Tomasz Greniuch: Czy obecna sytuacja w Polsce nie przypomina tej sprzed 30 lat?

Niezależna Gazeta Obywatelska19

30 lat temu, 13 grudnia gen. Wojciech Jaruzelski wyprowadził przeciwko społeczeństwu wojsko. Pogląd ten podzielają wszyscy historycy, a politycy różnych formacji nie ukrywają go. Jest to bardzo wygodny pogląd dla wszystkich stron.

Ponieważ wojsko w swej anonimowej masie wykonywało jedynie rozkazy przełożonych, a ci, w zawiłej sieci hierarchii nikną gdzieś po drodze, w konsekwencji czego dziś, po 30. latach od tych wydarzeń, nie można wskazać winnych, owych „rozkazodawców”. W tej materii stan wojenny, skrupulatnie i drobiazgowo przygotowana operacja wojskowa, jawi się jako anarchistyczna impreza bez dowódców.

Tymczasem obok wojska na ulice polskich miast zostały niepostrzeżenie wyprowadzone półcywilne, specjalne grupy o charakterze paramilitarnym, których zadaniem było prowokowanie antypaństwowych zajść dając tym samym powód do zdecydowanej reakcji swoim kolegom z „mudurówki”.

Jarosław Tomasiewicz autor opracowania „Terroryzm” jednoznacznie zalicza te grupy do zjawiska tzw. „państwowego terroryzmu”.

Słynne porwanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki przez komando SB Grzegorza Piotrowskiego miało wszelkie cechy działania „szwadronu śmierci”. A tego typu paramilicyjne jednostki funkcjonowały w większości województw ogarniętych stanem wojennym.

Pomimo że bojówki te działały niejawnie, często podszywając się pod ugrupowania „solidarnościowe” lub grupy o charakterze przestępczym, dziś z łatwością możemy nie tylko je zidentyfikować, ale również zdemaskować ich członków i osądzić z najwyższą surowością.

Przywódcami tych grup byli przeważnie funkcjonariusze SB posiadający silną motywację ideową, graniczącą z fanatyzmem, która w połączeniu ze zwyrodniałą fascynacją w maltretowaniu ludzi stwarzała realne, fizyczne niebezpieczeństwo dla każdego, kto według władz był niewygodny.

W Krakowie działała grupa o kryptonimie „Drugi Szereg”, a w Toruniu grupa o wymownej nazwie „Organizacja Anty Solidarność”, której udziałem były tzw. „porwania toruńskie” czyli seria uprowadzeń i zastraszeń działaczy podziemnej „Solidarności”, przeprowadzonych w lutym i marcu 1984 r. w okolicach Torunia. Jedną z ofiar tej specjalnej grupy był Antoni Mężydło, obecny poseł PO, który został uprowadzony, torturowany i więziony w okolicach Okonina, a następnie pozostawiony na wysypisku śmieci w Brodnicy.

Jednak najgorszą sławą cieszyła się grupa popularnie określana mianem „batalionu SS Hempel”. Była to mokotowska jednostka ORMO dr Adama Hempla. Członkowie bojówki wyselekcjonowani z harcerzy ze szkół żoliborskich, prowokowali ZOMO do ataków, wyciągali z tłumu manifestantów, a także niezależnych fotoreporterów i w odosobnionym miejscu masakrowali ich przy użyciu głównie metalowych prętów („łomów”).

Grupa, której oficjalna nazwa brzmiała „pluton szkolny”, powołana na początku lat 80. Ubiegłego wieku do rozbijania solidarnościowych demonstracji, a w stanie wojennym chroniąca gmach KW PZPR w Warszawie działała jeszcze w czasie wyborów w 1989 r.

W tym okresie na konto „plutonu szturmowego”, jakiego to miana używał sam Hempel, można zaliczyć m.in.: wyciąganie siłą manifestantów z tłumu i przekazywanie ich milicji, jak było w czasie demonstracji w okolicach kościoła św. Anny w 1983 r. W 1988 r. podwładni Hempla wyciągnęli z tego samego kościoła starszą kobietę, którą oddali w ręce zomowców.

