Archiwum

Archiwum dla wrzesień, 2011

Niepotrzebna cenzura

Niezależna Gazeta Obywatelska 3

Katolicki tygodnik „Niedziela” nie zgodził się na opublikowanie na swoich łamach artykułu krytykującego PiS. Tekst miał wytknąć największej partii opozycyjnej nieobecność dziesięciu posłów podczas głosowania nad ustawą o in-vitro. Ustawa ta została odrzucona większością pięciu głosów. Za to właśnie autor zakazanego artykułu chciał skrytykować PiS. Mimo zapewnień szefostwa PiS o realizowaniu chrześcijańskich postulatów, wielu członków tej partii zlekceważyło tą bardzo ważną dla katolików sprawę i nie stawiło się na głosowaniu. Czytaj więcej…

Ruch Palikota na Wiejskiej?

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Janusza Palikot i Ruch Palikota na Wiejskiej otworzy nowe podziały społeczne. Na listach tej partii swoje miejsce znalazło sporo osób kojarzonych z antyklerykalizmem czy ruchami gejów i lesbijek. Ba, niektórzy znaleźli się na czołowych miejscach list tej organizacji.

W związku z najnowszym sondażem SMG/KRC dla TVN24 Ruch Palikota może liczyć na 7% poparcia. Czytaj więcej…

Te same media, które kategorycznie żądały zwolnienia Farfała, bronią decyzji o zatrudnieniu Nergala

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

Rada Programowa Telewizji Publicznej odrzuciła uchwałę potępiającą zatrudnienie satanisty Adama Darskiego zwanego Nergalem, jako jurora w nowym show TVP2. Nie będę roztrząsać słuszności tej decyzji, ale jedynie przypomnę fakty obnażające hipokryzję pewnych środowisk.

18 maja 2006 r. Rada Nadzorcza mianowała na członka Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Piotra Farfała. Wydarzenie to wywołało burzę w lewicowych mediach, gdyż nowy wiceprezes TVP okazał się być byłym skinheadem, działaczem skrajnie prawicowych Czytaj więcej…

Organizacja Polska część II – Pokolenie Polski Niepodległej

Niezależna Gazeta Obywatelska

Tym określeniem zaczęli posługiwać się współcześni na określenie pokolenia, które urodziło się na progu XX wieku. Pokolenie to wyrastało w pozytywistycznych ideałach pracy u podstaw a młodość hartowana była w szeregach ochotniczych formacji wojny 1920 roku.  Byli to twórcy tzw. Rzeczpospolitej Akademickiej, zintegrowanego pod względem ideowym środowiska studenckiego z którego wyrósł Ruch Młodych, samorzutna, apolityczna formacja ideowo-wychowawcza, wolna od sporów i knowań politycznych, patrząca w przyszłość a nie w przeszłość. Czytaj więcej…

Watch DOG: Gazetka Wyborcza PO

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Wczoraj na światłach przy ul. Oleskiej w Opolu siedząc w samochodzie, otrzymałam bezpłatną gazetkę. „Jak dają to biorę, jak biją to uciekam” – pomyślałam biorąc gazetkę. Wyciągając z samochodu zakupy, wzięłam również gazetkę. Patrzę, oglądam. Okazało się, że to „Panorama Silesia”, którą widziałam kiedyś, jak byłam w Katowicach. Odwracam gazetkę, a na ostatniej stronie poseł Korzeniowski ze sloganem wyborczym „Konkrety nie slogany”.  Gazetka coraz bardziej mnie zaciekawia. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 4. rocznica beatyfikacji Marii Luizy Merkert

Niezależna Gazeta Obywatelska

30 września 2007 r. Maria Luiza Merkert została beatyfikowana w Nysie. Uroczystości przewodniczył reprezentant papieża Benedykta XVI, prefekt kongregacji spraw kanonizacyjnych w Watykanie, kardynał José Saraiva Martins. Obraz beatyfikacyjny namalowała siostra Felicyta Szewczyk, a święto błogosławionej ustanowiono na 14 listopada.

