Patronuje nam św. Wojciech

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Opolskie Bractwo Wojciechowe już na dobre wpisało się w panoramę społeczno – kulturalną i historyczną Opola. Powstało z inicjatywy Wojciecha Pilarskiego, grupy mieszkających w Opolu i województwie Wojciechów.

Na inauguracji „Dni Opola – 2006” do Bractwa przystąpiło 23 Wojciechów, którzy ogłosili swoje istnienie oraz Wojciechowy Kodeks Honorowy i zawarli w nim postanowienia:

 • nosić z dumą i honorem imię Wojciech,
 •  czynić dobro i pożytek innym,
 •  chronić i opiekować się słabszymi,
 •  śmiało wyrażać swoje zdanie w imię prawdy,
 •  kierować się prawdą i życzliwością.

Wojciechowie zobowiązali się do założenia Bractwa Wojciechowego w Opolu (zarazem patronem Opola jest św. Wojciech) i rozwijać działalność dla dobra miasta i jego mieszkańców i organizować spotkania Bractwa każdego roku w dniu swojego patrona – 23 kwietnia. Od tego więc roku w programie Dni Opola aktywność Opolskiego Bractwa Wojciechowego jest widoczna i niezwykle bogata.

Św. Wojciech, to szczególna postać X wieku. On to, jako jeden z pierwszych wniósł wielki wkład w jednoczenie Europy. To ten praski biskup między Rzymem, Cesarstwem, polskim królem Chrobrym i światem pogan przecierał szlaki…, głosząc imię Chrystusa… to postać, która wyprzedziła Europę o dziesięć wieków” – czytamy w deklaracji ideowej Bractwa.

Dzięki przychylności byłego rektora UO i aktualnego kustosza Wzgórza Uniwersyteckiego – prof. dr hab. Stanisława Nicieji, okolice te są też miejscem dorocznych działań Bractwa. Obok Kościoła na Górce pw. Matki Boskiej Bolesnej i Św. Wojciecha, członkowie Bractwa częstują Wodą Życia ze Studni Wojciechowej i naparem z ziół na choroby współczesnego świata w ramach dorocznych Dni Opola. W 2008 roku Wojciechowie zorganizowali Święto Ulicy Św. Wojciecha ze stosownym Jarmarkiem Wojciechowym – kiermaszem firm i instytucji, które mają swoją siedzibę przy tejże ulicy. Barwnie przystrojona jedna z najstarszych uliczek naszego miasta przyciągała mieszkańców i turystów.

Opolskie Bractwo Wojciechowe regularnie zaprasza do swojego grona znanych Wojciechów . Na Wojciechowej Biesiadzie w Opolu gościł Wojciech Dąbrowski – nauczyciel, dziennikarz, satyryk i piosenkarz – dyrektor artystyczny Ogólnopolskich Festiwali Retro im. Mieczysława Fogga. Ze swoim monodramem wystąpił w Opolu i został włączony do grona honorowych członków Bractwa aktor teatralny i filmowy – Wojciech Pszoniak. Kompozytor Wojciech Kilar prezentował w Filharmonii Opolskiej swoją „Missa pro pace”. Z kolei na Uniwersytecie Opolskim w ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych wystąpił wieloletni szef Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej – prof. Wojciech Rowiński. Swój wykład na temat transplantologii wsparł świetnym i jakże potrzebnym wystąpieniem Kapelana Szpitala Wojewódzkiego w Opolu – Ks. mgr – lic Michała Mańki, a członkowie Bractwa aktywnie popularyzowali akcję pt. „Przeszczep darem życia”.

W kolejnym roku działalności Opolskie Bractwo Wojciechowe zorganizowało przegląd filmów („Senność” i „Pręgi”) scenarzysty i pisarza – Wojciecha Kuczoka, włączając go do grona honorowych członków podczas spotkania autorskiego w Kinie Studio. O „miłości w poezji średniowiecznej” wykład z serii „złotych” wygłosił prof. dr hab. Wojciech Iwańczak, który podobnie jak poprzedni honorowi Wojciechowie przybrał odświętną togę Bractwa w trakcie uroczystej ceremonii.

Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz współpracujący z Tygodnikiem Powszechnym, wydawnictwem „Znak”– biograf księdza Tischnera jest również honorowym członkiem Opolskiego Bractwa Wojciechowego, który został włączony do tego grona podczas jednego ze spotkań autorskich w MBP w Opolu.

Dużym rozgłosem w Polsce i uznaniem mieszkańców Opola i Opolszczyzny odbiła się zainicjowana i zorganizowana przez Opolskie Bractwo I Wojciechowa Giełda Staroci w 2009 r. Cały Plac Kopernika, wyłączony wcześniej z parkowania samochodów gościł w wiosenną, słoneczną niedzielę około 150 wystawców i kolekcjonerów staroci z całego kraju, którzy urządzili tu bogate stoiska. Miejscowi kolekcjonerzy i znawcy historii mieli okazję obejrzeć i zaopatrzyć się w ciekawe, zabytkowe i unikatowe eksponaty i historyczne pamiątki. Na 22 kwietnia tego roku Bractwo planuje trzecią edycję Giełdy Staroci ze specjalnym stoiskiem Opolskiego Bractwa Wojciechowego, na którym będą zabytkowe eksponaty i różności oferowane przez samych członków i sympatyków, a zgromadzone fundusze zasilą kasę potrzebną do bieżącej działalności.

Kolejną inicjatywą Opolskiego Bractwa Wojciechowego było poszukiwanie w Opolu szkoły, która nie posiada jeszcze swojego patrona i mogłaby przyjąć imię Św. Wojciecha. Propozycję Bractwa zaakceptowała dyrekcja, Komitet Rodzicielski i młodzież Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Opolu. Uroczystości związane z nadaniem tej szkole imienia św. Wojciecha i wręczenie sztandaru odbyły się 20 maja 2011 roku.

Legenda głosi, że Św. Wojciech również w Opolu głosił swe kazania obok Kościoła Na Górce, stojąc na kamiennym głazie. Jego mowa była tak płomienna i żarliwa, że w kamieniu na którym stał, odcisnęły się jego stopy. Kamień ten jest obecnie eksponowany w Muzeum Diecezjalnym we Wrocławiu. Czy Opolskie Bractwo Wojciechowe upomni się o powrót głazu na to legendarne miejsce na Wzgórzu Uniwersyteckim?

Bractwem kieruje kilkuosobowa Rada Starszych i nieustannie zaprasza do swojego grona wszystkich panów noszących to zaszczytne imię patrona Opola, Polski i Europy. Zainteresowanych działalnością Bractwa odsyłam do strony internetowej: www.wojciechowie.pl

PS. Tuż przed świętami Wielkanocnymi Opolskie Bractwo Wojciechowe otrzymało pismo z sądu informujące o uzyskaniu odpowiedniego wpisu do rejestru stowarzyszeń.

Opole, kwiecień 2012 r.

Autor: Wojciech Gurgul

 1. Piotr Rubas
  | ID: 40b5704d | #1

  Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz współpracujący z Tygodnikiem Powszechnym, wydawnictwem „Znak”– biograf księdza Tischnera

  Hmmmm….. Bez komentarza

Komentarze są zamknięte