W środę 18 stycznia 2012 r. w całej Polsce pod hasłem „Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa” (1 Kor 15,51-58) rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Na jego program jak co roku złożą się Ekumeniczne modlitwy w kościołach różnych wyznań i refleksje nad wyzwaniami współczesnych wyznawców Chrystusa.
W naszej diecezji obchody związane z Tygodniem Modlitw rozpoczęły się już w piątek 6 stycznia XXII Ekumenicznym Koncertem Kolęd, który odbył się w kościele oo. Franciszkanów w Opolu. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program kolejnych wydarzeń:
06.01.2012 (piątek)
Opole, godz. 16:30 XXII Ekumeniczny Koncert Kolęd w kościele OO. Franciszkanów. Wystąpią: Chór św. Franciszka; Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle-Jaworniku; Chór”Cantabile” z Dobrzenia Wielkiego; Chór im. M. Drischnera Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu.
10.01.2012 (wtorek)
Opole, godz. 11:30 „Judaizm i chrześcijaństwo – dwie drogi do jednego Boga” – debata z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego (sala 25) w ramach obchodów Dnia Judaizmu.
14.01.2012 (sobota)
Osiny, godz. 16:30 Ekumeniczny Koncert Kolęd w kościele ewangelickim w Osinach. Wystąpią: Chór „Attonare” z Komprachcic i Chór im. M. Drischnera Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu.
16.01.2012 (poniedziałek)
Opole, godz. 20:20 Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym (kościół seminaryjno-akademicki pw. św. Jadwigi). Przewodniczy: ks. dr Grzegorz Kadzioch (Rektor WMSD); homilia: ks. dr Marian Niemiec (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Opolu)
17.01.2012 (wtorek)
Opole, godz. 11:30-13:00 – Seminarium otwarte na Wydziale Teologicznym UO pt.: „Światło jedności ze Wschodu – Kościół syro-ortodoksyjny”. Wykład wprowadzający: ks. prof. dr hab. Jan Żelazny (UPJPII Kraków).
18.01.2012 (środa)
Opole, godz. 18:30 – Msza św. w katedrze opolskiej, inaugurująca obchody Tygodnia Ekumenicznego. Przewodniczy: bp prof. UO Andrzej Czaja; homilia: ks. radca Jan Gross (em. Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP).
19.01.2012 (czwartek)
Opole, godz. 10:15 – Liturgia Eucharystyczna i poświęcenie wody w obrządku bizantyjskim w kościele pw. św. Aleksego. Przewodniczenie i homilia: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.
Jemielnica, godz. 18:00 Msza św. i konferencja pt.: „Kult św. Józefa w Kościołach chrześcijańskich” ks. prof. Piotr Jaskóła (Dyrektor Instytutu Ekumenizmu i Badań nad Integracją Wydziału Teologicznego UO).
Opole, godz. 19:30 – Liturgia Eucharystyczna w obrządku bizantyjskim (greckim) w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi. Przewodniczenie i homilia: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.
21.01.2012 (sobota)
Opole, godz. 17:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczy: ks. dr Marian Niemiec (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Opolu); homilia: bp prof. UO Andrzej Czaja.
22.01.2012 (niedziela)
Opole, godz. 10:15 – Liturgia Eucharystyczna w obrządku bizantyjskim w kościele pw. św. Aleksego. Przewodniczenie i homilia: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.
Pokój, godz. 15:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w kościele rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodniczy: ks. Krzysztof Rusinek (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Pokoju); homilia: ks. Eneasz Kowalski (proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pokoju).
Kędzierzyn-Koźle, godz. 17.00 – Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczy: ks. Dariusz Dawid (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Zabrzu); homilia: ks. Manfred Kokott (proboszcz rzymskokatolickiej parafii św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu).
Olesno, godz. 18:00 – dekanalne nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickim kościele pw. Bożego Ciała w Oleśnie z udziałem duszpasterzy dekanatu oleskiego. Przewodniczy: ks. Walter Lenart (proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie); homilia: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich i duszpasterz ewangelickiej wspólnoty w Oleśnie).
23.01.2012 (poniedziałek)
Karczów, godz. 17:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickim kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Karczowie. Przewodniczy: ks. Marcin Bonk (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Dąbrowie); homilia: ks. Sławomir Fonfara (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Brzegu).
25.01.2012 (środa)
Łowkowice, godz. 19:00 – Dekanalne nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickim kościele pw. Nawiedzenia NMP. Przewodniczy: ks. Piotr Gołąbek (proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Bogacicy i dziekan dekanatu kluczborskiego); homilia: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich). Po nabożeństwie agapa z udziałem rzymskokatolickiego i ewangelickiego duchowieństwa, posługującego na Ziemi Kluczborskiej.
26.01.2012 (czwartek)
Olesno, godz. 17:00 – Oleski Dom Kultury – Ekumeniczne spotkanie dwóch wyznań; prelekcja ks. Ryszarda Pierona (proboszcza ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich).
28.01.2012 (sobota)
Dobrodzień, godz. 16:00 Nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickim kościele pw. św. Marii Magdaleny. Przewodniczenie: ks. Alfred Waindok (proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu; homilia: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich).
29.01.2012 (niedziela)
Lasowice Wielkie, godz. 16:00 Nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Piotra i Pawła. Przewodniczy: ks. Ryszard Pieron (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Lasowicach Wielkich); homilia: bp prof. UO Andrzej Czaja.
Krapkowice, godz. 16:30 – Eucharystia w obrządku bizantyjskim (greckim) w kościele pw. św. Mikołaja. Przewodniczenie i homilia: ks. mitrat prof. Janusz Czerski.
Autor: Łukasz Woźniak, Biuro Prasowe Diecezji Opolskiej

Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za najlepszy artykuł

Naprawde serce boli, ze dzis nie rozumie sie prawdziwego znaczenia jednosci. Judaizm odrzucając Jezusa Chrystusa droga do Boga?Absurd. A Panowie protestanci?Nasi bracia w wierze? Kolejny absurd. Niestety tak sie to ciagnie…