Pikieta przeciw rejestracji „narodowości śląskiej”

Niezależna Gazeta Obywatelska16

Kilkunastu członków Ligi Obrony Suwerenności odśpiewało hymn i przedstawiło swoje żądania unieważnienia rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Marcin Balcer pełnomocnik LOS na Opole przekazała dziś (tj. 17.01) na ręce pełnomocnika Wojewody Opolskiego ds. dialogu społecznego Rafałowi Nowowiejskiemu protest w tej sprawie. – Wyrok sądu z 21 grudnia się nie uprawomocnił ponieważ prokuratura wniosła apelację od tej decyzji.(..) Nie ma zgody na promowanie tendencji separatystycznych na terenie Śląska Opolskiego  – powiedział Radio Opole jeden z pikietujących.

W związku z wpisaniem do KRS przez Opolski Sąd Rejonowy Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, Liga Obrony Suwerenności wyraża swój sprzeciw w imieniu wszystkich rodowitych Ślązaków.

Poniżej treść listu protestacyjnego z www.losopolskie.blogspot.com

L I S T   P R O T E S T A C Y J N Y
     w sprawie zarejestrowania Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej w Opolu.
21 grudnia 2011 roku Opolski Sąd Rejonowy zarejestrował Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Jego założyciel – Piotr Długosz, jednocześnie działacz Ruchu Autonomii Śląska, nie krył satysfakcji po dziesięciomiesięcznym oczekiwaniu na jego rejestrację. Uważamy, że jest to wielka przegrana opolskiego wymiaru sprawiedliwości. Początkowo  sąd odmówił zalegalizowania stowarzyszenia z powodu obecności w statucie odwołań do „narodowości” śląskiej. Jednak następnie zmienił zdanie, pomimo braku dokonania w nim zmian w  porównaniu z pierwotną wersją.
RAŚ od samego początku działa na szkodę Polski, gdyż dąży do separacji Śląska oraz skłócenia Polaków, stosując metody godne potępienia. Wykorzystuje przy tym naturalne i mało istotne różnice występujące między naszymi rodakami, próbując wyodrębnić takie skrajności, jak „narodowość” śląska. Wypowiedzi lingwistów i etnografów wskazują jednoznacznie, że „narodowość” i „język” śląski  nie istnieją, a śląska mowa jest dialektem języka polskiego. Nasza historia świadczy wymownie o tym, że Ślązacy są trwałą częścią Narodu Polskiego i w imię tej wspólnoty dokonali ogromnego wkładu pracy twórczej niejednokrotnie okraszonej ofiarami krwi i życia. Nasuwa się pytanie: Komu i dlaczego służy skłócanie Polaków?
W imieniu Ligi Obrony Suwerenności stanowczo sprzeciwiamy się zarejestrowaniu w miejscowym sądzie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, jako organizacji szkodliwej dla polskiej racji stanu. Nie ma także naszej zgody na propagowanie tendencji separatystycznych na terenie Śląska Opolskiego i uwiarygadniania ludzi pragnących skłócić naszą opolską społeczność. Domagamy się anulowania rejestracji wspomnianego stowarzyszenia i zapobieganiu w przyszłości powstawania podobnych, antypolskich organizacji.
Opole, dn. 16 stycznia 2012 roku.
                                                 Pełnomocnik na miasto Opole
                                                           Ligi Obrony Suwerenności
                                                                Marcin Balcer

Oprac. Tomasz Kwiatek

 1. Janusz Sanocki
  | ID: d0b74069 | #1

  Moim zdaniem RAS nie zagraza polskiej suwerenności.
  Moim zdaniem panstwo o nazwie III RP, jest panstwem wrogim wobec wszystkich obywateli – niezależnie od ich tożsamosci. Jest to panstwo postoswieckiej nomenklatury która pasożytuje na Narodzie Polskim i na wszystkich grupach etnicznych. Przy czym niektóre grupy etniczne sa kupowane (korumpowane) publicznymi pieniędzmi i nastawiane przeciwko Polsce. Zajmuje się tym ministerstwo kultury i pani Bogusława Berdychowska.
  Akurat RAS do tych grup nie należy.

