Dymisja Julii Pitery przyjęta. Wreszcie?

Niezależna Gazeta Obywatelska

Premier Donald Tusk odwołał Julię Piterę ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. walki z korupcją – poinformował w czwartek w radiowej Trójce rzecznik rządu Paweł Graś.

Julia Pitera pełniła stanowisko od listopada 2007 roku; była sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie zajmowała się przygotowywaniem ustawy antykorupcyjnej. Samorządowcy pamiętają ją m.in. ze względu na projekt nowych wzorów oświadczeń majątkowych oraz projekt ustawy o niektórych sposobach unikania konfliktu interesów, który przewiduje rozszerzenie obowiązku składania oświadczeń majątkowych na wszystkich pracowników administracji samorządowej (czytaj: „Oświadczenia powszechne”).

Oba projekty spotkały się z ostrą krytyka środowiska samorządowego. Ostatecznie, na dzień przed powołaniem nowego rządu, Jacek Cichocki z KPRM, a obecnie minister spraw wewnętrznych, w piśmie do KWRiST wycofał się z najbardziej kontrowersyjnych zapisów rozporządzenia autorstwa byłej pani sekretarz w sprawie nowych wzorów oświadczeń majątkowych samorządowców (czytaj: „Racja samorządowców”).

Prace nad ustawą o niektórych sposobach unikania konfliktu interesów są kontynuowane (czytaj: „Co urzędnik ma”).

Julia Pitera jest z wykształcenia polonistką. Należała do NSZZ „Solidarność”. Później była członkiem Porozumienia Centrum, a następnie Unii Polityki Realnej. W latach 1994–2005 była radną Warszawy. W 2002 kandydowała z niezależnego komitetu obywatelskiego na urząd prezydenta Warszawy, uzyskując czwarty wynik oraz ponownie mandat radnej.

Działała w Transparency International Polska; w latach 2001-2005 była prezesem tej organizacji. Zrzekła się tej funkcji w lipcu 2005 w związku z podjęciem decyzji o kandydowaniu do Sejmu z list PO. W ostatnich wyborach parlamentarnych została ponownie wybrana do Sejmu z list PO.

za: PAP

Komentarze są zamknięte