4 osoby z Opolszczyzny zatrzymane na Marszu Niepodległości

Niezależna Gazeta Obywatelska5

Wracamy szczęśliwie z Warszawy, niestety bez czterech osób z Opolszczyzny, których zatrzymano na 48 godzin po zamieszkach na Placu Konstytucji, do których doszło przed rozpoczęciem marszu. Wśród zatrzymanych 210 osób (w tym 92 Niemców!) jest 18 letni Daniel z Olesna, który jak się dowiedzieliśmy, znalazł się przez przypadek w centrum zamieszek. Nie wiemy jak doszło do zamieszek, które pokazują media, ponieważ wraz z grupą Opolskiej Brygady ONR staliśmy z przodu kolumny marszu, która zmieniła trasę przemarszu. Trasa pod pomnik Romana Dmowskiego przebiegła spokojnie. Było z 20 tys. w tym rodziny z dziećmi. Warszawiacy mogli zobaczyć piękny, spokojny, biało-czerwony pochód, w szeregach którego nie zabrakło też licznej delegacji Ruchu Autonomii Śląska!

Najbardziej dziwi rozdźwięk między tym co media pokazują i co można przeczytać w internecie. Gazeta.pl pomija fakt ataku lewaków na grupę rekonstrukcyjną w czasie oficjalnych obchodów, tylko pokazuje zadymiarzy, którzy nie mają nic wspólnego z przeciętnymi uczestnikami marszu. Przecież w marszu brała udział nie tylko młodzież, ale osoby starsze, które od nas chętnie brały papierowe wydanie NGO.

Bulwersująca jest dla nas sprawa zatrzymania 18 latka z Olesna. Daniel w autokarze siedział  całą trasę z Opola do Warszawy obok mnie. Nie spożywał alkoholu, czytał „Uważam Rze” i „NGO”. Był zwyczajnie ubrany, nie identyfikował się z żadną grup – jechał po prostu aby zamanifestować swój patriotyzm. Przez przypadek znalazł się w centrum zamieszek kibiców z policją. Dostał kilka pałek i lekcję, aby już się więcej nie wybierać na marsz. Rodzina zaniepokojona, matka wydzwania do kolegi, z którym razem wybrał się do Warszawy. Byli z nami opolscy policjanci, którzy udzielili nam zdawkowych informacji.

Najbardziej jednak niepokoi odpowiedzialność zbiorowa. – Nie wiele brakowało a też bym dostał od policji. Widziałem jak funkcjonariusze polewali tłum z armatek wodnych  i gdybym 5 minut dłużej został na Placu Konstytucji to też nie wiadomo czy nie byłbym zatrzymany – mówi Adam Sadłowski z Kędzierzyna-Koźla. – Udało mi się opuścić plac, niestety nie szedłem już w Marszu, tylko czekałem na  uczestników już pod pomnikiem Dmowskiego – dodaje.

Jest 2 w nocy. Właśnie wróciliśmy szczęśliwie do domu, na trasie przeżyliśmy jeszcze kontrolę autokaru przez policję koło Częstochowy. Weszło z 6 uzbrojonych  policjantów z latarkami i przeszukało autokar nie wyjaśniając nam czego szukają. Najwyraźniej stali na trasie i chyba każdy autokar zatrzymywali. W Opolu policja miała spisać i sfotografować kibiców Odry Opole.

 CDN…

Autor: Tomasz Kwiatek

 

 1. ryzyk
  | ID: e6033824 | #1

  Drogi Autorze, przygodę z patriotyzmem i redagowaniem tekstu proponuję zacząć od nauki języka polskiego!

 2. Eleonora
  | ID: ae1a1cf0 | #2

  Noo widzisz ( L )Jumpie?!
  Jak na twoim przykładzie sprawdza się mądrość Pisma Swiętego!?

  I głupi, gdy milczy, wydaje się mądrym, kto wargi zamyka – bezpieczny. (Prz 17,28)

  ..a wystarczyłoby milczeć Grzesiu….

  Żałuję bardzo, że nasi młodzi przyjaciele w tak okrutny sposób traktowani są przez nasze pokolenie:((
  Nawet nie wiecie, jak mi z tego powodu przykro… i żal.
  Pozdrawiam całą młodzież biorącą udział w Marszu Niepodległości

 3. Jump
  | ID: 580ee1ac | #3

  @Eleonora

  [moderacja] przestań mnie nazywać Grzesiem

 4. Trydent
  | ID: f8b5de7b | #4

  Apeluje do moderacji by tego typu teksty pokazujące całkowity brak kultury zostały od razu wycinane a osoba upomniana i przy kolejnym inwektywie usuwana. Można kogos nie darzyć sympatią,ale obrażanie to nie jest właściwa droga. A wobec Pani Eleonory już nie po raz pierwszy są używane wulgarne okreslenia.

 5. svatopluk
  | ID: f626dda9 | #5

  „Było z 20 tys. w tym rodziny z dziećmi. Warszawiacy mogli zobaczyć piękny, spokojny, biało-czerwony pochód, w szeregach którego nie zabrakło też licznej delegacji Ruchu Autonomii Śląska!”

  postawy propaństwowe nie są nam obce.

Komentarze są zamknięte