Medium, to znaczy pośrednik. O tym jak wyglądał obraz 11 listopada w wersji tego pośrednika napisano już wiele. Wyglądał nieprawdziwie. Czy były to błędy w sztuce, nieświadoma manipulacja, czy jak najbardziej świadoma propaganda – różnie, zależy o kim mówimy. „Gazeta Wyborcza” zajmuje na tej mapie miejsce osobne, bo właściwie nie pełniła roli medium. Była jednym z aktywnych graczy, uczestnikiem (czy raczej współscenarzystą) wydarzeń. Kto spodziewał się na jej łamach bezstronnej relacji, grzeszył naiwnością. Czytaj więcej…
Donald Tusk nowym Berlusconim?
Rząd szykuje radykalne reformy – twierdzi wicepremier Waldemar Pawlak. Nieoficjalnie mówi się nawet o nowym podatku dla najbogatszych.
Rząd według informacji medialnych chce już od początku 2012 r. ograniczyć ulgi w podatkach, m.in. prorodzinną na pierwsze i drugie dziecko oraz wspólne rozliczanie się małżonków, zlikwidować 50-proc. koszty uzyskania dla twórców i dziennikarzy, podnieść składki dla samozatrudnionych. Czytaj więcej…
Odra Brzeg zwolni grupowo 130 osób
2Sympozjum – Kościół naszym domem
W sobotę 19 listopada 2011 r. w Auli Wydziału Teologicznego UO (ul. Drzymały 1, Opole) odbędzie się sympozjum pt. „Kościół naszym domem. Duchowość komunii we wspólnotach życia konsekrowanego„.
PROGRAM: Czytaj więcej…
Jacek Bartyzel: Nadchodzą Sądne Dni
Kiedy piszę ten felieton, pożar rozruchów rozpoczętych trzy dni temu w londyńskiej dzielnicy Tottenham, rozprzestrzenił się nie tylko na inne rejony Londynu, ale również na Bristol, Liverpool, Manchester i Birmingham – od dawna zwane „wieżą Babel” – miasto, w którym liczba białych dzieci jest już mniejszością. Agencje donoszą, że do zamieszek doszło także na przedmieściach stolicy Szwecji – Sztokholmu. Czytaj więcej…
Oświadczenie narodowców w związku z publikacją w „GW”
5W związku z doniesieniami dzisiejszej Gazety Wyborczej, oświadczamy co następuje:
1. Nie planujemy powoływać formacji politycznej.
2. Nie zamierzamy rezygnować z podmiotowości naszych organizacji, ani łączyć ich w jakąś większą całość. Czytaj więcej…
Środowiska narodowe mają polityczny plan na najbliższe cztery lata – chcą utworzyć nową partię
1Ugrupowania zrzeszające narodowców zamierzają stworzyć Ruch Narodowy, który z czasem ma przekształcić się w partię, a za cztery lata wywalczyć sobie miejsce w polskim Sejmie.
Marsz Niepodległości był największą manifestacją narodową od lat. Trzeba się zastanowić, co z tak pięknie rozpoczętym ruchem zrobić. Forum do współpracy będzie stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Jest w fazie rejestracji, ale jego idea istnieje od dawna. Czytaj więcej…
18 proc. dzieci szkolnych w Polce cierpi na otyłość
W Polsce przybywa dzieci dotkniętych problemem nadwagi i otyłości. Już 18 proc. dzieci zmaga się z tym narastającym problemem cywilizacyjnym. Środki zaradcze podejmowane przez szkoły i administrację publiczną są nieskuteczne, a dla wielu gmin wciąż ważniejsze jest to, ile zarabiają szkolne sklepiki, niż to jaką żywność oferują.
NIK skontrolowała działania administracji publicznej oraz szkół w zakresie zapobiegania nadwadze i otyłości u dzieci i młodzieży szkolnej. Kontrolą objęto lata 2009 – 2011 Czytaj więcej…
„Była sobie żabka mała” – czyli tańce, hulańce, swawole
Taniec… Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że towarzyszy nam już od samego początku naszego istnienia. Dziecko będąc jeszcze w brzuchu mamy porusza się – raz intensywnie, a raz leniwie. Te ruchy można określić mianem pierwszego tańca. I tańcząc tak rozwija swoje zmysły i wzmacnia małe ciałko. Można by się tu kłócić, że nie tańczy a pływa, że po prostu się unosi i macha kończynami. Ale w końcu przychodzi ten czas kiedy nasza pociecha zaczyna siedzieć samodzielnie. I wtedy dzieje się rzecz niezwykła. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 408. rocznica urodzin o. Augustyna Kordeckiego
Klemens Augustyn Kordecki, OSPPE urodził się 16 listopada 1603 r. w Iwanowicach koło Kalisza. Był przeorem zakonu Paulinów i dowódcą obrony klasztoru podczas oblężenia Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego.
Był najstarszym dzieckiem mieszczańskiej rodziny Marcina i Doroty Kordeckich. Jego ojciec w latach 1615-1616 piastował urząd burmistrza. Młody Klemens naukę rozpoczął w 1615 r. w miejscowej szkole parafialnej. Czytaj więcej…