Jaki POmysł na podatki

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Jednym z fundamentów i głównych haseł przewodnich PO rządzącej m.in. w Opolu są … niskie podatki. Usta i programy mają napchane tymi sloganami, gdy tylko zbliżają się jakieś wybory. W związku z powyższym mam dla niech niespodziankę. Przygotowaliśmy test na to czy mówią prawdę, czy może są kłamczuchami. Na czy będzie polegał ten wielki sprawdzian? Otóż od dziś przez kolejnych 7 dni będę Państwu przedstawiał i składał w ratuszu gotowe projekty uchwał dotyczące obniżki podatków w Opolu w różnych sferach życia. Niech PO udowodni opolanom – nie w mówieniu, ale w działaniu – czyli po przez podniesienie ręki, że nie kłamała składając obietnice wyborcze.

A więc dziś sprawdzian numer 1: – podatek od żłobków.

Do pobrania projekt uchwały: LINK.

Podatkowa stawka podstawowa od żłobków w Opolu – wynosi najwięcej w Polsce! Czyli 320 zł, a ile wynosi w innych miastach:

Warszawa – 203

Łódź – 70

Legnica – 100

Kraków – 180

Gorzów – 218

Słupsk – 200

Kraków – 180

Kielce – 85

Lublin – 105

Radom – 140

Ostrów Wlk. – 140

Koszalin – 127

Kompletne uzasadnienie do tej uchwały:

Długofalowa polityka miasta Opola powinna się opierać na ustalaniu jak najniższych stawek podatków lokalnych, w tym podatków pośrednich, takich jak ten pobierany w żłobkach. Jednak szczególną rozwagę gmina powinna zachować przy ustalaniu opłat dla rodzin, mając świadomość, że te stawki pośrednie mogą mieć wpływ na podejmowanie przez małżeństwa decyzji o staranie się o dziecko.

A to decyzje niezwykle ważne z punktu widzenia interesów stolicy województwa opolskiego, która od wielu lat boryka się z problemami o charakterze demograficznymi.

Niebagatelne znaczenie ma też wizerunek miasta w przedmiotowej materii. Ww. podatek pośredni w Opolu należy do najwyższych w Polsce.  Niższe opłaty spotykamy w dużo większych od nas aglomeracjach, w których stosunek popytu do podaży tych usług jest drastyczniej niekorzystniejszy niż w przypadku naszego miasta – nie służy on jednak jako uzasadnienie wysokich stawek. Ważniejsze w myśleniu tych gmin wydaje się dobro rodzin – szczególnie tych mniej zamożnych lub młodych, na dorobku, których nie stać na opiekunkę do dziecka.

W związku z powyższym podjęcie uchwały jest uzasadnione. Uchwała rodzi skutki finansowe.

Autor: Patryk Jaki, Przewodniczący Klubu Radnych PiS

Komentarz Wiceprezydenta Opola Krzysztofa Kawałko (PO)

– Ta troska o domowe budżety Opolan jest spowodowana kampanią wyborczą – komentuje pomysł radnego [Patryka Jakiego] wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko. – Natomiast każdą propozycję opłat należy przeanalizować, tylko to musi być zbilansowane w budżecie miasta. Klub radnych Platformy Obywatelskiej był wnioskodawcą uchwały odnośnie dopłat miasta do żłobków niepublicznych. To jest też moim zdaniem pomoc mieszkańcom – mówi Kawałko dla Radia Opole.

Za: radio.opole.pl

 1. Ozi
  | ID: e6044141 | #1

  Brawo panie Patryku, tak trzymać do 9 X!!!
  Ratusz palcem nie ruszy bo to nire ich pomysły i incjatywy,ale warto poruszyć to co dotyka nas wszystkich.

 2. Filip
  | ID: b53485e2 | #2

  Dobra kampania, duża aktywność, ale ja wciąż nie znam programu wyborczego pana Jakiego. Nie wiem nic o tym co chce zrobić jako poseł. Nie ma w tym nic konkretnego.

 3. xxxxx
  | ID: 8064d547 | #3

  Jak to jaki program wyborczy!?
  Zbieżny z programem pana prezesa! nie widzi pan, czym się kończą samodzielne wycieczki( Sanockiego)
  Popełnił myślozbrodnię … i dostał kopa, biedak:)
  A zrobi wszystko co prezes rozkaże, przecież to jasne, no nie!??!

Komentarze są zamknięte