 2. Antyseparatysta
  | ID: 447438ca | #2

  Dokładnie jest odwrotnie. To takie grupy jak RAŚ czy SONŚ rozbijają i oslabiają rozgrabione i zdegenerowane przez „elyty” III RP społeczeństwo polskie, a zachowanie tych grup nosi wszelkie cechy dywersji i separatyzmu dalekiego od poczucia solidarności z resztą Narodu.

 3. Antyseparatysta
  | ID: 447438ca | #3

  Można jeszcze dodać, że dopelniają one kliniczny obraz patologii społecznej i niedość tego, podobnie jak „elyty” III RP dopuszczają się zdrady narodowej.

 4. svatopluk
  | ID: d6a9456a | #4

  W szkole uczono mnie że podczas śpiewania hymnu mężczyźni ściągają czapki z głów.

 5. silus
  | ID: ef2f3801 | #5

  Polscy nacjonaliści muszą mieć po prostu wrogów i najlepiej niszczyć tego najsłabszego który nie ma poparcia za granicą jak inne mniejszości narodowe.
  Czuć się Ślązakiem i tylko Ślązakiem to zdrada narodowa, czego jeszcze nie wymyślicie?
  A rozgrabiony został Śląsk czego dowodzi miasto Bytom a to tylko jeden z wielu przykładów że Śląsk jest traktowany jak kolonia, tak wygląda prawda.

 6. Antyseparatysta
  | ID: 2b8553ec | #6

  Twoim zdaniem rozgrabiony został tylko Śląsk i Bytom. To dowodzi, ze mało wiesz. Gdyby wszyscy mysleli podobnie do ciebie, Polska musialaby zostać podzielona na dzielnice a Polacy musiliby uwierzyć, ze to dla nich najlepsze rozwiązanie, które zakończy epokę kolonialną. Komu wy, separatyści chcecie podać do łykania ten kit?

 7. Jonny Quest
  | ID: 946fb1ff | #7

  RAŚ – niech sobie będzie – zawsze można się pośmiać, niezły cyrk robią, ale nie ma i nie będzie NARODOWOŚCI Śląskiej. Rasiowcy nie zapominajcie o codziennym przyjmowaniu psychotropów – wasze urojenia się zmniejszą :) ;)

  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/516230,Solidarna-Polska-nie-chce-slaskiego-stowarzyszenia

  http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,10955751,Jaki__wciaga_sie_Slazakow_w_polityczna_gre.html

 8. antynacjonalista
  | ID: ef2f3801 | #8

  Pokaż mi drugie takie miasto w Polsce,przykład prosze i dowiesz się kto tu mało wie!
  To było najwieksze najpiękniesze zabytkowe miasto Górnego Śląska,które się zapada, czysty syf, po dwudziestu latach III RP!!!

 9. Antyseparatysta
  | ID: b4207613 | #9

  Ono zapadało sie na skutek tapnieć już za komuny i szkody górnicze byly już wówczas powwszechnie znanym kataklizmem w Bytomiu, ale ty wtedy siedziałaeś bohaterze cicho jak mysz pod miotłą, bo zakrytykę komuny mozna było oberwać. Większość z was, z pokolenia pamiętajacego komunę, okreslajacych się dzisiaj jako mniejszość niemiecka, albo nowa narodowość – Ślązacy, należała wówczas do PZPR-u i nie przeszkadzały wam ani szkody górnicze, ani przynależność Śląska do tego samego organizmu administracyjnego. Teraz, gdy nie boicie się pyska otwierać, jedyny cel jaki wam przyswieca, to oderwanie Śląska od Polski. Po dwudziestu latach III RP, w której budowaniu braliście czynny udział (macie z przywileju swich posłów mniejszości niemieckiej, macie swojego kucyka, przepraszam Kuca, a może Kutza) i macie w zniszczeniu Bytomia swoje „zasługi”, krzyczycie, że to Polska, która nigdy, równiez dzięki wam, w pełni nie zaistniala, a nie zbudowana przez was III RP jest wszystkiemu winna. A sio zaprzańcy!