„Batalion” krwawo tłumił pierwszomajowe demonstracje NZS-u w latach 1987 i 1988.

Bojówka podżegała też demonstrantów do bójek z milicją. Na manifestacje zabierała transparent KPN-u, wokół którego gromadzili się najbardziej radykalni młodzi działacze antykomunistyczni. W trakcie pochodu byli oni siłą wyciągani poza kordon i brutalnie bici. Tym którym udało się uniknąć żelaznych prętów „hemplowców”, po manifestacji byli wskazywani milicji.

Zwyrodnialcy Hempla prowokowali nawet spokojne osoby do demonstracji i wystąpień przeciw milicji. Jeden z nich wspomina, że w 1983 r. bojówka pod kościołem św. Stanisława Kostki niszczyła samochody ludzi, którzy przyjechali na Mszę św. za Ojczyznę. Po Mszy św. hemplowcy prowokowali demonstracje, wyciągali z nich młodych ludzi i oddawali milicji.

Dostawało się, w ramach „ćwiczeń”, również postronnym osobom.

W lutym 1987 r. ludzie Hempla skatowali metalowymi prętami chłopca złapanego na kradzieży … żarówki. Innym razem bojówkarze Hempla pobili w pociągu pijanego, bo jechał bez biletu. Hempel obezwładnił go gazem i pouczył swoich ludzi, że tak właśnie trzeba robić. Inni świadkowie zeznali, że w czasie patrolu w 1986 r. Hempel pobił młodego człowieka.

Tego typu przypadki można oczywiście mnożyć.

W skali całego kraju Hempel miał wiernych, a być może brutalniejszych, naśladowców.

Znamienne są losy Adama Hempla po roku 1989.

Po zniszczeniu materialnych dowodów na istnienie plutonu czyli „bojówki zwyrodnialców”, Hempel razem z kolegami założył Stowarzyszenie Ochrony Ładu, Porządku i Bezpieczeństwa Publicznego, namiastkę ORMO w III RP. A potem własną firmę ochroniarską „dr A. Hempel” którą prowadził aż do 2002 r., a która dziś funkcjonuje pod nazwą „Taurus”.

Jesienią 1990 r. Hempel został wiceszefem Komendy Stołecznej Policji, ale po serii artykułów zdradzających jego bojówkarską przeszłość, w 1991 r. został wydalony ze służby. Hempel z zamiłowania był humanistą więc zrobił doktorat z historii, był nawet wykładowcą w Łodzi. W Wolnej Polsce zrobił jednak karierę urzędniczą.

W latach 90. Ubiegłego wieku pracował w Głównym Inspektoracie Ceł, w latach 2003-2005, za rządów SLD, trafił do Ministerstwa Finansów. Odszedł, kiedy władzę przejął PiS. Jednak już w 2006 r. Ministerstwo Nauki zatrudniło go w Departamencie Funduszy Europejskich jako audytora. Jednocześnie pracuje dla niemieckiej agencji detektywistycznej KDM.

Dziś dr Adam Hempel ma 55 lat, za sobą błyskotliwą karierę a przed sobą …. resortową emeryturę.

Powyższy tekst nie jest niestety pełny.

Jego dopełnieniem jest bowiem wydarzenie z dnia 11 listopada 2011 r. i „Marsz Niepodległości” manifestacja, której pobudki są te same, co demonstracje NZSu w gorących latach 80’.

Na obrzeżach, a być może również w środku spokojnego marszu operowały parapolicyjne bojówki mające te same zadania co 30 lat wcześniej ich SBeckie odpowiedniki. W jednym z tych swoistych komand uzbrojonych m.in. w metalowe, teleskopowe pałki znalazł się niejaki Andrzej Czajka, którego „interwencję” zarejestrowała na szczęście niezależna kamera internauty.

