Archiwum

Archiwum dla 01/07/2011

Wstyd mi za taką akcję…

Niezależna Gazeta Obywatelska 7

Ostatni spot wyprodukowany przez Ratusz o wspaniałym tytule- „Sprzątaj to… co? Gówno” przyprawia mnie o mdłości i dreszcze zarazem. Jeżeli tak właśnie ma wyglądać kampania, która ma na celu uświadomić ludzi, którzy wyprowadzają swoje pociechy aby po nich zawsze sprzątali, to na miejscu tych ludzi zacząłbym wyprowadzać psa pod Ratusz, aby tam zostawiał wszystko. Czytaj więcej…

Posłowie będą pracować nad ustawą zakazującą aborcji

Niezależna Gazeta Obywatelska

Posłowie nie odrzucili projektu ustawy chroniącej życie nienarodzonych i przyjęli ją do dalszych prac. Za odrzuceniem projektu obywatelskiego w pierwszym czytaniu było 108 posłów PO; 69 było przeciwnych jego odrzuceniu; 10 wstrzymało się od głosu. Za odrzuceniem projektu głosowali m.in. minister zdrowia Ewa Kopacz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, pełnomocnik premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniom Bartosz Arłukowicz Czytaj więcej…

Jest taki „Garaż” w Opolu, gdzie żyje się ładniej i mądrzej

Niezależna Gazeta Obywatelska

Uczyć bawiąc, bawić ucząc – ta maksyma pobrzmiewa w tle działań wychowawców z opolskiej Świetlicy Środowiskowej „Garaż”, prowadzonej przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh). Różnorodność tematyki i form zajęć czyni z nich atrakcyjną ofertę dla dzieci i młodzieży. To nieodzowny warunek realizacji podstawowego celu istnienia placówki, jakim jest tworzenie warunków sprzyjających prawidłowemu rozwojowi społecznemu, psychicznemu i fizycznemu dzieci i młodzieży. Czytaj więcej…

„Gdyby Tusk chciał oszczędzić ojczyznę, to termin wyborów wybrałby w okresie wiosennym przed prezydencją, a nie w jej trakcie” – z Violettą Porowską, Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Opola, która wprowadzała Opole do UE rozmawia Tomasz Kwiatek

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

1 lipca rozpoczyna się polska prezydencja w Radzie UE. Co Polska może osiągnąć dzięki temu?

Najprościej odpowiadając – reputację i szacunek, szczególnie tych „starych” członków Wspólnoty. Proszę spojrzeć jaki ranking jest prowadzony w stosunku do krajów byłego bloku wschodniego, które ostatnio przewodziły Unii. Czechy, Słowenia, Węgry… Oceniano nie tylko cele poszczególnych prezydencji, ale Czytaj więcej…

Śledztwo ws. śmierci Jana Klusika umorzone

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Jak ustalił portal Niezależna.pl Prokuratura Rejonowa w Opolu umorzyła postępowanie ws. Śmierci Jana Klusika – obrońcy spod krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Jan Klusik w nocy z 14 na 15 sierpnia brał udział w modlitwie pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu. Zasłaniając swoim ciałem jedną z kobiet, sam został zaatakowany i kopnięty w klatkę piersiową. Mężczyzna skarżył się na ból w klatce piersiowej i kłopoty z oddychaniem, a miesiąc później zmarł. Czytaj więcej…

3 lipca Msza Święta w formie rytu rzymskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

W niedzielę 3 lipca o godz. 12.00 w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu (przy placu Sebastiana) odprawiona zostanie Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Podczas Mszy św. zaśpiewa Schola Cantorum Santi Joseph z Wrocławia. Serdecznie zapraszamy!

Przypomnijmy, że Msza Święta w formie rytu rzymskiego jest jedną z najstarszych liturgii Kościoła Katolickiego, a niektóre jej elementy pochodzą z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Czytaj więcej…

184 dni polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

Niezależna Gazeta Obywatelska

1 lipca 2011 r. Polska na pół roku przejmuje prezydencję w UE, czyli będzie przewodniczyć pracom Rady Unii Europejskie – będzie gospodarzem większości unijnych wydarzeń oraz będzie odgrywać kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Przez 184 dni  Polska będzie odpowiedzialna za organizację spotkań UE. Kluczową rolą Prezydencji jest wypracowywanie porozumień pomiędzy Państwami Członkowskimi szczególnie wtedy, gdy poruszane są kwestie drażliwe i kontrowersyjne. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 442. rocznica unii lubelskiej z Litwą

Niezależna Gazeta Obywatelska

1 lipca 1569 r. Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie zawarły na Sejmie w Lublinie umowę międzynarodową, w wyniku której oba państwa zostały połączone unią realną, dzięki której powstała wielonarodowa i wielowyznaniowa Rzeczpospolita Obojga Narodów – państwo federacyjne ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną. Było to największe państwo w Europie. Rozciągało się na terytorium dzisiejszej Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy, a częściowo także Łotwy, Estonii, Rosji, Mołdawii i Słowacji. Czytaj więcej…