Marsz w obronie TV Trwam w Opolu [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska26

Ponad tysięczny tłum przeszedł dziś ulicami Opola, mimo pochmurnej pogody. Celem była obrona wolnych mediów i wolności słowa, a bezpośrednim powodem wyjścia ludzi na ulice był fakt usunięcia z multipleksu TV Trwam. Stało się to na mocy decyzji wydanej przez KRRiTV, która poruszyła i wzburzyła rzesze Polaków. Skutkiem tej decyzji były liczne marsze w obronie TV Trwam w wielu miastach naszego kraju.  Dziś, tj. w niedzielę 15 kwietnia 2012 r. taki marsz przeszedł ulicami Opola.  Po raz drugi, w tym roku (wcześniej marsz przeciw ACTA w Opolu), ponad tysiąc osób (niektórzy sądzą, że było nawet ok. 2 tys) zdecydowało się wyjść na ulice i zamanifestować własne poglądy. Podczas marszu, który ruszył o godz. 13.00 spod opolskiej katedry szedł ulicami Katedralną, Sienkiewicza do Placu Kopernika, a stamtąd ulicą Ozimską w kierunku Placu Wolności pod pomnik Podziemia Antykomunistycznego, śpiewano pieśni katolickie i patriotyczne oraz skandowano hasła: „wolność słowa„, „precz z cenzurą„, „nie damy wam telewizji Trwam„.

Pod pomnikiem głos zabrał inicjator poseł Patryk Jaki (SP), który na początku podziękował za dużą frekwencję na marszu, czego się obawiał w „sennym Opolu”. – „Jest ciche przyzwolenie Platformy Obywatelskiej na atak na polski Kościół i Polskie Państwo. Próbuje się zabrać fundusz kościelny, próbuje się likwidować lekcje religii, likwiduje się lekcje historii. Od 1 września 2012 roku, dziewięćdziesiąt pięć procent młodzieży ma przestać się uczyć lekcji historii, a to wszystko po to, aby wyjaławiać polskość z młodzieży. To wszystko po to, aby niszczyć poczucie więzi narodowej, braterstwa tego co tak naprawdę łączy” – mówił podniesionym głosem poseł Jaki. Po wystąpieniu pojawił się oddolny okrzyk podchwycony przez zebranych „wszelkie zło to PO”.

Poseł Jaki zwrócił się też do zwolenników PO – „Żebyście zrozumieli, że demokracja polega na tym, że jest cześć Polaków, która chce oglądać TV Trwam, słuchać Radia Maryja. Na tym polega demokracja, pluralizm czyli to, o co nasi rodacy tak ciężko pracowali i o co walczyli”.

Po nim głos zabrał poseł Sławomir Kłosowski (PiS) – „Nie oddamy nikomu TV Trwam, bo TV Tram to wartości, bo TV Trwam to my sami, to polska tradycja, to katolicyzm. Dlatego tak bardzo jest ważna TV Tram i Radio Maryja” – zaczął Kłosowski. Również podziękował za przybycie uczestnikom i wymieniał niektórych organizatorów. Następnie krzycząc coraz głośniej do zebranych powiedział: – „Ten wściekły atak, który nastąpił na TV Trwam, na wiarę katolicką, na Kościół, na osoby duchowne, na nauczanie religii, na patriotyzm, przypomina mi tylko zamierzchłe, czarne i ciemne karty historii, te z lat 50 i 60. Te Bierutowskie czasy, które były czasami ciemnymi dla Polskiej historii. Stalinowskie, stalinowskie czasy” –  krzyczał w uniesieniu i często się powtarzał.

Następnie zebrani odśpiewali „Marsz, Marsz Polonia” i głos zabrał dr Wacław Grzybowski, który odczytał stanowisko NSZZ Solidarności Uniwersytetu Opolskiego – „Wolność słowa jest jedną z podstawowych wartości społecznych” – zaczął i dalej przypomniał jak ważne w demokracji są wolne media, że o te wolne media walczyła zawsze „Solidarność”. Potem odśpiewano pieśni katolicke, przy akompaniamencie Sławomira Koenigsberga, który grał na trąbce,  a jego syn na gitarze. Marsz zakończyła prowadząca Karina Piechota, z Biura Posła Jakiego, która wymieniła wszystkich organizatorów.