Maria Luiza Merkert urodziła się 21 września 1817 r. w Nysie w rodzinie mieszczańskiej. Była niemiecką zakonnicą katolicką, założycielką Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Czytaj więcej…

Ustawka wyborcza POd Jarmuziewicza

Niezależna Gazeta Obywatelska

Wczorajsza sesja Rady Miasta Opola mimo, iż składała się z ponad 40 punktów programowych, przebiegła bardzo sprawnie. Z istotnych spraw warto odnotować fakt, iż uchwała o wypożyczalni rowerowej, którą zaproponował PiS wróciła na prośbę Prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego do ponownych prac w komisji. Również uchwała dotycząca zagospodarowania osiedla przy ul. Dambonia, w której chodziło o przejęcie przez miasto terenu należącego do wojska, który następnie zamieniono by na park osiedlowy, na prośbę Prezydenta została skierowana do ponownego rozpatrzenia w komisji. Czytaj więcej…

Udział Legionu Ukraińskiego w agresji na Polskę

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa, a właściwie jej pierwszy etap – zwany dziś nierzadko kampanią polską lub wojną polską. W powszechnym świadomości w działaniach bojowych tego okresu brały udział jedynie siły polskie i niemieckie; względnie sowieckie po 17 września. Tymczasem w konflikcie rozpętanym na ziemi polskiej przez Niemców od początku brały udział, i to po obu stronach, cudzoziemskie oddziały zbrojnie, zarówno regularne jak i ochotnicze.

Po stronie polskiej walczyli m.in.: ochotnicy z Legionu  Czytaj więcej…

Propozycja dla min. Sikorskiego na warszawskie rozmowy Partnerstwa Wschodniego ….

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Z uwagą i lekkim niepokojem przyglądam się wzrostowi wpływów Federacji Rosyjskiej na Białorusi, Ukrainie (sprawa Julii Tymoszenko, nowe „negocjacje” umów gazowych) czy Łotwie (zwycięstwo w wyborach parlamentarnych ugrupowania jawnie rosyjskiego). Bez zaskoczenia przyjąłem do wiadomości  informację o nadchodzącej w Rosji roszadzie Putin – Miedwiediew. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 264. rocznica urodzin Józefa Wybickiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Józef Rufin Wybicki herbu Rogala urodził się 29 września 1747 r. w Będominie koło Kościerzyny. Był polskim pisarzem i politykiem. Z wykształcenia prawnik, działalność polityczną rozpoczął jako poseł na sejm w I Rzeczypospolitej w wieku 20 lat. W 1768 r., na cztery lata przed Tadeuszem Reytanem, zgłosił protest na Sejmie Repninowskim przeciwko ingerencjom rosyjskim w sprawy polskie. Wybicki był uczestnikiem konfederacji barskiej i na polecenie dowództwa konfederacji jeździł z poufnymi misjami do krajów europejskich. Czytaj więcej…

Turniej Karate Kyokushin w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska

1 października odbędzie się IX edycja turnieju Challenger. W tym roku zawody będą miały rangę turnieju eliminacyjnego do Mistrzostw Europy Karate Shinkyokushin U22 i Kadetów.

Rozpoczecie zawodów: w konkurencjach kata – godz. 9.00,w konkurencjach kumite – godz. 10.30. Organizatorem jest Opolski Klub Karate Kyokushin. Cały program dostępny na stronie kyokushin.pl/TK/

Kartka z kalendarza: dziś mija 124. rocznica urodzin ks. Emila Szramka

Niezależna Gazeta Obywatelska

Ks. Emil Szramek urodził się jako Emil Michael Schramek 29 września 1887 r. w Tworkowie koło Raciborza. Zmarł 13 stycznia 1942 r. w KL Dachau. Był polskim duchownym, patriotą, błogosławionym Kościoła katolickiego. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1911 r. Pierwszymi placówkami duszpasterskimi były: Miechowice (1911–1912), gdzie miał możliwość zapoznać się z pracami księdza Norberta Bonczyka, oraz Tychy (1912–1916), gdzie pracował u boku ks. Jana Kapicy. Czytaj więcej…

RAŚ popiera swoich

Niezależna Gazeta Obywatelska 12

Pani Maria Nowak tłumaczy się stale, że nie może odpowiadać za czyny syna – członka Rady Naczelnej RAŚ. To prawda czasami zdarza się, że dzieci nie odpowiadają za rodziców a rodzice za dzieci. To rzadziej – bo w końcu ich wychowali.

W przypadku Pani Marii Nowak jest zupełnie inaczej. To Maria Nowak czynnie wspiera kodyfikacje języka śląskiego. Najpierw powstanie nowy język – potem naród – potem państwo. Czytaj więcej…

Organizacja Polska – część I

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Tajne stowarzyszenia, tajemnicze historie czy osobliwe rytuały, których znaczenie zarezerwowane jest jedynie dla wąskiej, elitarnej grupy zawsze fascynowały i rozpalały wyobraźnię.