 10. Janusz Sanocki
  | ID: d0b74069 | #10

  antyseparat- dowolne rzeczy mozna pisac, ale bylbym wdzieczny za podanie chociaz jednego przykladu/dowodu na to, że RAS „oslabia spoleczeństwo polskie”.
  i naczym polegac mialaby polegac „zdrada narodowa” w tym rpzypadku?
  No i jeszcze prosze uprzejmie wytlumaczyc jaki jest sens takiego zdania:
  „Można jeszcze dodać, że dopelniają one kliniczny obraz patologii społecznej” oprócz oczywiscie zwyklych połajanek i wyzwisk nieco w łagodniejszej formie?
  No i jeszcze prosze uprzejmie o wyjasnienie dlaczego to niby Ślazacy (w tym przyp. z RAS) mieliby ponosic większa odpowiedzialnosc za wylonienie tych „elyt” co to okradly spoleczenstwo polskie?

 11. Antyseparatysta
  | ID: e66e36f6 | #11

  Nikt nie powiedział, ze ponoszą większą odpowiedzialność. Rozkłada się ona mniej więcej na całe społeczeństwo w równym stopniu, gdyż to za jego przyzwoleniem dokonala się w Polsce grabieżcza transformacja. Dokonalo się to za przyzwoleniem również Ślązaków i przy ich czynnym, a nie biernym, jak usiłują sugerować osoby żerujące i próbujące budować wśród nich swój polityczny kapitał na wzbudzaniu nieusprawiedliwionej litości wobec Ślązaków skrzywdzonych jakoby szczególnie i nbardziej przez Polskę utożsamianą niesłusznie z III RP. W miejsce oczekiwanego wyjaśnienia, na czym polega zdrada narodowa, bez rozległych dysertacji, komuś, kto tak jak Janusz Sanocki doskonale wie, o co pyta, odpowiem, że nie zyska on żadnej popularnosci, poparcia ani głosów na schlebianiu osobom, które próbuja odseparować politycznie i gospodarczo część terytorium państwa..

 12. antynacjonalista
  | ID: e9d1991d | #12

  Rozumiem doskonale żę śni ci się komuna i żeby Ślązacy siedzieli nadal cicho, ale nic z tego chory nacjonalisto te czasy skoro nie wrócą i możecie tylko pokrzykiwać swoją szowinistyczną propagandę.Wydojono śląską krowę „ale to nie my, to komuniści”
  Ale gdzieś to już słyszałem „to nie my, to faszyści”
  PRECZ z polskim chorym NACJONALIZMEM!!!

 13. | ID: ed8b3a02 | #13

  Brawa dla pikietujących. RAŚ osłabia i rozbija państwo polskie! To oczywiste, że trzeba stawiać im odpór!

 14. svatopluk
  | ID: 296e7a30 | #14

  W waszym mniemaniu to prawie wszystkie siły i stowarzyszenia polityczne rozbijają RP.
  Według tej zasady moglibyście protestować 365 dni w roku.

 15. antynacjonalista
  | ID: ed982345 | #15

  To jest właśnie chore i powodem że w Polsce rządzą liberałowie ktorzy np. w Niemczech teraz nie przekraczają progu wyborczego.Polacy mają dośc nacjonalistycznej propagandy rodem „PiS” i nie mają wyjscia jak wybierać PO.

 16. | ID: 64c6fda7 | #16

  Popieram list protestacyjny i gratuluję odwagi w działaniu.Życzę powodzenia.
  Nie dla rozbicia dzielnicowego kraju!
  Nie dajmy się prowokatorom zmierzającym do niszczenia Polski i Polaków!

Komentarze są zamknięte