Rozpocznij adwent Mszą św. w rycie rzymskim

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Jutro podczas Mszy trydenckiej na otwarcie okresu Adwentu zaśpiewa schola Cantorum Sancti Joseph Wrocławia. Oto co można przeczytać o niej na stronie wiernych Tradycji z tego miasta:

Wywodzimy się ze Scholae Gregorianae Silesiensis (www.ssgs.pl), w której śpiewamy od jej powstania w 1999 r. i z którą współpracujemy nadal. W ramach tej działalności od niemal 10 lat w każdy czwartek śpiewamy nieszpory, wg tradycji dominikańskiej, od początku wg „przedsoborowego” układu. Wychodzimy bowiem z założenia, że podstawą uprawiania chorału jest praktykowanie modalnego śpiewu psalmów, najlepiej zgodnego z tradycją monastyczną, a dopiero jej rozwinięciem może być inny śpiew chorałowy. W swoich kantorskich poszukiwaniach usiłujemy zrozumieć niuanse modalnego strojenia systemu ośmiu tonów, wykorzystujemy przy tym kontakty z ludowymi śpiewakami tradycyjnymi z Polski oraz kantorami z zagranicy. Mamy za sobą 13 lat wspólnego śpiewania oraz tysiące godzin poświęcone nauce, kursom, poszukiwaniom czy dyskusjom, co pozwala nam dobrze rozumieć się w śpiewie. Poza chorałem, jesteśmy też miłośnikami (wywodzących się najczęściej z niego) starych polskich pieśni religijnych, których uczymy się od śpiewaków ludowych i ze starych śpiewników. Dla zbierania oryginalnych tekstów i ich wariantów w 2007 r. utworzyliśmy stronę-forum internetowe http://spiewnik.katolicy.net, do którego współtworzenia serdecznie zapraszamy! Szanujemy tradycję w dawnej formie, ucząc się jej od przodków, by przekazać następnym pokoleniom. Uważamy że integralność naszej wiary wymaga od nas praktykowania zasad obowiązujących przez stulecia, w tym modlitwy angażującej całe ciało, stąd mocny charakter wykonywanego przez nas śpiewu, jaki spotkać można jeszcze tylko w niektórych kościołach szczególnie wschodniej Polski, gdzie gdy lud śpiewa, trzęsą się ściany ich świątyń.”

Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej serdecznie zaprasza na jutrzejszą Mszę św. o godz. 18.30 w kościele św. Sebastiana. W dzisiejszym pełnym zgiełku i pędu świecie wsłuchajmy sie w chorał gregoriański napełniając nasze dusze jego bogactwem podczas czcigodnego starego rytu.

Autor: Marek Kuryło

 1. Schola
  | ID: ce9def6d | #1
 2. Eleonora
  | ID: b5de2c37 | #2
 3. Trydent
  | ID: 405d9ad1 | #3

  Podziekowania dla scholi za piękna oprawę wczorajszej Mszy.

Komentarze są zamknięte