Wyższy Sąd w Hamburgu, w procesie wytoczonym miastu przez obywatela polskiego o dyskryminację, podtrzymał decyzję sądu krajowego, odrzucając pozew Polaka o 15 tys. euro odszkodowania i pisemne przeprosiny. Sędziowie uznali, że język niemiecki był dla córek Wojciecha Pomorskiego (dop. red. Prezes Polskie Stowarzyszenie Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech t.z.) korzystniejszy z punktu widzenia ich rozwoju, a urzędnicy Jugendamtu, zakazując ojcu rozmów z dziećmi w jego języku, nie złamali prawa. Czytaj więcej…
Uwaga! Dziś promocja książki
21W poniedziałek 25 lipca 2011 r. o godz. 18.00 w restauracji Napoli odbędzie się promocja książki pt. „W hołdzie Narodowym Siłom Zbrojnym”. Książka będzie dostępna w cenie 25 zł. Całkowity dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na wsparcie organizacji, która wydała książkę, czyli ONR.
Promocję poprowadzi historyk Tomasz Greniuch. Serdecznie zapraszamy! Czytaj więcej…
„Obóz w Berezie Kartuskiej miał być dowodem na „faszyzację” Polski” – z Tomaszem Greniuchem, doktorantem historii na KUL-u rozmawia Tomasz Kwiatek
146 lipca 1934 r. czołowi działacze ONR osadzeni zostali w Berezie Kartuskiej. Co to był za obóz?
Obóz, którego oficjalna nazwa brzmiała „Miejsce odosobnienia w Berezie Kartuskiej”. Utworzono go 12 lipca 1934 roku na mocy rozporządzenia z mocą ustawy prezydenta Ignacego Mościckiego z dnia 17 czerwca w sprawie osób zagrażających bezpieczeństwu, spokojowi i porządkowi publicznemu. Pomysłodawcą utworzenia obozu był premier Leon Kozłowski, a jego pomysł zaakceptował Józef Piłsudski Czytaj więcej…
Opole zabiega o firmy, aby tworzyły centra biznesowe
Dzisiejsza lektura Pulsu Biznesu przynosi miłą wiadomość. W art. „IBM, HP i P&G dadzą 3000 etatów”, można przeczytać, że „światowi giganci chcą otwierać centra nowoczesnych usług biznesowych w Polsce”.
IBM i HP, są już obecne we Wrocławiu. Szukają kolejnych miejsc. Podobnie jest też z Procter&Gamble, który jest już w Warszawie. Czytaj więcej…
W czwartek mistrz świata Tomasz Gollob w Opolu
Już w najbliższy czwartek 7 lipca br. na stadionie im. Jerzego Szczakiela odbędzie się 1/2 indywidualnych mistrzostw polski na żużlu. Zawody zapowiadają się bardzo emocjonująco. W turnieju pojadą między innymi indywidualny mistrz świata i wielokrotny medalista mistrzostw polski Tomasz Gollob, aktualny IMP Janusz Kołodziej. Oprócz tego zobaczymy czołówkę ekstraligi oraz utalentowanych juniorów, braci Pawlickich, Macieja Janowskiego i Patryka Dudka. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 68. rocznica katastrofy lotniczej na Gibraltarze
34 lipca 1943 r. doszło do katastrofy lotniczej, w której zginął Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Samolot Liberator II AL523 rozbił się o godzinie 23:07, 16 sekund zaraz po starcie z lotniska na Gibraltarze. Sikorski wracał z inspekcji sił Armii Polskiej na Wschodzie. Wiedział o ludobójstwie w Katyniu i żądał międzynarodowego śledztwa w tej sprawie. Ostro sprzeciwiał się jakimkolwiek zmianom granic państwa polskiego po II wojnie światowej, a jego nieugięta postawa wpłynęła na pogorszenie się relacji polsko-radzieckich Czytaj więcej…
„Zawód fotoreportera przechodzi do przeszłości” – z Jerzym Stemplewskim, opolskim artystą fotografem rozmawia Tomasz Kwiatek
2Od ilu lat zajmuje się Pan fotografią?
Profesjonalnie z chwilą podjęcia tzw. stałej współpracy szczególnie z działem sportowym Trybuny Opolskiej (obecnie NTO) w 1966 roku. Współpraca ta trwała do 2005 roku. Z czasem, moje zdjęcia zaczęły zamawiać zaczęły moje inne redakcje dzienników, tygodników i różnych innych periodyków. Moje fotografie publikowane były: Czytaj więcej…
Pracowite środy w Opolu
Dwukrotnie, w pierwszą i drugą środę miesiąca nawet dwie tony żywności przechodzą przez ręce Emilii Polak, kierującej filią Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Opolu. Czasem ma jeszcze kilka rąk do pomocy. Dzięki pracy wolontariuszy z pomocy w ramach europejskiej pomocy żywnościowej PEAD korzysta regularnie niemal 600 osób.
– Początkowo – mówi pani Emilia – wydawaliśmy produkty w każdą środę, przez dwie godziny. Czytaj więcej…
Kto zamordował profesorów lwowskich?
34 lipca 2011 r. obchodzimy 70. rocznicę kaźni profesorów lwowskich wyższych uczelni na zboczu Kadeckiej Góry, obok ul. Wuleckiej, na tzw. Wzgórzu Wuleckich we Lwowie. W miejscu zbrodni gdzie istniał krzyż brzozowy postawiono skromny krzyż metalowy na niewielkim betonowym cokole. Obok tablice z wyrytymi nazwiskami zamordowanych uczonych w językach ukraińskim i polskim. Każdego roku odbywa się w tym miejscu krótkie nabożeństwo, po którym jako część oficjalną stanowią przemówienia. Czytaj więcej…
Polecam książkę „Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie” Barbary Goldsmith
1Książka Barbary Goldsmith (Wydawnictwo Dolnośląkie) choć nie spełnia wszystkich moich oczekiwań wciąga. Barwny język i swoista dla autorski lekkość opisywania czasami trudnych do zrozumienia zjawisk fizycznych i chemicznych sprawia, że od książki nie sposób się oderwać, chce się poznać wszystkie wątki wielkiej Polki, kobiety – ikony, wybitnego naukowca. Niewątpliwym walorem tej biografii (a czytałem już inne opisujące życie Marii Skłodowskiej-Curie) jest fakt, że oparta jest na stosunkowo niedawno ujawnionych archiwaliach. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 77. rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie
3Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie w rodzinie nauczycielskiej wywodzącej się z drobnej szlachty. Jest światowej sławy polską fizyczką i chemiczką, laureatką Nagrody Nobla i prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków– radu i polonu. Czytaj więcej…