Wbrew temu co próbuje robić „Gazeta Wyborcza”, czyli skłócać posłów i organizatorów, marsz był sukcesem opolskiej prawicy, zjednoczonej w szczytnej sprawie. Udział w nim wzięły prawie wszystkie środowiska patriotyczne i konserwatywne z naszego województwa: PiS, SP, OSPN, ONR, Młodzież Wszechpolska, Solidarność Uniwersytetu Opolskiego, Klub Gazety Polskiej w Opolu oraz Legion Maryi i Biuro Radia Maryja. Była też oczywiście Niezależna Gazeta Obywatelska. Mamy nadzieję, że tę jedność opolska prawica pokaże również w niedzielę 3 czerwca 2012 r., kiedy to po raz pierwszy w historii ulicami Opola przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny.

Autor i fot.: Tomasz Kwiatek

 1. zyta
  | ID: 68d274d8 | #1

  ciekawe kogo redaktor naczelny będzie faworyzowali odnośnie zapewnienia miejsca mu miejsca na listach wyborczych. startował już i w PO i z PiSu to teraz została SP .

 2. Gilowska
  | ID: 5f022187 | #2

  Ach ci od Kłosowskiego zawsze kulą w płot strzelają, nawet z procy w tyłek dostają

 3. flower power
  | ID: 42489a6c | #3

  „krzyczał w uniesieniu i często się powtarzał” – autor jak już nie miał się do czego przypieprzyc to postanowił do takiej głupoty. Przecież naturą przemówień jest to, że często powtarza się w nich te same zwroty.

 4. Maria
  | ID: 5f022187 | #4

  @flower power
  To następnym razem zamiast krzyczeć wolne media, to krzyczcie poselskie media, bo to co tutaj wypisujecie partyjniki nie ma nic wspólnego z wolnością słowa:-)

 5. Kamil
  | ID: 5f022187 | #5

  Szkoda, że nikt nie zauważył, że porównywanie działaczy PO do stalinowców, którzy mordowali żołnierzy AK i NSZ jest raczej nie na miejscu. A potem się dziwicie, że ludzie na was nie chcą głosować. Popaprańce

 6. Klaudiusz
  | ID: 18e717af | #6

  Na filmiku jakoś zbrakło czoła pochodu. :) Zaczyna się od ślicznego logo SP. Zamiar operatora, czy tak po prostu wyszło?
  A może poseł Kłosowski z PiS i Klub GP nie pasuje? (Prawo i Sprawiedliwość krzyczy a SP przemawia? Skąd my to znamy…)
  Panie naczelny, widać lekcje w GW odrobione.
  Manipulacja to podstawa :)
  Pozdrawiam wszystkich klakierów tych, co odeszli dwa tygodnie po wyborach.
  Nie ma to jak wyskoczyć z cudzych pleców, no nie? :)

 7. | ID: 5f022187 | #7

  Szanowni Państwo, Wolne media to nie PiSowiskie czy Solidarnej Polski. Nie po to walczymy by się spierać ze sobą kto ważniejszy, czy krzyczący poseł Kłosowski, czy gestykulujący poseł Jaki. PiS to nie tylko poseł Kłosowski, a Jaki to nie cała Solidarna Polska. Przyznam cały czas się uczę, nie twierdzę, że mam monopol na wiedzę. Generalnie niezależność przejawia się w wolności wypowiedzi. Nie piszę pod niczyje dyktando. Zapraszam do pisania i zaprezentowania swoich przemyśleń (zakładka O Nas). Co do banneru to mógłby być po Polsku napisany. Walczymy przecież o Polską Telewizję. Uczciwość zwykła nakazuje, że inicjatorem marszu była lokalna SP, a NGO objęła patronatem ten marsz jak i wiele inicjatyw. A PiS chyba stać by było na banner. Mają dotację. Chyba, że ten zrobiony sprayem był oficjalnym bannerem PiSu. To faktycznie lekcje marketingu, muszę się od młodszych kolegów nauczyć. Co do dwóch tygodni to pytanie nie do mnie. Pozdrawiam czytelników nie dajmy się napuszczać jeden na drugiego. Już GW lokalna dał tego lekcję i robi to cały czas. Jak przychodzi czas próby to się wspierajmy i współpracujmy. Ściskam prawicę. Do zobaczenia w jeszcze większym gronie już 3 czerwca, bez metek partyjnych, pokażmy swoje rodziny i uśmiechnięte twarze. TK

 8. Klaudiusz
  | ID: 18e717af | #8

  Tak, tak uczmy się.
  Przede wszystkim dotrzymywania ustaleń. (było NGO w czasie posiedzenia?)
  Ustalenia organizatorów były na przykład takie, że Prawo i Sprawiedliwość, nie zabiera swojego rozmiarowo identycznego banera.
  SP jednak za wszelką cenę musi zaistnieć, więc łamie ustalenia i promuje się na jedynego organizatora.
  Jakie pobudki i zasady obowiązują, to właśnie można przeczytać w GW, gdzie poseł Jaki uczęszcza z żalami.
  Tak trzymajmy się na prawicy razem, ale pod płaszczem wzajemnego poszanowania i elementarnej uczciwości.
  Takiej uczciwości oczekiwaliśmy od byłych posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy startowali z listy tej partii a już myśleli o swojej prywatnej (dla porównania np: SDP Angeli Merkel, Lewa Rosja Wladimira)
  Taka mała dygresja: młodszy stażem przemawia pierwszy?

