List otwarty do premiera. „Oczekujemy, że podejmie Pan starania na rzecz obrony dobrego imienia ludzi, którzy zginęli będąc na służbie ojczyźnie”

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Szanowny Panie Premierze,

Tuż przed drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej polska opinia publiczna dowiaduje się, że jeden z odcinków popularnego serialu dokumentalnego „Mayday” („Air Crash Investigation”) emitowanego również w Polsce pod tytułem „Katastrofy w przestworzach” i „Podniebny terror”, nosił będzie tytuł „Following orders” („Wykonując rozkazy”). W opisie odcinka znajdujemy stwierdzenie, iż „samolot wiozący polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żonę rozbił się podczas lądowania na lotnisku Smoleńsk Północny”, a „przyczyną katastrofy był błąd pilota”.

Zarówno tytuł odcinka, jak i jego opis wyraźnie wskazują, że autorzy filmu wzięli pod uwagę sfalsyfikowany raport MAK. Pominęli nawet – wiemy już, że także błędny w kluczowych punktach – raport polskiej komisji kierowanej przez Jerzego Millera.

To nie jedyny przypadek funkcjonowania w świecie zachodnim fałszywego obrazu katastrofy smoleńskiej; obrazu narzuconego przez stronę rosyjską przy braku należytej reakcji polskich władz. Obrazu, który nie oddaje tak podstawowych faktów, jak i tego, że prace wyjaśniające trwają, także po stronie społecznej, obywatelskiej.

Uważamy, że jest obowiązkiem rządu Rzeczypospolitej dbałość o prawdę w sprawie, która dotyczy śmierci 96 obywateli polskich, w tym urzędującego Prezydenta RP.

Sądzimy, że Państwo Polskie dysponuje odpowiednimi środkami i sposobami, by tej upokarzającej wielu Polaków, w tym rodziny ofiar, nieprawdzie przeciwdziałać.

My, niżej podpisani, apelujemy więc do Pana Premiera o:

– podjęcie interwencji związanej z konkretnym przypadkiem serialu dokumentalnego „Mayday”;

– pilne zaplanowanie i zrealizowanie szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej w najważniejszych państwach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych, zmierzającej do przedstawienia najnowszych ustaleń dotyczących przyczyn katastrofy smoleńskiej, a przede wszystkim do unieważnienia fałszywego obrazu narzuconego przez stronę rosyjską.

Oczekujemy, że podejmie Pan starania – tak osobiście, jak i za pośrednictwem podległych Panu instytucji – na rzecz obrony dobrego imienia ludzi, którzy zginęli będąc na służbie ojczyźnie.

Z poważaniem

Łukasz Warzecha, „Fakt”

Jacek Karnowski, redaktor naczelny wPolityce.pl

Piotr Zaremba, wPolityce.pl, „Uważam Rze”

Bronisław Wildstein, „Uważam Rze”

Anita Gargas, „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”

Marzena Nykiel, wPolityce.pl, „Uważam Rze”

Prof. Jan Żaryn , miesięcznik „Na poważnie”

Małgorzata Żaryn

Michał Karnowski, wPolityce.pl, „Uważam Rze”

Marek Pyza, wPolityce.pl, „Uważam Rze”

Artur Bazak, wPolityce.pl

Jan Pospieszalski, TVP

Łukasz Adamski, „Fronda”

Ewa Świecińska

Ryszard Makowski

Paweł Soloch, Instytut Sobieskiego

Krzysztof Rak

Ewa Stankiewicz, „Solidarni 2010”

Marek Cichocki, „Teologia Polityczna”

Mateusz Matyszkowicz, „Teologia Polityczna”

Dariusz Karłowicz, „Teologia Polityczna”

Wiktor Świetlik

Paweł Nowacki

Maciej Walaszczyk „Nasz Dziennik”

ks. Grzegorz Walkiewicz, Dyrektor Naczelny Radia Warszawa

Dariusz Gawin, „Teologia Polityczna”

Jacek Sobala Gazeta Polska tv, vod.gazetapolska.pl

Tomasz Kwiatek, „Niezależna Gazeta Obywatelska” w Opolu

  1. pkk
    | ID: 73718b21 | #1

    http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/15-wypadki_i_incydenty_lotnicze/24626-2010_04_10_tu_154_samolot_prezydenta_rp_rozbil_sie_pod_smolenskiem.html

    Proszę najpierw przeczytać 118 stron RZECZOWYCH uwag forumowiczów i ich komentarze (głównie osoby związane zawodowo z lotnictwem cywilnym i wojskowych jak piloci czy technicy al też pasjonaci lotnictwa), a potem proszę te uwagi przemyśleć.

    I dopiero wtedy proszę pisać o helu, bombach termobarycznych i innych „teoriach”

Komentarze są zamknięte