Spiskowe teorie, których scenariusz przewiduje  podłoże wszelkich rewolucji i przewrotów w tajnych, masońskich organizacjach, nie zawsze jest jedynie wytworem rozpalonych umysłów. Czytaj więcej…

PiS z jednym kandydatem do Senatu

Niezależna Gazeta Obywatelska 20

Okazuje się, że jedynym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu na Opolszczyźnie jest Sławomir Brzeziński startujący z Opola. Ordynacja jest okrutna, jednak ważna jest też decyzja regionu o tym kto w wyborach wystartuje. Lider PiS w regionie Sławomir Kłosowski nie potrafił przez cztery lata zadbać o wykreowanie silnej osobowość, która mogłaby powalczyć w okręgach jednomandatowych. Nie próbował powalczyć o prof. Marka, dra Ciecierskiego, czy prof. Roznocha. Czytaj więcej…

Bohaterowie żyją obok nas – Tadeusz Czajkowski: ucieczka ze Skrobowa

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

27 września minęła 72. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji przedstawiamy Państwu fragment wojennych wspomnień majora Tadeusza Czajkowskiego – „Sasa”, byłego żołnierza AK, a potem armii Berlinga, który jako były AK-owiec został uznany za „element niepożądany w Ludowym Wojsku Polskim i osadzony w obozie NKWD w Skrobowie.

Przyszedł marzec, wraz z nim przedwiośnie. Śnieg topniał szybko, internowani całe godziny spędzali na dziedzińcu, w milczeniu spoglądając za druty. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 72. rocznica kapitulacji Warszawy

Niezależna Gazeta Obywatelska

Warszawa była jedyną stolicą Europy, która podczas II wojny światowej trzykrotnie podrywała się do walki zbrojnej. 7 września 1939 r. Niemcy dotarli pod Warszawę. Przez 4 dni trwała, największa w kampanii wrześniowej, bitwa pod Bzurą. Po pokonaniu wojsk polskich Niemcy rozpoczęli oblężenie stolicy. Po przeszło dwóch tygodniach zaciekłej obrony Warszawa musiała się poddać. 28 września 1939 r. o godz. 13.15, w budynku fabryki Skody na Rakowcu gen. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes Blaskowitz podpisali umowę o kapitulacji stolicy Polski. Czytaj więcej…

Jacek: „byłem naiwnym chłopakiem, który podchwycił modne hasła”

Niezależna Gazeta Obywatelska 3

Włączając się do akcji „Opolska Mobilizacja na Marsz Niepodległości” prezentujemy czytelnikom naszej gazety wywiad z Jackiem, uczestnikiem zeszłorocznej kontry Marszu Niepodległości, który być może zachęci niezdecydowanych do wyjazdu.

Dlaczego w zeszłym roku zdecydowałeś się wziąć udział w akcji przeciwko organizowanemu przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską Marszowi Niepodległości ? Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 146. rocznica premiery opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki

Niezależna Gazeta Obywatelska

Premiera „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki odbyła się 28 września 1865 r. w Operze Warszawskiej. Publiczność zareagowała entuzjastyczne, co zakończyło się patriotyczną manifestacją. Carska cenzura po trzech przedstawieniach zdjęła operę z afisza, gdyż uznała ją za zbyt niebezpieczną. Stanisław Moniuszko swego najwybitniejszego dzieła już więcej nie zobaczył, gdyż kolejne przedstawienie „Strasznego dworu” odbyło się dopiero 4 czerwca 1874 r., w drugą rocznicę śmierci kompozytora. Czytaj więcej…

Na szczęście nic się nie stało

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Dziś przed południem w Opolu ktoś strzelał, najprawdopodobniej z wiatrówki, do osoby rozklejającej plakaty wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. Poszkodowany mężczyzna jest członkiem sztabu posła Sławomira Kłosowskiego.

Sławomir Kłosowski, poseł PiS i kandydat w wyborach do Sejmu, którego plakaty rozwieszano, poinformował, że Marcin Mąkosę został przewieziony do szpitala. Czytaj więcej…

Kandydatki do Sejmu będą wspierać Prawdy Polaków spod znaku „Rodła”

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

Otrzymaliśmy zaproszenie na konferencję prasową dotyczącą potrzeby popularyzowania idei Rodła i Pięciu Prawd Polaków w Parlamencie RP oraz w przestrzeni publicznej Państwa Polskiego. Ostatnio prawdy Rodła i ich aktualność przypominaliśmy podczas I Opolskiego Marszu Niepodległości organizowanego pod patronatem NGO, który przeszedł ulicami Opola 2 maja br.

