Konsorcjum Rafako-Mostostal będzie budować nowe bloki energetyczne Elektrowni Opole

Niezależna Gazeta Obywatelska3

W dniu dzisiejszym Zarząd PGE Elektrowni Opole S.A. podjął decyzję w sprawie wyboru oferty w przetargu na budowę bloków energetycznych nr 5 i 6 w PGE Elektrowni Opole.  W przetargu na budowę bloków o mocy brutto 800-900 MW każdy, oferty złożyły Alstom Power Sp. z o.o. Polska i Alstom Power Systems GmbH oraz konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal oraz Mostostal Warszawa.

Po analizie i ocenie ofert ostatecznych, złożonych w dniu 1 sierpnia 2011 roku za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA. Z przyczyn formalnych postanowiono odrzucić ofertę konsorcjum Alstom Power sp. z o.o. Polska i Alstom Power Systems GmbH.

PGE podkreśla, że eksploatacja nowych bloków będzie w pełni zintegrowana z istniejącą Elektrownią Opole, co ograniczy wzrost kosztów stałych do niezbędnego minimum i zapewni ich utrzymanie w odniesieniu do jednostkowej produkcji na jednym z najniższych poziomów w Polsce.

Realizacja budowy bloków 5 i 6 zwiększy moc osiągalną Elektrowni Opole (obecnie 1532 MW) o ponad 117 proc., przy zakładanym wzroście kosztów stałych w wyniku realizacji projektu o nie więcej niż kilkanaście procent. Tomasz Zadroga, prezes zarządu PGE, zapowiedział, że budowa nowych bloków energetycznych w elektrowni Opole będzie końcem inwestycji PGE w energetykę na węgiel kamienny.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze to inwestycja ruszy na początku przyszłego roku, a bloki mają być gotowe w IV kwartał 2016 roku (blok 5) i 2017 roku (blok 6).

Będzie to największa inwestycja na Opolszczyźnie, gdyż ponad 11,5 miliarda zł będzie kosztować budowa nowych bloków energetycznych.

Autor: Dariusz Całus, Radny Miasta Opola

 1. | ID: 48c4abd8 | #1

  No i to jest dobra decyzja. Sporo roboty będzie dzięki tej budowie.
  Teraz tylko precz z unijnymi bublami typu limity CO2 .

 2. zainteresowany
  | ID: 07f584d9 | #2

  czy jest juz moze wiadomo kiedy rusza ta budowa?? jakis przyblizony termin bardzo by mi pomogl.pozdrawiam

 3. | ID: fcec0e77 | #3

  25 listopada do PGE Elektrowni Opole SA wpłynęły protesty konsorcjów firm: Alstom Power Polska i Alstom Power Systems oraz konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Zostaną one rozpatrzone zgodnie z Ustawą o zamówieniach publicznych. Wobec tego, podpisanie umowy w wykonawcą, będzie możliwe w pierwszym kwartale przyszłego roku. Fizyczne rozpoczęcie prac na budowie, nastąpi prawdopodobnie w drugim półroczu roku 2012. O postępach postaram się informować na bieżąco.

Komentarze są zamknięte