Czy na pewno bezpieczna szczepionka?

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Radny Marek Kawa złożył interpelację, jak pisze na swoim bloguw sprawie trochę  celowo marginalizowanej, z racji  swej być może specyfiki tj. obszaru medyczno-farmceutycznego, gdzie mimo wysokiej specyfikacji zawodowej równie dochodzi do wielu nadużyć. Kiedy w USA dyskutuje się nie tylo naukowo nad efektywnością i skutkami ubocznymi różnych obecnie stosowanych wariantów szczepionki HPV , u nas jak zwykle cisza.” Pyta w interpelacji czy nasze dzieci muszą stać się „królikami doświadczalnymi” i to jeszcze za nasze pieniądze? Może ktoś będze miał odwagę rozpocząć  niewygodną dyskusję?

Opole, 16.12. 2011 roku

 

 Interpelacja

       „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (tzw. HPV)” był realizowany zarówno w bieżącym roku jako zadanie bieżące (zapisany w projekcie koszt opiewa na sumę 480 tys. zł), jak i w przyszłym roku 2012 wyasygnowano w budżecie miasta Opola 300 tys. zł. Z projektu budżetu wynika, iż jest to jedyny kompleksowy program profilaktyki zdrowotnej przeznaczony na konkretne schorzenie, a realizowany w perspektywie kilkuletniej. Ze statystyki medycznej przedstawionej w uzasadnieniu druku uchwały projektu nr 335 wynika, iż w Opolu liczba zgonów i zachorowań na raka szyjki macicy jest raczej stała, a średnia roczna na przestrzeni lat 2003-2007 wynosi około 17 zachorowań i około 9 zgonów opolanek rocznie w kontekście liczby na przykład 159 zgonów opolanek z powodu chorób nowotworowych w 2008 r. Nie dodaje się jednak w uzasadnieniu projektu, iż w etiologii raka szyjki macicy, jedną z przyczyn może być, ale nie zawsze nim jest, przez lata nie leczony wirus HPV, którego szczepienie i tak nie wyklucza, a dodatkowo może odwlec u kobiet decyzję regularnych badań cytologicznych, które w profilaktyce tej choroby są najlepszym i najbardziej skutecznym wskazaniem. Również przedstawiana w uzasadnieniu Projektu statystyka medyczna jest zbyt subiektywna, gdyż nie wskazuje m.in. na to, iż rak szyjki macicy jako przyczyna zgonów wśród kobiet w Opolu stanowił choćby w 2008 roku 5% zgonów z powodu nowotworów, co plasuje ten wskaźnik na przedostatnim miejscu śmiertelnych nowotworów u kobiet w Opolu. Dlaczego w takim razie proporcjonalnej kwoty nie przeznacza się na profilaktykę tych nowotworów, które najbardziej dziesiątkują populację kobiet w Opolu (np. rak piersi powoduje około 22% zgonów nowotworowych kobiet czy 10% rak jelita grubego) .

        Proszę też o ustosunkowanie się do jednego z zakładanych etapów realizacji projektu, który ma się odbywać w szkołach podstawowych tj: „Podczas realizacji Programu w każdej szkole podstawowej będą prowadzone spotkania edukacyjne z dziewczętami z rocznika kwalifikującego się do udziału w Programie. […] dziewczęta będą angażowane do zadawania pytań oraz brania udziału w dyskusji. […] Podczas spotkań organizowanych dla nich na terenie szkół podstawowych lekarze specjaliści w dziedzinie ginekologii i położnictwa udzielą im dodatkowych informacji o wirusie HIV” (s. 9/15 treści uzasadnienia Projektu). W mojej opinii nauczyciela i rodzica, szkoła podstawowa nie jest najtrafniejszym miejscem „uświadamiania” de facto wciąż dzieci „w dziedzinie ginekologii i położnictwa” i angażowania ich do dyskusji w tej mierze, jak zakładają organizatorzy.

       W związku z tym, iż rośnie liczba samorządów w Polsce, które po przeznaczeniu zbyt dużych dotacji na tzw. program profilaktycznych szczepień HPV wśród dziewczynek rezygnuje z powziętych programów jak na przykład: Grodzisk Wielkopolski czy Gdynia, z racji choćby pojawiających się nowych kontrowersji medycznych, finansowych jak i etycznych związanych z tą szczepionką, chciałbym również zapytać w odniesieniu do opolskiej wersji Projektu:

 1. Czy będzie prowadzony rejestr medyczny dziewczynek poddanych szczepieniu w ramach powyższego Projektu w Opolu?
 2. Czy producent Merck przewiduje jakiekolwiek długoletnie medyczne skutki uboczne choćby zakładanej przez Projekt szczepionki SILGARD?
 3. Jaka jest zakładana efektywność wspomnianej powyżej szczepionki (tj. ile wirusów podejrzewanych o wywoływanie raka szyjki macicy ta szczepionka niweluje?)
 4. Jaki jest całkowity koszt jednej szczepionki po etapowym wszczepieniu dla jednej dziewczynki?
 5. Jaki podmiot lub podmioty będą bezpośrednio realizować tę „szkolną” fazę projektu spotkań z dziećmi w opolskich szkołach podstawowych?
 6. Czy w przypadku zakładanego Projektu i już obecnie realizowanego miał miejsce jakikolwiek lobbing firm farmaceutycznych związanych z szczepieniami typu HPV na terenie jednostek podległych Urzędowi Miasta Opola?

Z poważaniem,

Autor: dr Marek Kawa, Radny Miasta Opola

 1. Eleonora
  | ID: 269c7bcf | #1

  Nareszcie Panie Marku ktoś zadał to trudne pytanie:
  O co w tym wszystkim chodzi?!
  Dodam, że na internecie znajduje się mnóstwo artykułów na ten temat.
  Warto wiedzieć:

  http://kefir2010.wordpress.com/2011/04/15/szczepionka-hpv-szkodliwosc/

  Pozdrawiam.

 2. 17 grudnia 2011, 20:20 | #1
Komentarze są zamknięte