Łukasz Żygadło: Polityczne podsumowanie mijającego roku

Niezależna Gazeta Obywatelska5

Koniec roku, już tuż tuż, dlatego warto dokonać krótkiego politycznego podsumowania najważniejszych wydarzeń. Krótkiego, ponieważ gdybym chciał nawiązać do wszystkiego, co w mojej ocenie było ważne, potrzebował bym dużo stron.

Z całą pewnością warto wymienić ważną rolę Niezależnej Gazety Obywatelskiej w Opolu, która włączyła się do debaty publicznej, pokazując, że można stworzyć coś od zera, bez udziału dziwnych pieniędzy, kontaktów czy powiązań. W mijającym roku, pracując społecznie,  stworzyliśmy gazetę, którą udało się wydać w trzech egzemplarzach papierowych, codziennie w internecie, a nawet zapoczątkowaliśmy pewien zalążek stworzenia własnej audycji radiowej, nad którą obecnie pracujemy.

NGO patronowała wielu wykładom, spotkaniom z ludźmi nauki i Kościoła, brała udział z seminariach oraz sama organizowała wspaniałe inicjatywy.

2 maja 2011 r. NGO zorganizowała I Opolski Marsz Niepodległości, a 11 listopada była obecna na wielkim Marszu Niepodległości w Warszawie, gdzie w sposób wyjątkowy udało się obiektywnie udokumentować to wydarzenie, co w dobie dzisiejszego zmanipulowanego przekazu medialnego jest wartością nadrzędną dla wielu obywateli naszego kraju.

Przez cały rok praktycznie przyglądamy się opolskiej jak i ogólnopolskiej polityce. Bez wątpienia najważniejszym politycznym wydarzeniem roku były wybory parlamentarne, które zaowocowały nowymi podziałami w Sejmie RP. Zwycięstwo Platformy Obywatelskiej z całą pewnością nie było dla nikogo zaskoczeniem, podobnie jak osiągnięty procentowy wynik wyborczy PiS. Pewnym zaskoczeniem może być wyjście z partii Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego, bo jeżeli ktoś wierzy w złośliwe wyrzucenie z partii tych polityków, to jest w błędzie. Jak na dłoni było widać, że kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości rozgrywali po swojemu, dlatego też przy wsparciu Ziobry posłem został opolanin Patryk Jaki. Czy stworzony przez „ziobrystów” lub „źrebaków” – jak na nich mówią – klub Solidarnej Polski zawojuje scenę polityczną? Okaże się już wkrótce.

Wyrosła nam natomiast na lewicy partia Janusza Palikota, której udało się zdobyć aż 41 mandatów poselskich. Jest to dość duże zaskoczenie, jednak nie przeceniałbym tej grupy ludzi. Czy wytrwają do następnych wyborów?

Kończący się rok jest kontynuacją kryzysu ekonomicznego na świecie. Problemy Grecji, Włoch, Hiszpanii wpłynęły również na Polskę. Ceny ropy sięgają coraz wyższych pułapów, złotówka ciągle słabnie a prognozy ekonomistów również nie wyglądają kolorowo. Rząd przespał ważny dla nas czas, ciągle praktycznie licząc na obywateli, którzy ratują budżet swoją wielką miłością do zakupów. Minister Jacek Rostowski, jako jeden z niewielu europejskich ministrów finansów, potrafi ustawić deficyt budżetowy na poziomie 54,9%, dlatego za to należą mu się wielkie brawa. Wszak jest doceniony w Europie zapewne właśnie za takie działania.

Przez cały rok nie doczekaliśmy się żadnego konkretnego wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Dzieje się to, na co rządzący czekali – temat przycicha. Na początku roku raporty MAK, które obwiniały polskich polotów wywołały burzę, później obserwowaliśmy prezentację raportu Millera oraz różniącą się diametralnie tzw. Białą Księgę Antoniego Macierewicza, który wyraźnie stwierdził, że polscy piloci byli bez winy oraz, że na pokładzie rządowego samolotu nie było żadnych nacisków ze strony pierwszego pasażera. Jak więc doszło do katastrofy? dlaczego wszędzie jest tyle rozbieżności? Czy w przyszłym roku dowiemy się prawdy o tej makabrycznej katastrofie?