Jak możemy wyczytać z zaproszenia od Pana Tadeusza Szczyrbaka z Rodziny Rodła we Wrocław: Czytaj więcej…

Owładnięty marzeniami

Niezależna Gazeta Obywatelska

W pewnym okresie życia, każdy z nas obiera sobie drogę, którą będzie kroczył. Możliwości jest wiele. Najważniejsze jednak jest to, do jakiego celu dążymy. W obecnym świecie pozbawionym zasad i wartości, dla znakomitej większości ludzi, życie jest celem samym w sobie. Liczy się pieniądz, wygoda, dobra zabawa i własna przyjemność. Mało kto zastanawia się nad tym co po sobie pozostawi, co da innym. Świat duchowy odchodzi w zapomnienie. Czytaj więcej…

Wyrok w sprawie Agora-Klusik. Sąd nakazuje przeprosić!

Niezależna Gazeta Obywatelska 49

 27 września 2011 odczytano w Sądzie Okręgowym w Opolu wyrok w sprawie z powództwa AGORA S.A. przeciwko Antoniemu Klusikowi o naruszenie dóbr osobistych. Tak jak się spodziewaliśmy Sąd nakazał, aby wydawca „Gazety Wyborczej” został przeproszony za nazwanie jej „organizacją przestępczą i wrogą naszej cywilizacji„. Przeprosiny należy zamieścić nie tylko na jej łamach (na drugiej stronie), ale i na falach eteru. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 399. rocznica śmierci o. Piotra Skargi

Niezależna Gazeta Obywatelska

Piotr Skarga Powęski urodził się 2 lutego 1536 roku w Grójcu, na Mazowszu, w szlacheckiej rodzinie Michała i Anny ze Świątków. Był kaznodzieją Zygmunta III Wazy, rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie, pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego, założycielem kolegiów jezuickich w Połocku, Rydze i Dorpacie. W Krakowie założył Bank Pobożny, Arcybractwo Miłosierdzia, Komorę Potrzebnych, które opiekowały się ubogimi. Był autorem wielu książek i kazań, ale prawdziwym bestsellerem były czytane do dziś „Żywoty świętych”. Czytaj więcej…

Znani jakich nie znacie: „Czuję się Polakiem i nie mam rozdwojonej tożsamości narodowej” – z Tomaszem Strzałkowskim, Radnym Powiatu Opolskiego, liderem komitetu „Nasz Samorząd” rozmawia Tomasz Kwiatek

Niezależna Gazeta Obywatelska

Czytasz bajki synkowi przed snem?

Staram się regularnie. Chyba, że nie ma mnie w domu jak zasypia. Mamy kilka tomów z bajkami, głównie klasyka Brzechwa, Tuwim. Wydaje mi się, że Michał jeszcze nie rozumie, ale z każdym dniem pewnie jego wyobraźnia się rozwija.

A Twój ulubiony pisarz, książka …?

Prawdę powiedziawszy ulubionego pisarza nie mam. Czytaj więcej…

Marcin Palade sonduje na dwa tygodnie przed wyborami

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Na dwa tygodnie przed wyborami różnica między Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością stopniała do jednego punktu procentowego. Od lutego partii Donalda Tuska nie udało się wypracować przewagi nad najgroźniejszym rywalem, która sięgałaby więcej niż 4-5 punktów procentowych. Nie pomogły transfery znanych polityków lewicy do Platformy, ani obserwowane w ostatnim czasie „medialne ożywienie” wokół Ruchu Palikota. Czytaj więcej…

Tradycja wciąż żywa…

Niezależna Gazeta Obywatelska

Tegoroczne lato postanowiłem wraz z małżonką przedłużyć na wybrzeżu Costa Brava w skąpanym słońcem  Malgrad de Mar. Nie chce bynajmniej opisywać tutaj moich wczasów, lecz podzielić się z Państwem doświadczeniem zetknięcia z katalońską pobożnością. Zawsze gdy jestem na wczasach za granicą odnajduję kościół, gdzie odprawiana jest Msza wg czcigodnego starego rytu. Tak było i tym razem. Czytaj więcej…