Radni PiS chcą rondo turbinowe przy Turawa Park

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W czwartek, 18 sierpnia br.  Klub Radnych PiS zabrał głos w sprawie projektu planu zagospodarowania przestrzennego „Gosławice I”, który dopuszcza powstanie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych i sportowych. Nieoficjalne mówi się w ratuszu, że tym inwestorem, który chce otworzyć hipermarket jest IKEA. Jeszcze na tym terenie w pobliżu  Turawa Park ma powstać Aquapark. Problem w tym, że plan nie zakłada żadnego rozwiązania komunikacyjnego.

 Radni PiS mają propozycję:  „Chcemy  przewidzieć powstanie ronda turbinowego w miejscu gdzie jest obecnie skręt w prawo na obwodnicę jak wyjeżdża się z CH Turawa Park” – powiedziała nam radna Violetta Porowska  i  Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Opola. Problem w tym, że to teren gminy Turawa. Jednak jak dodaje radny Patryk Jaki, szef Klubu Radnych: „trzeba przeprowadzić takie same rozmowy jak wtedy, kiedy miasto budowało obwodnicę. Wówczas też wyłożyło pieniądze na tę inwestycję. W tym przypadku inwestor wspólnie  z gminami  powinien wybudować rondo turbinowe – takie jak np. w Prądach w gminie Dąbrowa”. Planuje się to zadanie zapisać w wieloletnim planie inwestycyjnym. Już teraz mieszkańcy zauważają nasilający się ruch tranzytowy do hipermarketu, gdyż żeby dojechać z obwodnicy trzeba najczęściej przejechać ul. Oleską a potem Wiejską. Brak tego rozwiązania komunikacyjnego, to zaniedbanie z czasów budowy hipermarketu. Rada Dzielnicy Gosławice była w tej sprawie kilkanaście dni temu u Wiceprezydenta Krzysztofa Początka, jednak nic nie osiągnęła jak na razie.

Radni PiS chcą też wymusić na inwestorze partycypowanie w kosztach budowy ronda. Na pytanie co będzie, jeśli  prezydent na sesji  Rady Miasta nie uwzględni uwag PiS? Radni liczą, że prezydent Zembaczyński pochyli się nad ich wnioskiem. – „Nie przewidujemy, że pan prezydent nie uwzględni głosu mieszkańców Gosławic w tym planie” – uważa Porowska. Jak będzie, to się okaże na sesji, która będzie 25 sierpnia 2011 r. Warto dodać, że obrady sesji (rozpoczynają się o godz. 10.00) są jawne i każdy z mieszkańców może przyjść.  W piątek 20 sierpnia również zbiera się Rada Miasta Opola, aby wyrazić zgodę na zakup terenu wartego powyżej 1 mln zł zlokalizowanego przy obwodnicy północnej przez  inwestora z Niemiec, który planuje tam wybudowanie zakładu przemysłowego. To spotkanie radnych zaplanowane jest na godz. 16.00 w Ratuszu.

Autor: Tomasz Kwiatek

 

Komentarze są zamknięte