„Rada to ma być forum wymiany poglądów, kreowania pomysłów i rozwiązań” – z Marcinem Ociepą Wiceprzowodniczącym Rady Miasta rozmawia Łukasz Żygadło

Redaktor Obywatelski2

Powstała właśnie Rada ds. Rodzin której będzie Pan członkiem, jakie będą jej kompetencje?

Formalnie będzie ona miała jedynie kompetencje doradcze względem Prezydenta Miasta. W praktyce wiele będzie zależeć od jej członków. Czy będą przychodzić na spotkania przygotowani. Czy wykażą się inicjatywą. Czy będą nowatorscy i otwarci na doświadczenia innych samorządów, itd. Jednym słowem samo powołanie Rady to jeszcze żaden sukces. To zaledwie szansa na opracowanie i wdrożenie nowoczesnej i skutecznej polityki prorodzinnej. Szansa, którą musimy wykorzystać.

Jaki ma Pan swój cel działania w radzie?

Kiedy wspólnie ze Stowarzyszeniem „Horyzonty” wnioskowaliśmy 1 czerwca 2011 r. o utworzeniem takiej Rady, to mówiliśmy przede wszystkim o stworzeniu forum wymiany poglądów, kreowania pomysłów i rozwiązań w zakresie prowadzenia śmiałej, nowatorskiej i skutecznej polityki prorodzinnej miasta. Stawialiśmy przed nią trzy cele: monitoring polityki prorodzinnej w mieście Opolu, kreowanie zmian mających na celu uprzywilejowanie instytucji rodziny, projektowanie rozwiązań w zakresie wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Dodałbym do tego także postulat koniecznego oddzielenia tematu polityki prorodzinnej od tzw. innej polityki społecznej i walki z patologiami, bo rodzina to nie patologia!

W jakim celu w skład rady wchodzą dziennikarze radiowi?
Nie ja decydowałem o składzie Rady, więc trudno mi powiedzieć, jaką rolę mają w niej spełniać dziennikarze radiowi.
Jakie będą pierwsze zadania postawione przed radą?

To właśnie zależy od aktywności jej członków. Ja osobiście mam na początek 6 tematów, które zgłosiliśmy z „Horyzontami” wraz z pomysłem utworzenia tej Rady:

I. Karta Rodziny – system ulg dla rodzin 2+3 w miejskich obiektach kulturalnych i rekreacyjnych: Muzeum Polskiej Piosenki, Galeria Sztuki Współczesnej, ZOO, baseny, lodowisko, stadion lekkoatletyczny itp.

II. Bilet rodzinny MZK – jako forma znaczącej ulgi dla rodzin podróżujących autobusami komunikacji miejskiej. Temat nr 1 i 2 może zostać połączony poprzez wprowadzenie zintegrowanego systemu pod nazwą Karta Miejska.

III. Punkty dla matki z dzieckiem – wydzielenie w miejskich instytucjach punktów, w którym będzie możliwość przewinięcia, bądź nakarmienia dziecka.

IV. Kąciki do zabaw – wydzielenie w miejskich instytucjach punktów pełnych zabawek, klocków, kredek, w których rodzice będą mogli zostawić swoje dziecko na czas załatwiania sprawy w urzędzie.

V. Zdrowa szkoła – wprowadzenie zakazu sprzedaży niezdrowej żywności w sklepikach szkolnych.

VI. Organizacja w Opolu dużej konferencji z udziałem ekspertów z całej Polski nt. nowoczesnej polityki prorodzinnej.

To są tematy, które zgłaszaliśmy już rok temu, a część z nich ma jeszcze dłuższą historię.

Dziękuję bardzo.

  1. Zachwycony
    | ID: 84fe56f7 | #1

    Brawo! Marcin Ociepa, jak zwykle błyszczy pomysłowością, inicjatywą, kreatywnością i w ogóle i w szczególe i bez niego Opole chyba upadło by jako miasto, nie mówiąc, że wojewódzkie!

  2. Karteziusz
    | ID: 253328fa | #2

    no ba

Komentarze są zamknięte