Piszę „na szczęście”, bo film video jest dowodem pierwszorzędnym i bezapelacyjnym.

Tymczasem w wyniku kuriozalnego wyroku w imieniu Rzeczpospolitej sędzi Iwony Konopki ofiara brutalnego pobicia ze złamaną ręką i wstrząsem mózgu ma odsiedzieć trzy miesiące więzienia i zapłacić na rzecz, jak się okazuje policjanta, Andrzeja Czajki 300 zł nawiązki, zapewne wystarczy to na wymianę zakrwawionych butów zwyrodniałego „stróża prawa”.

Czy wyrok „w imieniu Rzeczpospolitej” nie jest przyzwoleniem na stosowanie metod z okresu stanu wojennego?

Czy obecna sytuacja w Polsce nie przypomina tej sprzed 30 lat?

Autor: Tomasz Greniuch

 1. Nowy Ekran
 2. Eleonora
  | ID: 15c17a61 | #2

  Sytuacja przedstawia się znacznie Gorzej!!!
  Bo teraz mamy kilkuset tysięczną armię prywatnych firm ochraniarskich, typu Hempel, uzbrojonych po zęby. W razie czego będą lać aż miło!!
  Stan policji ich morale i inne, pokazano nam podczas Marszu Niepodległosci….
  Wojska, które być może, w jakiś nadzwyczajnych sytuacjach mogłoby stać się pomocne ( klęski itp)- nie ma w ogóle ( po co nam ” żołnierzyki”?)
  I na koniec, najważniejsze!
  Młodzi nie mają autorytetów!!!
  Ci naturalni ( NZS, AK )odeszli, pozostali hałaśliwi i nieprawnie roszczeniowi…
  Współczuję bardzo naszej młodzieży, współczuję…..

 3. svatopluk
  | ID: a70100ce | #3

  czyżby prezes Kaczyński został pierwszy raz w życiu internowany?

 4. Marsz Niepodległości
  | ID: 48e70694 | #4

  Kaczyński??? Piszesz o gościu, którego partia sfinalizowała podpisanie traktatu lizbońskiego? Proszę na przyszłość nie wiązać Kaczyńskiego, ani żadnego innego polityka z inicjatywą Marsz Niepodległości. Amen!

 5. RVNG
  | ID: a9bd6aef | #5

  I znowu jakiś Jełopa pisze o traktacie lizbońskim- widać że fanatyk BŁAZNA korwina.

  Kwachu dał podwaliny pod traktat lizboński – Kaczyński musiał i tak go podpisać czy prędzej czy później.

 6. RVNG
  | ID: a9bd6aef | #6

  Proszę na przyszłość aby ONR nie używało haseł Bóg Honor i Ojczyzna ponieważ ludzie z PiSu bronili Krzyża w Warszawie a łyse pały niestety nie! Tylko populistycznie używają hasła Bóg Honor i Ojczyzna
  AMEN :)

 7. RVNG
  | ID: a9bd6aef | #7

  Jakby nie patrząc gdyby nie sympatycy PiSu to Marsz Niepodległosći z 11 listopada miałby tylko kilkutysięczną frekwencję.

  AMEN ;)

 8. Marsz Niepodległości
  | ID: 48e70694 | #8

  Nie musiał, gdyby był patriotą podał by się do dymisji. Ale takie postawy to już tylko w bajkach dla dzieci. Widzę, że RVNG żyje w świecie partii i ich liderów. Chodzi Ci o ten sam krzyż oświetlony przed domem gen. Jaruzelskiego migajcymi lampkami??? Żenujące wykorzystywanie wiary. Na Marszu Niepodległości byli ludzie którzy tylko z braktu innej opcji głosowali na tzw. „mniejsze zło”. Ale czy na dłuższą metę ten antagonizm przetrwa?

