Kartka z kalendarza: dziś mija 986. rocznica koronacji Mieszka II na króla Polski

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Mieszko II Lambert (ur. 990) był polskim księciem z dynastii Piastów, drugim synem króla Bolesława I Chrobrego, a pierwszym z małżeństwa z Emnildą, księżniczką słowiańską. Tuż po śmierci ojca Mieszko został koronowany na króla Polski w Boże Narodzenie 25 grudnia 1025 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Hipolita w katedrze gnieźnieńskiej. Zdaniem kronikarzy niemieckich uczynił to samowolnie, co w ówczesnej sytuacji politycznej mogło być poniekąd prawdą. Po ojcu Mieszko II odziedziczył rozległe terytorium, składające się nie tylko z większości ziem państwa gnieźnieńskiego Mieszka I (bez Pomorza Zachodniego), ale również Milska, Łużyc, Moraw i Grodów Czerwieńskich. Był ważnym środkowoeuropejskim władcą i posiadał rozległe koligacje w Rzeszy, co dobrze wróżyło jego rozpoczynającym się rządom. Po przejęciu władzy prawdopodobnie wypędził z kraju swoich dwóch braci. Zorganizował dwa niszczycielskie najazdy na Saksonię w 1028 r. i 1030 r. Następnie prowadził wojny obronne przeciw Niemcom Czechom i książętom Rusi Kijowskiej. Opuścił kraj w 1031 r. w wyniku kolejnej wyprawy Konrada II na ziemie polskie, oraz po ataku książąt ruskich Jarosława Mądrego i Mścisława, którzy pomogli na polskim tronie osadzić jego brata Bezpryma. Następnie schronił się w Czechach, gdzie został uwięziony przez księcia Udalryka. Odzyskał władzę w kraju w 1032 r. jako książę jednej z trzech dzielnic. Zjednoczył państwo, ale nie udało mu się odtworzyć stabilnych struktur władzy. Za jego czasów od Polski odpadły nabytki terytorialne Bolesława Chrobrego: Milsko, Łużyce, Grody Czerwieńskie, Morawy i Słowacja.

Mieszko zmarł nagle 10 lub 11 maja 1034 r. pozostawiając państwo osłabione i znacznie okrojone terytorialnie. Pochowany został w katedrze w Poznaniu.

Oprac. TK

  1. Piotr Rubas
    | ID: 70db22c1 | #1

    Przyczna upadku monarchii Mieszka II byl najazd z dwoch stron – z Niemiec i Rusi. Moznaby powiedziec ze byl to taki prarozbior Polski przez owe dwa oscienne kraje. Mieszo II w przeciwienstwie do swego ojca nie byl na tyle zdolnym wodzem aby odeprzec taki zmasowany atak, co sie udalo Chrobremu w 1017 (odparcie najazdu niemieckiego i nastepnie wyprawa na wrogi Kijow, wtedy powstal Szczerbiec). Panstwo polskie praktycznie przestalo istniec i Mieszko 'II Lambert musial szukac schronienia w nie do konca przyjaznych Czechach, gdzie pozbawiono go meskosci jako zemsta za wylupienie przez jego ojca, Boleslawa Chrobrego, oczu Boleslawowi Rudemu (kuzyn Chrobrego) kilkanascie lat wczesniej. Na sczescie Mieszko Lambert zdazyl splodzic juz syna – Kazimierza Odnowiciela i Boleslawa Zapomnianego.
    Pozdrawiam

Komentarze są zamknięte