Żeby zrozumieć postępowanie Lecha Kaczyńskiego na arenie międzynarodowej trzeba najpierw wspomnieć o jego ulubionej postaci historycznej. Taką niewątpliwie był Józef Piłsudski ze swoją teorią dwóch stołków, którą inspirował się tragicznie zmarły prezydent. Zresztą paradoksalnie złączyło ich wspólne miejsce ostatniego spoczynku. Czytaj więcej…
Adamski: masowy morderca bin Laden tak bardzo zresocjalizowałby się dzięki więzieniu w Europie, że stałby się gejem i jednocześnie lesbijką oraz popierałby aborcję i eutanazję?
Po tragedii w Norwegii, gdzie psychopata nazywany przez jednych ignorantów fundamentalistą chrześcijańskim (jakby fundamentalne przywiązanie do nauki Jezusa miało coś wspólnego z przemocą) zaś przez innych prożydowskim syjonistą powstało wiele niemądrych tekstów, które tłumaczą zbrodniczy czyn Andrew Breivika. Jednak jeden „rozwalił” mnie zupełnie. Oczywiście pojawił się w Gazecie Wyborczej. Czytaj więcej…
Pilnujmy uczciwych wyborów
W kawiarni Literatka, na wrocławskim rynku w zeszłym tygodniu odbyła się konferencja prasowa dot. rozpoczęcia akcji „Uczciwe wybory”. W konferencji uczestniczyli Ewa Stankiewicz z ramienia fundacji „Cegiełka dla wolności słowa” i stowarzyszenia Solidarni 2010 oraz Jacek Świat i Radosław Rozpędowski z Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Na początku spotkania Jacek Świat podkreślił iż idea monitorowania komisji wyborczych była obecna w różnych środowiskach, powstała równolegle Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 69. rocznica śmierci malarza Wojciecha Kossaka
Wojciech Kossak urodził się 31 grudnia 1856 r. w Paryżu jako syn Juliusza Kossaka i brat bliźniak Tadeusza Był polskim malarzem, przedstawicielem nurtu malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej, autorem wielu obrazów przedstawiających wydarzenia z okresu wojen napoleońskich i powstania listopadowego, scenki rodzajowe, portrety i konie. Wraz z Janem Styką jest współautorem Panoramy Racławickiej.
Po powrocie Kossaków do Polski, Wojciech był uczniem gimnazjum na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Czytaj więcej…
„Ponad 70 procent mieszkańców Ukrainy nie korzysta z Internetu” – z Oksaną Tupalską, niezależną dziennikarką telewizyjną z Kijowa rozmawia Łukasz Żygadło
Oksano, jesteś mieszkanką Kijowa na Ukrainie, jak się tam żyje?
Zaczęliśmy rozmowę od pytania jak się żyje na Ukrainie. Na początku – uwaga – Ukraina to nie tylko Kijów, jak to często mówimy w prasie. Z jednej strony, Ukraina jest romantycznym lustrem Unii Europejskiej, która jeszcze nie potrafi zrozumieć wszystkich błędów tej organizacji. W kraju popularne w kraju jest mówić o wolności słowa, wysokiej jakości edukacji i wygodnym życiu. Ale prawda jest taka, że dużo ponad 70 procent mieszkańców Ukrainy Czytaj więcej…