Minął dzień na sygnale: 27 kwietnia

Niezależna Gazeta Obywatelska

Kluczbork: przypadkowa pomoc

W Kluczborku o godzinie 11:07 strażacy udając się na stację benzynową najechali na potrącenie motorowerzysty i bezpośrednio przystąpili do działań. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, a następnie przekazali zespołowi ratownictwa medycznego

Opolskie: „Bezpieczny majowy weekend”

Zbliża się majowy weekend, w czasie którego wielu z nas wykorzystuje swoje urlopy, aby móc dłużej wypocząć. Pamiętajmy, że bezpieczny i przyjemny wypoczynek zależy przede wszystkim od naszej ostrożności, rozwagi oraz zdrowego rozsądku. Często, bowiem zapominamy o podstawowych zasadach, dzięki którym można uniknąć różnych zagrożeń. W czasie długiego majowego weekendu opolscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny majowy weekend”. Od dziś (27 kwietnia) do 6 maja o bezpieczeństwo na drogach zadbają nie tylko policjanci, ale również urządzenia do automatycznej kontroli prędkości jazdy. Przekroczenie prędkości to nie jedyne wykroczenie, za które można zapłacić mandat. Podczas planowanych działań, oprócz kontroli prędkości, policjanci pełniący służbę na drogach zwrócą też szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci.Pamiętajmy! Niezależnie od pokonywanej odległości, kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd zgodnie z przepisami prawa. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Prowadząc pojazd, odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Wszystkim wyjeżdżającym przypominamy o konieczności dobrego zabezpieczenia mieszkania. Przede wszystkim pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien, a w budynkach wolno stojących należy pamiętać o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które łatwo złodziejowi dostać się do środka. Dobrze jest przed wyjazdem porozumieć się z członkiem rodziny lub zaufanym sąsiadem, który podczas naszej nieobecności mógłby doglądać naszych domostw. Synoptycy zapowiadają piękną pogodę i wysokie temperatury na ten okres. Jeżeli planujemy wykorzystać ten czas nad wodą bądźmy ostrożni i rozważni. Jednym z zagrożeń na kąpieliskach są złodzieje, którzy tylko czekają na naszą nieuwagę, obserwując gdzie pozostawiamy portfele, telefony, torebki. Czasami wystarczy zaledwie chwila, by złodziej ukradł naszą własność. Wypoczywając korzystajmy w miarę możliwości tylko z kąpielisk strzeżonych. Kąpiel w niezabezpieczonych akwenach wodnych jak kamionki, wyrobiska, stawy itp., niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Dlatego też wchodząc do wody zawsze należy zachować szczególną rozwagę i ostrożność. Należy pamiętać by nie skakać do wody płytkiej oraz wody o niezbadanym dnie – skoki takie mogą zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem. Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – takie sytuacje często kończą się ich utratą. Przede wszystkim nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu!

Opole: narkotyki zamiast laptopa

Prawie 400 gramów marihuany w torbie na laptopa miał 23 – latka, kiedy został zatrzymany przez policjantów do rutynowej kontroli. Kierowca skody przyznał się do posiadania narkotyków. Dziś decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Policji i prokuratury dziś (27 kwietnia) decyzją sądu tymczasowo aresztowano na 3 miesiące 23 – latka. 24 kwietnia tuż przed północą mężczyzna na ulicy Teligi w Opolu został zatrzymany przez patrol Policji do rutynowej kontroli. 23 – latek jechał skodą octavią. W trakcie sprawdzania pojazdu funkcjonariusze za fotelem kierowcy ujawnili torbę na laptopa, a w niej dwie torby foliowe z marihuaną. Policjanci przewieźli mężczyznę do aresztu, a samochód odholowano na policyjny parking. Przeprowadzono także analizę narkotyków, która potwierdziła, że zabezpieczony susz roślinny o wadzie 368 gramów to marihuana. Szacuje się, że czarnorynkowa wartość narkotyku sięga ponad 10 000 złotych. Następnego dnia funkcjonariusze z II KP w Opolu przeszukali ponownie samochód 23 – latka, sprawdzili także jego mieszkanie. Nie znaleźli jednak żadnych przedmiotów ani substancji, które mogły służyć do popełniania przestępstw. Przemysław K. jest dobrze znany Policji. Był już karany za czynną napaść na funkcjonariusza Policji, której dopuścił się w listopadzie ubiegłego roku. Odpowiadał także za rozbój. Mężczyzna przyznał się do posiadania znacznej ilości narkotyków. Za to przestępstwo grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Kędzierzyn-Koźle: rozbój.

Dwoje mieszkańców Kędzierzyna – Koźla trafiło do policyjnego aresztu. Zatrzymania miały związek z rozbojem do jakiego doszło na ul. Gazowej w Kędzierzynie – Koźlu. Podejrzani przyznali się do winy. Grozi im do 12 lat więzienia.

19 kwietnia kilka minut po godzinie 19:00 policjanci zostali zawiadomieni o rozboju. 20 –latek z Kędzierzyna – Koźla opowiedział funkcjonariuszom, że razem ze swoim bratem szedł ul. Gazową . Nagle na ich drodze stanęli mężczyzna i kobieta. Para zażądała pieniędzy. Gdy jeden z pokrzywdzonych odmówił doszło do szamotaniny. Napastnicy zabrali kilka złotych oraz alkohol, który pokrzywdzeni mieli przy sobie. Jednemu z nich zniszczyli okulary. Straty, jakie spowodowali wyniosły około 300 złotych. Sprawą zajęli się funkcjonariusze z Referatu Kryminalnego kozielskiego Komisariatu. Ustalenie i zatrzymanie dwojga domniemanych sprawców rozboju zajęło im kilka dni. Podejrzani przyznali się policjantom do dokonania rozboju. Zastosowano wobec nich policyjny dozór. Grozi im nawet do 12 lat więzienia.

Oprac. TG

Komentarze są zamknięte