  (porównajmy dwa sformułowania: PiSowskie do Solidarnej Polski – Pierwsze ohydne drugie takie szlachetne…
  czy nie powinno być tak: PiS i SPZZ lub Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry?
  Gdzie się zaczyna a gdzie kończy manipulacja?)

  Czy to jest napuszczanie, czy po prostu stwierdzenie faktów? :)
  Media chyba zajmują się faktami? Na pewno te poważne.
  Emocje to my mamy w GW. Tam fakty to tylko pożywka.

  Pozdrawiam i życzę sukcesów zawodowych

 9. Eleonora
  | ID: 38e4f9c9 | #9

  A może po prostu powinno być logo TV Trwam?
  Tak na marginesie rozważań partyjniaków.

  Teraz przejdę do meritum sprawy.

  Panowie posłowie na przemian zapewniali nas o swoim wielkim przywiązaniu do demokracji, do poczucia więzi narodowych i zapewniali o swoim zaangażowaniu i poparciu tej części spoleczeństwa, któremu bliska jest ta telewizja…
  Apeluję więc do panów posłow by stanęli na wysokości zadania i podjeli się trudów sfinansowania wyjazdu do Warszawy na
  Ogólnopolski Marsz Poparcia Tv Trwam!
  Otrzymałam z biura poselskiego zaproszenie na ten Marsz, wraz z ceną za przejazd, którą muszę uiścić :)
  Wiem również, iż pan poseł Jaki i Kłosowski otrzymują z Kancelarii Sejmu dodatki pieniężne w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na paliwo. Podobno niezbędne do stałych kontaktów z wyborcami?!
  Może panowie posłowie potrafią zrzec się tego kęsku i zafundować swoim wyborcom wyjazd do Warszawy???

  Pamiętam czasy boju o konstytucyjną obronę życia.
  Wówczas przez stolicę przetoczył się podobny Marsz!
  I pan poseł Marek Kawa z LPR, stanął na wysokości zadania i zapłacił za wyjazd 2 autokarów!
  W dzisiejszych czasach wyjątkowej pauperyzacji społeczeństwa, gest ten jest godny pochwały i nasladowania!

  Zachęcam więc i oczekujemy na odzew z Biur Poselskich!

 10. | ID: 5f022187 | #10

  Otrzymane: Informujmy, że Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” UO przy wsparciu Zarządu Regionu organizuje wyjazd do Warszawy na

  II Ogólnopolski Marsz w Obronie Wolnych Mediów i Telewizji Trwam.
  Marsz odbędzie się w najbliższą sobotę 21 kwietnia o godz. 13.00.

  Koszt przejazdu to ok. 25 zł. (zależy od liczby chętnych i dofinansowania przez Zarząd Regionu )

  Wyjazd autobusu z placu obok Biedronki przy ul. 1 Maja o godz. 5.00, powrót z Warszawy po godz. 24.00.

  Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy o zapisywanie u Kol. Kol. Stanisława Tomczyka (tel. 604900822).

 11. antidotum
  | ID: b22d4782 | #11

  Klaudiusz najpierw trzeba taki baner mieć, a nie zabierać ścierkę i robić wstyd !!!!
  Ziarnisty/Kłos/ to leń i dobrze że go Jaki zmobilizował by z przydupasami coś nareszcie zrobili.Nie porównój partyjnych nierobów z PiS do organizatorów dużego przedsięwzięcia.
  Pani Eleonoro, nareszcie mogę się z pania zgodić ! Autobusy i koniec!!!

 12. Anonim
  | ID: ef50715c | #12

  a Poseł Sławomir Kłosowski organizuje ZA DARMO wyjazd na marsz do Warszawy ! a te ćwoki z sp od biednych babć chcą po 25 zł. tożto wstyd i hanba !

