Gmina Głogówek odzyskała zamek Oppersdorffów

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Gmina Głogówek wygrała proces w sprawie zwrotu zamku Oppersdorffów w Głogówku. Władze miasta domagały się, aby sąd zobowiązał obecnego właściciela do oświadczenia woli i podpisania aktu odsprzedaży gminie zabytku. Jak wyjaśnia dla Radia Opole sędzia sądu okręgowego w Opolu Magdalena Domińczak-Trzciańska wyrok oznacza, że zamek wraca do samorządu. – „Pozwany musi przenieść własność nieruchomości na gminę Głogówek za zwrotem kwoty stanowiącej sumę nakładów oraz kwotę wykupu wcześniej przez pozwanego tego zamku” – tłumaczy sędzia.

Wcześniej prywatny właściciel Robert M. domagał się zwrotu miliona złotych, jednak biegły sądowy koszty zakupu i nakładów na remonty ustalił na 187 tysięcy złotych – 150 tysięcy, bo za tyle zamek sprzedano i 37 tysięcy to kwota przeprowadzonych drobnych prac naprawczych. – „To dla nas dobry wyrok” – komentuje Leszek Dulęba, radca prawny gminy Głogówek. – Zwracam uwagę, że pozwany deklarował nakłady w kwocie miliona złotych, a biegły sądowy wykazał, że to było tylko 19 tysięcy złotych – dodał.

Przypomnijmy, 7 lat temu zamek za około 150 tysięcy zł kupił Robert M. Prywatny właściciel miał wyremontować zabytek, bo w przeciwnym razie gmina zastrzegała sobie prawo do odkupienia nieruchomości. Gdy burmistrz zapowiedział, że wystąpi o zwrot, właściciel podarował zamek swojemu ojcu. Proces w tej sprawie trwał 3 lata. Dzisiejszy wyrok sądu jest nieprawomocny i nie wiadomo, czy będzie odwołanie od niego, bo strona pozwana nie pojawiła się na sprawie.

źródło http://www.radio.opole.pl/2012/luty/wiadomosci/gmina-glogowek-odzyskala-zamek.html

Na NGO wkrótce historia zamku Oppersdorffów w Głogówku

Komentarze są zamknięte