 9. Marsz Niepodległości
  | ID: 48e70694 | #9

  ‎13 grudnia Jarosław Kaczyński organizuje podróbkę Marszu Niepodległości – „Marsz Niepodległości i Solidarności”. Przypomnijmy: Jarosław Kaczyński, podobnie jak 88 innych posłów PiS, głosował za zrzeczeniem się Niepodległości i podpisaniem Traktatu Lizbońskiego (patrz link). Skarbnikiem PiS jest działacz PZPR (Stanisław Kostrzewski), w rządzie Kaczyńskiego ministrem skarbu państwa był kolejny działacz PZPR (Wojciech Jasiński). Kaczyński w 2008 roku obiecał „jak przegramy wybory w 2011, to odchodzę z polityki”. Kto da się wciągnąć w takie gry i weźmie udział w marszu hipokryzji prezesa?
  http://orka.sejm.gov.pl/Glos6.nsf/nazwa/12_4/$file/glos_12_4.pdf
  orka.sejm.gov.pl

 10. Eleonora
  | ID: 15c17a61 | #10

  Ciekawy link warto zajrzeć :)

  http://www.bibula.com/?p=48389

 11. RVNG
  | ID: a9bd6aef | #11

  Uchroń Boże sejm przed Korwinem ;). Z traktatem każdy logicznie myślący wie jak było – Lech nie miał wyboru ! ! ! Pan Ukleja kiedyś wygłosił na ten temat długi wykład !
  Nie tylko on.

  Co do PZPRu – gościu w IPNie byłeś ? Salonowe pierdoły to ja także potrafię napisać :)

  W PO co trzeci należał do PZPR

  Co do NAWIEDZONEJ radiomaryjnej Eleonory to już brakuje słów –

  Bibuła to także strona z tych ktoa każdy szarak z ulicy może sobie założyć – jedna z tych śmiesznych blogerskich

  CIEKAWE LINKI :

  http://www.wprost.pl/ar/101874/Nowe-dowody-wspolpracy-abp-Wielgusa-z-SB/

  http://www.rp.pl/artykul/448090.html?print=tak&p=0

  :) :) ;)

  LINKI WYŻEJ TO RZETELNE INFORMACJE – NIE TAM JAKIEŚ BLOGERSKIE POPŁUCZYNY :)

 12. RVNG
  | ID: a9bd6aef | #12

  „Kto da się wciągnąć w takie gry i weźmie udział w marszu hipokryzji prezesa?”

  ODP: Normalni ludzie -właśnie idę oglądać TV .Na tym marszu na całe Boże szczęście nie będzie Błazna kórwina

 13. | ID: bdc48fea | #13

  Żeby nie ulegać we wszystkim Brukseli-to podobno jedno z haseł marszu 13 XII.
  Hasło jest mi bardzo bliskie,bo uważam się za patriotę i cieszy mnie bardziej to , co polskie niż to ,co unijne!
  Doceniam bardzo Unię,ale kultury Polski nie ma prawa zmieniać!
  Ważniejsza jest polityka gospodarcza i obronność wszystkich państw unijnych!

 14. Marsz Niepodległości
  | ID: 48e70694 | #14

  Człowieku co ty z tym korwinem bez przerwy, żonglujesz tym nazwiskiem jak wyborcza wyimaginowanym faszyzmem. Jak szafę otwierasz to też Korwina widzisz? Jeśli tak, to do psychiatry a nie na poważnych forach trolować!

 15. Eleonora
  | ID: 15c17a61 | #15

  „Bibuła to także strona z tych ktoa każdy szarak z ulicy może sobie założyć – jedna z tych śmiesznych blogerskich”

  faktycznie śieszna strona panie RVNG :)
  osmieszają sie tylko wrzucając na stronkę takiego pajaca :)
  ( nie myślę o Panu Braunie, rzecz jasna)

  http://www.bibula.com/?p=48283

 16. RVNG
  | ID: 911df334 | #16

  „Chodzi Ci o ten sam krzyż oświetlony przed domem gen. Jaruzelskiego migajcymi lampkami??? Żenujące wykorzystywanie wiary. Na Marszu Niepodległości byli ludzie którzy tylko z braktu innej opcji głosowali na tzw. „mniejsze zło”. Ale czy na dłuższą metę ten antagonizm przetrwa?”