 13. antidotum
  | ID: e6111472 | #13

  A ile Ziarnisty dostaje z Warszawki?! PiS tylko w 2011 r. dostał 23 mln!!!! dotacji dla partii. Anonim- troszkę prawdy, bo obiektywizmu od działacza partyjnego nie można oczekiwać.
  Chwała orgaznizatorom każdego wyjazdu, a szczekający politrucy i tak nie zepsują uroczystości, nie podzielą, nie zmanipulują.

 14. Roosevelt
  | ID: 5b42577e | #14

  @Eleonora
  co za baba, jak żyję. ciągle tylko ujada to na Kaczorów to na Pis, to na Kłosowskiego czy Jakiego zarzucając im partyjniactwo i wykorzystywanie takich protestów jak ten z TV Trwam do swoich partykularnych interesów. A teraz bezczelnie żąda aby jeszcze przejazd do Warszawy opłacili, tylko, że wysłanie takiego darmowego autobusu opłaconego przez, którąś z tych partii będzie… doskonałym przykładem na upartyjnienie tego protestu. A wtedy babsko dalej, w koło wojtek, będzie się dopier… pardon będzie zarzucac upartyjnienie i etc.

  A Poseł Kawa, z tego co wiem, to jak mu chłopaki z Młodzieży Wszechpolskiej kampanię robili, to po wykonanej robocie, sępił się, żeby im kupic kawałek pizzy.

 15. Eleonora
  | ID: 6ef59efc | #15

  @Roosevelt

  Po pierwsze przyjemniaczku!
  babę sobie znajdź w swojej sypailni. Nie jestem twoją koleżanką!
  Po drugie niedouczony partyjniaku, partie z naszych podatków otrzymały spore pieniądze na działalność.
  A działalność to współpraca dla dobra Polski, rozumiesz to partyjny betonie?!?!
  Czasami dobro Polski a dobro partyji nie zawsze pod rękę chadzają, to oczywistość!
  Jak chcą mieć wyborców, to niech o nich dbają i tyle!!!
  Tylko zapał, miłość do ojczyzny, szacunek do Prawdy i sprawiedliwości gna tych poczciwych ludzi do Warszawy na Marsz..
  a partie są od tego by pomóc swoim wyborcom w ich obywatelskich prawach i obowiązkach.
  wam się sponsoring pomylił? Kto tutaj kogo sponsoruje, co?!
  Co byś porabiał gdyby nie posadka w biurze poselskim?
  Co potrafisz, oprócz rzucania mięchem!?
  Na kasę do Biedronki się nie nadajesz a za autorytet chcesz robić???
  Nie dostaliście łepki 28 mln złotych na przeżarcie- tylko na sensowną działalność.
  I tyle ci powiem, partyjniacka głowo…

 16. gosia
  | ID: 58c3bd85 | #16

  Ej, ej, podobno pani Eleonora miała już nie pisać tutaj. Ostatnio jak wydało się, że pisze jeszcze jako kto inny a zapomniała zmienić nicka i głupio wyszło to sie obraziła i powiedziała, że już nie będzie się z nami zadawać. To jak to jest pani Eleonoro, ciągnie panią do jątrzenia?

 17. Eleonora
  | ID: 4af8e002 | #17

  szanowna pani Gosiu, a cóz ma prawda do jątrzenia??
  Proszę mi powiedzieć czy partie nie otrzymują milionowych dotacji??
  Nie stać partyjniaków na dwa tysiaczki dla ” Polski”?
  proszę o odpowiedź a nie ględzenie o jątrzeniu.
  Takie są fakty i wypadałoby je przyjąć…
  Nika nie zmieniam bo i po co?
  Partyjniaki i tak wiedzą co o nich myslę….
  A ” z wami” jak to pani określa- wcale się nie zadaję!
  Do PISu nie należę :)
  jestem pewna, że Polaków stać na coś mądrzejszego, bez emocji i decybeli:(

 18. Churchill
  | ID: 1271cfad | #18

  A ty sobie Polską mordy nie wycieraj. Ciągle się powołujesz na jej dobro i uważasz, że masz monopol na decydowanie co jest tym dobrem. Bez łaski, świetnie się obejdziemy bez twoich rad. Ludwikiem XIV to ty nie jesteś – „Państwo to nie ty”.
  A co do samej relacji to Patryk Jaki podczas swojego przemówienia powiedział, że zastanawiał się razem z Ojcami z Torunia czy taka inicjatywa wypali w Opolu. To bardzo ważna kwestia. Świadczyło by to, że ma dostęp do środowiska RM bez pośrednictwa miejscowego koła pod przewodnictwem „nawiedzonej dewoty” czyli sprawdza się scenariusz, że SP będzie głównym sojusznikiem Rydzyka, co zaowocuje między innymi ty, że takie skrzywione psychicznie baby będą odstawiane na boczny tor.

