W te wakacje Polacy znów wybierają Bałtyk

Niezależna Gazeta Obywatelska

Wakacje tuż tuż więc najwyższa pora, aby pomyśleć gdzie je spędzić. Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia, większość z nas tegoroczne wakacje spędzi nad polskim morzem. Rodziny z dziećmi wybiorą Środkowe i Zachodnie Pomorze, chcący napawać się widokami i aktywnie spędzić wypoczynek udadzą się na Półwysep Helski. Z kolei imprezowicze tłumnie będą szturmować Zatokę Gdańską.

Wakacje nad Bałtykiem zamierza spędzić 53% Polaków. Co piąty z nas dokonał już nawet stosownych rezerwacji, 43% wciąż zastanawia się dokąd pojechać. Najwyraźniej biegłoroczna pogoda nie zniechęciła Polaków do urlopu nad naszym morzem. Jeśli chodzi o preferencje jakimi kierują się polscy turyści przy wyborze kurortu to są to na pewno: jakość plaży (90%), cena (88%), standard zakwaterowania (84%), zaplecze gastronomiczne (77%) oraz walory klimatyczno-zdrowotne (74%). Okazuje się, że opieka nad dziećmi to wciąż luksus, na który nie każdy z nas może sobie pozwolić – zaledwie 31% zwraca uwagę na tego typu udogodnienia. Wśród najpopularniejszych miejscowości nadmorskich pierwsze miejsce zajmuje Kołobrzeg – 9%, dalej Gdańsk – 8%, Mielno – 6%, Łeba – 6%, Międzyzdroje – 6% oraz Sopot – 5%.

Mimo, iż Polacy narzekali w ubiegłym roku na pogodę nad morzem, to aż 80% respondentów wybrałoby się na wycieczkę w to samo miejsce. Okazuje się, że tydzień to średnia długość pobytu turystów nad polskim morzem. Uwaga, regionem, w którym można znaleźć najtańsze noclegi pozostaje Półwysep Helski – 69% odpoczywających tam osób zapłaciło mniej niż 50 złotych. Ponad 60 % z nas wydało na zakwaterowanie mniej, niż 50 złotych/na dzień. 17% z nas stać było na nocleg droższy, niż 80 złotych. Przy wyborze miejsca 46% z nas kieruje się rekomendacjami znajomych. Dobrym źródłem opinii na temat miejscowości wypoczynkowych jest również internet – 32%. Wciąż pozostajemy odporni na reklamy, ulotki czy foldery – mniej niż 5% osób, przyznaje, że wybrało ten ośrodek właśnie po obejrzeniu reklamy.

 

Oprac. TK za http://www.tur-info.pl/p/ak_id,41691,,wakacje_nad_morzem,baltyk,turysta,turysci,rodziny_z_dziecmi,pomorze,zatoka.html

Badanie dotyczące planów wakacyjnych na 2012 rok” zostało zrealizowane metodą CAWI na panelu dostępowym epanel.pl w marcu 2012 r., na próbie N=1037, reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania. Badanie „Nadmorskie Destynacje Turystyczne 2011” zrealizowano metodą CAWI na epanel.pl w listopadzie 2011 r., na próbie N=1041, reprezentatywnej pod względem miejsca zamieszkania, wieku oraz płci, wśród osób, które w 2011 r. spędziły letni urlop nad polskim morzem. Autorem badań są ARC Rynek i Opinia.

Komentarze są zamknięte