Opolanie na obchodach rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska1

27 grudnia 1918 roku polskie oddziały w Poznaniu szturmem zdobyły budynek obsadzonego przez Niemców Prezydium Policji. Rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie, które miało przynieść wyzwolenie spod niemieckich rządów setek tysięcy ludzi.

Z okazji 93 rocznicy tych wydarzeń odbyło się w Poznaniu wiele uroczystości mających je upamiętnić. Nie mogło tego dnia zabraknąć również przedstawicieli Brygady Opolskiej ONR z banerem.

O godzinie 17.30 na Placu Wolności kibice Lecha Poznań zorganizowali bardzo efektowny pokaz pirotechniczny. Odpalono bardzo dużo rac, w powietrzu można było wyczuć atmosferę wielkiego święta. Odśpiewano także Mazurka Dąbrowskiego. Dało się zauważyć bardzo ciekawy zwyczaj noszenia biało-czerwonych kokard na sercu. Wiele osób w każdym wieku oddało w ten sposób hołd bohaterom poległym w chwale, walczącym o swój kraj.

Półtorej godziny później pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich odbyła się pikieta zorganizowana przez miejscowy ONR na której zgromadziło się około 120 osób. Poza Brygadą Opolską pojawili się także przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, Autonomicznych Nacjonalistów oraz kibice Lecha. Zgromadzenie miało ciekawą oprawę wizualną, odpalono race i petardy. Co ciekawe, odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego ze wszystkimi czterema zwrotkami co bardzo rzadko się zdarza przy tego typu uroczystościach.

Obchody Powstania odbyły się w podniosłej atmosferze, cieszy, że mieszkańcy Poznania są dumni ze swojej historii.

Autor: Krzysztof Marcinkiewicz

 

  1. | ID: 9c92ace3 | #1

    Bardzo dobrze, że patrioci gromadzą się razem przy okazji takich narodowych wydarzeń. Powstanie Wielkopolskie jest ważne dla każdego Polaka i Polki niezależnie od miejsca zamieszkania. Musimy godnie kontynuować dzieło tamtego pokolenia.

Komentarze są zamknięte