 19. Eleonora
  | ID: 4af8e002 | #19

  @Churchill

  Ależ ja nie twierdzę, że ” Państwo to – ja”
  Ale i wy nie gadajcie głupot, że wy reprezentujecie „to państwo”
  A pan poseł ma dostęp?!
  Olalla- korzystał z ich toalety?? :)
  Nie bądźcie śmieszni bo wasze partyjniactwo bywa komicznym
  Uprzejmię proszę spojrzeć :
  Ile ludzi pojechało do stolicy na Marsz za Trwam;
  A ilu zechciało wybrać się na waszą Konwencję?!
  hłehłe- Jednego darmowego autobusu zwolenników PISu nie potrafiliście zebrać :)

  I kto tutaj jest skrzywiony przyjemniaczku?

 20. Churchill
  | ID: 1271cfad | #20

  @Eleonora
  To jak żeś taka mądra to dzwoń do Torunia i przekaż co się tu dzieje. Tylko ciekawe czy tam się jeszcze przejmują twoim wyciem (już nawet nie ujadaniem a wyciem właśnie). Aż się prosi zacytować „klasyka” – „co wyjesz wyjcu”. Przecież wystarczyło by jedno słowo Ojca Dyrektora, co ja piszę jeden gest albo nawet jedno mrugnięcie aby jego „wierne legiony maryjne” stawiły opór takim praktykom i obróciły się przeciwko tym „fałszywym przyjaciołom”. Ale nie, nic takiego nie następuje i nie nastąpi, ciekawe dlaczego?

 21. Eleonora
  | ID: 4af8e002 | #21

  Nawet nie chce mi się czytać pańskich wypocin… pan wybaczy!
  Pańskie wypowiedzi doskonale wpisują się w słowa profesora Bartyzela, który mówi, że nie mamy rozumnej i silnej opozycji wobec PO
  Proszę posłuchać:

  http://www.pch24.pl/palikot-premierem–to-realna-perspektywa,1506,i.html

  Obiektywnie rzec biorąc od Palikotów niewiele się róznicie,,,, a bynajmniej- językiem napewno nie :)

 22. Churchill
  | ID: 1271cfad | #22

  @Eleonora
  Ty udajesz, że cię to nie obchodzi, przywdziałaś maskę ignorancji za którą kryje się realny strach a dowodem jest brak jakichkolwiek merytorycznych kontrargumentów. Ty chyba nie masz do końca świadomości z kim zadarłaś. Naturą pisowców jest bezwzględność i bezlitosność w działaniu najpierw wewnątz własnego środowiska, a swoich zewnętrznych przeciwników politycznych traktują jeszcze bardziej bezlitośnie niż samych siebie. Pisząc pisowcy mam namyśli również ziobrystów. Kobieto ty odpuść lepiej, bo jak tego nie zrobisz to ci drudzy ci łeb upierd..ą potem nadzieją na pal i będą z nim chodzić po mieście, a potem zaniosą do biura PiS na pl. Kopernika, tam go przyjmą z wdzięcznością i wystawią za okno na widok publiczny. Będzie to pierwsza wspólna inicjatywa kaczystów od czasu podziału a twój protektor z Torunia palcem w tej sprawie nie kiwnie bo nie będzie miał w tym żadnego interesu.

 23. Klaudiusz
  | ID: 18e717af | #23

  @antidotum
  Żeby coś twierdzić, to trzeba wiedzieć.
  Taki baner jest. (a własnoręczny nie ładny? dzieło ludowe :) )
  Ustalenia były takie, że banerów ma nie być.
  Proszę o argumenty merytoryczne, na szczekanie nie mam czasu.

 24. antidotum
  | ID: 3a4adb17 | #24

  Składak scierek z Festiwalowego nie można nazwać banerem.Troszke powagi. Ileż razy można robić z siebie pośmiewisko? Jedno co Ziarnisty i funfle potrafią to knuć, wyrzucać i gnuśnieć z nieróbstwa!!!

 25. antidotum
  | ID: 3a4adb17 | #25

  Klaudiusz – a z kim ustalałeś, z babcią klouzetową?
  Nie kompromituj się człowieku!!! Partie won od incjatyw społecznych, a szczególnie PiS i baron Kłosowski.

 26. w prawdzie
  | ID: eac31976 | #26

  @Anonim
  nie poseł Kłosowski tylko PiS Opolskie bo to z pieniędzy ze składek członkowskich a to jednak różnica, jak poseł da swoje to możesz tak pisać

Komentarze są zamknięte