Życzę nam wszystkim, abyśmy w Nowym Roku dokonywali mądrych wyborów, rozsądnie i obiektywnie przyglądali się rządzącym, bo to oni mają wielki wpływ na nasze codzienne życie. Tegoroczne problemy Unii Europejskiej mogą doprowadzić do wielkiego rozłamu w Europie. Czy waluta euro przetrwa? Czy koleje państwa będą tracić rating, za czym pójdzie kolejne pogłębienie się kryzysu?

Czy coś zmieni się w Opolu? Nie widać żadnych prac na terenie opolskiej strefy ekonomicznej. Miasto owszem pięknieje z dnia na dzień, jednak to nie wszystko. Komu jest potrzeby wspaniale zapakowany prezent, który nie ma żadnej wartości, gdyż jest pusty w środku? Dużym plusem jest jednak usprawnienie komunikacji miejskiej, za sprawą nowego dyrektora MZD Arkadiusza Karbowiaka. Remont wiaduktu przy ulicy Ozimskiej przeszedł w miarę sprawnie, podobnie rondo, czy wiadukt przy ul. Wschodniej. Nad Odrą stworzono wspaniały park spacerowy, gdzie można na specjalnie do tego przeznaczonym sprzęcie trenować kondycję fizyczną, kończy się również remont spacernika nad kanałem Młynówka. No i nasze miasto ma jedno z najmniejszych zadłużeń w Polsce. Czy wymieniłem inwestycje, nowe miejsca pracy, budujące się firmy? Nie, jednak życzę, nam wszystkim, abym w przyszłym roku mógł to zrobić i złożyć szczere gratulacje naszym władzom samorządowym dobrego kroku w dziedzinie rozwoju naszego miasta. Do siego Roku!

Autor: Łukasz Żygadło, Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

 1. RVNG
  | ID: 08615afb | #1

  1. Łomot – 10% w du.. :( :( :(

  2. Swołocz – Palikot i 40 odmieńców w sejmie

  3. Platforma wali obywatelom po POrtfelach ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ZŁODZIEJE ! ! !

  4. Spolegliwość Rudego 102 względem Putina

  5. „prywatne” listy wyborcze podczas wyborów

  6. Powstanie Solidarnej Polski

  7. PObicia niewinnych obywateli POdczas Marszu Niepodległości – sławne PObicie przechodnia przez tajni.aka A.n.d.r.z.e.j.a C.z.a.j.k.ę !

  8. Marsz Niepodległości -11.11.2011, „odwiedziny” wujka jaruzela – 30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego -12.12.2011, Marsza Solidarności i Niepodległosći-13.12.2011

  9. MANIFESTACJE SOLIDARNOŚCI w sprawie POdniesienia Najniższej Krajowej – HANIEBNEJ KRAJOWEJ ! ! !

  10. Inwigilacja internautów, łamanie praw demokracji, zakazy zgromadzeń, opluwanie Konstytucji , Afera z ANTYKOMOREM i inne POdobne WYDARZENIA W CAŁYM KRAJU ! ! !

  11. POwstanie partyji PieniądzJestNajważniejszy – oraz jej należyta POrażka :) , POlityczna Prostytucja w wykoananiu aśki kluzikowej ! ! !

  12. Wpadki swojskiego Bronka :) ;)

 2. RVNG
  | ID: 45c93607 | #2

  A i zapomniałem wynik wyborczy PiS i moja żółć (bezcenna)

 3. RVNG
  | ID: ccb813fc | #3

  @RVNG

  Złamasie nie podpisuje się czyimś nickiem

 4. | ID: 6175a234 | #4

  Opolski Marsz Niepodległości, Marsz Niepodległości w Warszawie i NGO. To ważne wydarzenia patriotyczne. Wasze medium jest bardzo ważne dla krzewienia polskości na Opolszczyźnie. Mam nadzieję, że takim pozostaniecie bo mam już dośc mediów tylko polskojęzycznych, gadzinówek. Chce mediów polskich!

 5. NGO
Komentarze są zamknięte