Życie polityczne i społeczne w Polsce nigdy nie było ułożone według prawidłowych norm. W wielu kwestiach Polacy odstawali i odstają po dziś dzień od zachodnich sąsiadów, głównie z powodu znalezienia się po wschodniej stronie żelaznej kurtyny. Z tego powodu nasze społeczeństwo, jego elity, przywódcy, organy rządowe czy nawet media powstawały w zupełnie innych warunkach niż ich francuskie, niemieckie, brytyjskie czy amerykańskie odpowiedniki. Czytaj więcej…
NIK o utrzymaniu i użytkowaniu budynków
Ponad 40 proc. gmin nie monitoruje stanu technicznego budynków. Okresowe kontrole wykonywane są nieterminowo, a zalecenia pokontrolne rzadko w pełni realizowane. W przypadku niektórych obiektów skala wykrytych przez NIK zaniedbań była tak duża, że istniało realne zagrożenie nie tylko dla mienia, ale również dla zdrowia i życia mieszkańców.
NIK skontrolowała 34 gminy, by sprawdzić, jak w latach 2007 – 2010 samorządy wypełniały obowiązki właścicielskie względem pozostających na ich terenie nieruchomości. Czytaj więcej…
Kampania informacyjna Platformy a oszczędność Tuska
1Kojarzycie Państwo film promujący polską prezydencję w Unii Europejskiej? Ten z kobietą na ławce i tańczącym wokół niej manekinem? Ja też nie za bardzo. Wielu Polaków zapewne nie wie w ogóle o jego istnieniu, o ludziach z Europy nie wspominając. Przypomniałem sobie jednak o nim po wypowiedzi Donalda Tuska, który komentując orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powiedział, że szkoda pieniędzy na spoty i billboardy. Wspomniany film, który jest częścią polskiej prezydencji, a właściwie codziennego promowania Platformy Obywatelskiej Czytaj więcej…
Msza Św. za polskiego księcia Bolka II
2W niedzielę 31 lipca 2011 r. o godz. 12.00 w Sanktuarium Ślężańskiej Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca w Sulistrowiczkach u podnóża Góry Ślęży zostanie odprawiona Msza Święta w intencji dawnego władcy Ziemi Ślężańskiej polskiego księcia świdnicko – jaworskiego Bolka II w 643. rocznicę zgonu.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Mszy Świętej w intencji dawnego władcy Ziemi Ślężańskiej, polskiego księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II, Piasta śląskiego Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 501. rocznica założenia pierwszej drukarni w Krakowie
25 lipca 1510 r. Florian Ungler († 1536 r.), drukarz pochodzący z Bawarii założył w Krakowie pierwszą w Polsce drukarnię drukującą książki w języku polskim. W latach 1510-1516 pracował samodzielnie bądź w spółce z W. Lernem, wydawał m. in. nakłady Hallera i Marka Szarfenbergera. Z drukarni Unglera wyszło 80 tytułów dzieł. W 1513 r. ukazał się jego nakładem Raj duszny (Hortulus animae) w tłumaczeniu Biernata z Lublina, pierwsza drukowana książka w języku polskim. Ok. 1514 r. wydał Ortographia seu modus recte scribendi et legendi polonicum idioma, traktat o ortografii polskiej Czytaj więcej…