  Chodzi mi o krzyż który stał na Krakowskim Przedmieściu, który to KomoRuski chciał zabrać. Krzyża bronili sympatycu PiS ,kluby GP, działacze „S” i inni patrioci którzy nie używają populistycznie słów „Bóg Honor i Ojczyzna” Onr mimo często skandowanych „Bóg…” nie bronił krzyża na Krakowskim przedmieściu !

  Jak powszechnie już wiadomo – „testosterony” i tak nie głosowały na PiS –
  BA ! Nawet gdyby każdy łysy zagłosował na PiS to szczerze wątpię czy jeszcze jeden mandat dałoby się ugrać- w całym kraju jest was mniej niż 15 000 !

  PiS organizuje „swój” marsz z okazji XXX rocznicy Stanu Wojennego – to jest okrągła ! ! ! rocznica i PiS w przeciwieństwie do PO (w którego szeregach są byli dziłacze „S”) dba o to by to godnie uczcić ! . Drugim także ważnym powodem podjęcia decyzji o marszu jest sprzeciw wobec tego co się działo na Marszu Niepodległości 11 listopada 2011 roku – jakbyś głupcze pomyślał logicznie to byś zaczaił że PiS w pewien sposób broni twoich łysych ziomków. To „mniejsze zło” głupcze broni twoich ziomków,ale jak widac niestety nie jesteś w stanie tago zauważyć ! ! ! Plujesz na kogoś kto ci pomaga.

  To nie jest poważne forum ponieważ najczęściej występuje tu pewna nawiedzona. Następcą Jarosława jest Mariusz Kamiński. O polityce nie bedę z tobą rozmawiał skoro ty nie rozumiesz podstawowych kwestii ( dzisiejszy marsz jest sprzeciwem wobec działań policji z 11.11.2011, swego rodzaju forma odegrania się – odwetu) to jak masz zamiar rozumować bardziej skomplikowane meandry polityki.
  Co do testosteronu – NIESTETY przez tych co spalili wóz TVNu PiS dostał po tyłku I MIMO TO ! ! ! tym dzisiejszym marszem broniliśmy was !

  Dobra rada na 11.11 .2012 -mniej testosteronu – więcej logicznego myślenia

  Nawiedzona daje mi linka z wywiadem z Grzegorzme Braunem. O CO KAMAN ?

  CO DO NAWIEDZONEJ JAK TAM „PODPISY” NA BUCZKA – ludzie podpisali zapewne myśląc że to talony na Święta :) ;) – od kiedy katolik okłamuje?

 17. Bień
  | ID: e220c1bb | #17

  @Eleonora
  Dziękuje bardzo, o ty mój kwiecie przewspaniały, za zrobienie mi takiej reklamy. Dzięki temu więcej osób przeczyta ten wywiad i może kliknie na link, który jest umieszczony pod wywiadem, a jest on do strony klubu pewnej gazety, którą ty tak bardzo gardzisz i nienawidzisz. A pewnie też Grzegorz Braun jest zadowolony, że więcej ludzi dowie się o jego odkryciach.

 18. Eleonora
  | ID: 21a3b8cf | #18

  @Bień
  Prawda, jaka jestem miła :)
  Szkoda tylko, że nie doceniasz mojej sympatii do ciebie, Grzesiu :)

 19. Anonim
  | ID: 9f131a0b | #19

  @Eleonora

  kobieto ty nosisz ten różaniec w torebce – po to by dusić PiSowców w ciemnych alejkach :)

Komentarze są zamknięte