skarpetki do sandałów – zły przykład. „Z gęby” widać, że Polak. A Ty? Jesteś tam cholernie dumny ze swojego pochodzenia. Bo pochodzisz z kraju, który nie dał się zniszczyć przez wiele lat niewoli.

A skąd motywacja do rozmyślań o patriotyzmie? Otóż na „fejsie” pojawiła się aplikacja, która wskazuje w ilu procentach jesteś patriotą. Ambitne…

„Naród wspaniały…” /J. Piłsudski/

Autor: Piotr Dziedziul

 1. svatopluk
  | ID: af93ad55 | #1

  „A Ty? Jesteś tam cholernie dumny ze swojego pochodzenia. Bo pochodzisz z kraju, który nie dał się zniszczyć przez wiele lat niewoli.”

  I to jest główny problem polskiego patriotyzmu w wydaniu narodowo-prawicowym. Dotyczy on głównie walki. A przecież ponad 90% polskiego społeczeństwa żadnej wojny już nie pamięta. Czy nie czas przekierować go na pracę i społeczną odpowiedzialność dla dobra wszystkich obywateli?

 2. Piotrek
  | ID: 03adca94 | #2

  svatopluk, jak widzisz tą „pracę i społeczną odpowiedzialność” u zwykłego, szarego człowieka?

 3. Michalek
  | ID: 49162551 | #3

  Co to jest patriotyzm?

 4. Kamil
  | ID: 2079ed54 | #4

  @Michalek
  każdy inaczej to odczuwa:-) nie można wskazywać, kto jest patriotą a kto nie. Dziś łatwo popada się w schematy i szufladkuje ludzi i ich postawy. Najlepiej jak każdy sobie sam odpowie czym jest dla niego patriotyzm:-)

 5. svatopluk
  | ID: af93ad55 | #5

  Piotrek :
  svatopluk, jak widzisz tą „pracę i społeczną odpowiedzialność” u zwykłego, szarego człowieka?

  Uczciwe życie i praca jako dobro całego społeczeństwa.
  n.p. przestrzeganie porządku prawnego, społeczne zaangażowanie.

 6. ellly
  | ID: 68c4066c | #6

  Śmiać się czy płakać , jak czytam,że w okresie rządów Platformy Obywatelskiej do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych ma wejśc nowy podręcznik ” Ku współczesności” , w którym :
  Gen.Wojciecha Jaruzelskiego przedstawia sie jako męża stanu,
  Gen.Czesława Kiszczaka jako prawdziwego architekta okrągłego stołu,Pana Michnika jako twórce polskiej demokracji ???
  Ciekawe jak przedstawia ofiary stanu wojennego, górników i stoczniowców – jako oszołomów, moherów ??????????

 7. svatopluk
  | ID: 8cdbd474 | #7

  jeszcze nie wszedł a już go Pani czytała?

Komentarze są zamknięte