Sejm rzutem na taśmę przyjął ustawę ułatwiającą życie przedsiębiorcom

Niezależna Gazeta Obywatelska

Sejm przyjął niemal jednomyślnie w dniu 19 sierpnia br. ustawę o redukcji obowiązków informacyjnych. Ustawa wprowadza m.in. ogólne interpretacje podatkowe, likwiduje obowiązki wystawiania niektórych druków np. RMUA czy konieczność publikacji sprawozdań finansowych. Zmiany mają przynieść ok. trzech miliardów złotych oszczędności rocznie dla obywateli i firm.

Ministerstwo gospodarki proponowało, żeby możliwość występowania o wydanie interpretacji ogólnych miały organizacje pracodawców czy związki zawodowe. Ministerstwo finansów zaproponowało natomiast, żeby każdy podatnik miał możliwość występować o ogólną interpretację podatkową, kiedy indywidualne interpretacje są sprzeczne. Zdaniem Waldemara Pawlaka dzięki temu możliwe będzie bardziej jednolite stosowanie prawa, ponieważ indywidualnych interpretacji jest kilkadziesiąt tysięcy i niestety często są one ze sobą sprzeczne.

W ustawie zapisano również zwolnienia z akcyzy na węgiel i koks. Waldemar Pawlak powiedział „Przyjęliśmy rozwiązanie, które w pełni wykorzystuje zawarte w dyrektywie UE możliwości takich zwolnień w przypadku węgla. To jest bardzo ważna wiadomość dla konsumentów w kontekście cen energii, bo będą one niższe i koszty ogrzewania też będą niższe”.

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podkreślił, że dzięki temu cena węgla z początkiem 2012 r. nie wzrośnie o ok. 30-35 zł za tonę, a to daje już wymierne korzyści i oszczędności dla konsumentów, które w skali całego kraju oszacował na miliard złotych rocznie.

Przyjęta w piątek, po zaledwie miesięcznych pracach w Sejmie, ustawa przewiduje m.in. likwidację Monitora Polskiego B, w którym firmy musiały publikować sprawozdania finansowe, skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS, możliwość wykorzystania zaległego urlopu do 30 września, a nie jak dotychczas do 31 marca następnego roku, czy likwidację obowiązku comiesięcznego przekazywania pracownikowi druku RMUA.

Za: PAP

Komentarze są zamknięte