Ofiary katastrofy smoleńskiej patronami ulic

Redaktor Obywatelski3

W ciągu dwóch lat od katastrofy smoleńskiej setkom budynków i ulic w Polsce nadano imiona jej ofiar. Najwięcej miejsc nosi imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii. W Sopocie jest skwer Arkadiusza Rybickiego i rondo Macieja Płażyńskiego.

W Bydgoszczy powstał most imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na jego cześć nadano również nazwy ulic w Kielcach oraz Chicago. W stolicy Gruzji Tibilisi powstała aleja im. Lecha Kaczyńskiego, podobna inicjatywa została podjęta w mieście Batumi. To wszystko w podziękowaniu za poparcie jakiego udzielił Lech Kaczyński podczas swojej kadencji Gruzinom.

Wiele miast w Polsce zdecydowało się nazwać ronda imieniem byłego prezydenta. Stało się tak w Rumi, Radomiu, Starachowicach, Wyszkowie czy w Sieradzu. Natomiast w Białymstoku powstało rondo imienia Krzysztofa Putry.

Kilka szkół w naszym kraju nosi imię Lecha Kaczyńskiego oraz Macieja Płażyńskiego.

W Gdyni swoje rondo ma Izabela Jaruga-Nowacka, a w Wyszkowie powstało rondo gen. Stanisława Nałęcz-Komornickiego. Jeśli chodzi o obiekty sportowe to w Jeleniej Górze powstała hala sportowa im. Jerzego Szmajdzińskiego, a w Kołobrzegu stadion Kotwicy nosi imię Sebastiana Karpiniuka. Poseł PO, urodzony w tym mieście, najpierw był rzecznikiem prezydenta, a od 2004 do 2005 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Kołobrzegu.

Imię Krystyny Bochenek nosi Centrum Kultury w Katowicach, a prof. Janusz Kurtyka, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej, patronuje Centrum Edukacyjnemu IPN „Przystanek historia”.

oprac: ŁŻ

 1. Eleonora
  | ID: c8ca1aea | #1

  Powinien powstać szpital dziecięcy im. Izabelli Jarugi- Nowackiej

  „Panująca w Polsce psychoza wokół aborcji sprawia, że badania prenatalne są niesłusznie postrzegane jako wstęp i środek do aborcji, stwierdziła Izabela Jaruga-Nowacka goszcząca na obradach Podlaskiej Rady Regionalnej Unii Pracy w Białymstoku.

  Według pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn badania prenatalne powinny być podstawowym prawem pacjenta.

  Dodała także, że obowiązująca obecnie ustawa antyaborcyjna „nie działa tak jak powinna, bo aborcja nie jest realizowana, nawet gdy jest dopuszczalna”.

  Skoro tragiczna śmierć jest jedynym kryterium….

 2. Piotr Rubas
  | ID: 51d967c3 | #2

  dobrze, Eleonora!

  Zgadzamy sięw 100%

 3. Karteziusz
  | ID: cf7703fd | #3

  haha świetny komentarz Eleonoro!

Komentarze są zamknięte