Rząd kontra kibice – kolejna odsłona

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Kibice nie ugięli się przed polityką represji, którą wobec ich środowiska prowadzi rząd Donalda Tuska i w ostatniej kolejce ligowej, rozgrywanej we wtorek i środę (10-11 maja) kolejny raz dali wyraz swojemu niezadowoleniu. Oto krotki raport z tych wydarzeń:

Mecz Korona Kielce – Lechia Gdańsk:

Mecz odbył się w zupełnej ciszy. Kibice nie wywiesili flag, ani nie prowadzili dopingu. Nie pokazali także przygotowanej na ten mecz oprawy. W ramach protestu w 80 minucie meczu opuścili stadion. Oto fragment oświadczenia kibiców Korony Kielce w związku z tą akcją:

„Ubolewamy, że na tym meczu nie mogliśmy normalnie prowadzić dopingu i wspierać piłkarzy w ciężkiej walce o ligowe punkty. Niestety sytuacja zmusiła nas do podjęcia takich decyzji – liczymy, że może to da innym ludziom do myślenia – chcieliśmy pokazać do czego dążą działania rządu. Wszelkie restrykcje, zabranianie okrzyków, flag czy opraw niezwiązanych z meczem, może prowadzić tylko do takiej smutnej scenerii. (źródło: www.mks-korona-kielce.pl)”.

Zdjęcia tutaj : http://www.mks-korona-kielce.pl/kategoria/1186/

Górnik –Legia:

Mecz rozegrany bez udziału kibiców Legii Warszawa, którzy nie dostali pozwolenia na przyjazd na spotkanie. Kibice Górnika pozostawili na pustych miejscach m.in. transparent : MIAŁA BYĆ DRUGA IRLANDIA A MAMY DRUGĄ BIAŁORUŚ – http://www.rmf24.pl/raport-walka-ze-stadionowymi-chuliganami/fakty/zdjecie,iId,303147,iSort,5,iTime,1

Relacja:

http://www.rmf24.pl/raport-walka-ze-stadionowymi-chuliganami/fakty/news-stadiony-ekstraklasy-solidarne-z-tymi-ktorych-dotknely,nId,339313,repId,36871212

Polonia Bytom – Cracovia Kraków:  

Forma protestu jak na innych stadionach. Na pustej trybunie pozostawiony napis:

TRYBUNA ZAMKNIĘTA NA WNIOSEK DONALDA TUSKA

Widzew Łódź – GKS Bełchatów:

Kibice Widzewa na kilka minut opuścili trybuny, pozostawiając na nich transparenty: „Trybuna pusta na wniosek Tuska” oraz „Miała być Irlandia, mamy Białoruś”. Fani wyrazili również dezaprobatę dla decyzji o uniemożliwieniu pojawienia się na tym meczu kibiców GKS Bełchatów, którzy spotkanie obserwowali na telebimie zgromadzeni na swoim stadionie (źródło: widzewiak.pl)

  (od 1.15 do 2.10 –protest kibiców)

Zagłębie Lubin – Śląsk:

Kibice Zagłębia Lubin zaprezentowali „sektorówkę” wymownie świadczącą co myślą na temat „Gazety Wyborczej”:

http://www.ocb03.pl/index.php?view=detail&id=18403&option=com_joomgallery&Itemid=114#joomimg

Komentarz  zamieszczony na internetowej stronie kibiców Zagłębia Lubin:

„Dotarły do nas informacje, iż nasz stadion zostanie prawdopodobnie zamknięty decyzją Wojewody Dolnośląskiego na żądanie „miłościwie nam panującego” Donalda Tuska. Powyższa informacja potwierdzana jest przez polityków PO w środkach masowego przekazu. Jeżeli informacja rzeczywiście się potwierdzi Stowarzyszenie oraz wszyscy kibice Zagłębia Lubin wystąpią z roszczeniem odszkodowawczym z art. 417 k.c. Uczynimy wszystko, aby prawo było przestrzegane nie tylko przez kibiców, ale także przez obecnego premiera do którego trafi wniosek o zamknięcie klubu parlamentarnego PO z powodu tzw. afery hazardowej”. (źródło: www.ocb03.pl)

Arka Gdynia – Ruch Chorzów:

Kibice Arki oprócz głównego transparentu: TRYBUNA ZAMKNIĘTA NA WNIOSEK DONALDA TUSKA zaprezentowali jeszcze kilka bardzo wymownych haseł, które nie pozostawiają złudzeń co tamtejsi kibice myślą o obecnej władzy(zdjęcie obok).

 

 

 

Wisła Kraków – Lech Poznań:

Kibice Wisły z powodu cenzury narzuconej przez zarząd klubu nie zaprezentowali przygotowanej oprawy – o sprawie pisze portal Niezależna.pl: http://niezalezna.pl/10424-cenzura-na-stadionie-wisly-krakow. W tej sytuacji zaprezentowaną formą protestu było opuszczenie trybun.

Według przecieków prasowych rozważne jest zamknięcie czterech kolejnych stadionów: Zagłębia Lubin, Śląska Wrocław, Widzewa Łódź i GKS Bełchatów. Kibice Zagłębia i Śląska oficjalnie mają ponieść karę za odpalanie podczas meczu materiałów pirotechnicznych, a kibice Widzewa i GKS z powodu złego stanu obiektów.

Oprócz tego PZPN podjął dzisiaj decyzję o niewpuszczaniu na mecze, do końca obecnego sezonu, kibiców drużyn przyjezdnych – zakaz ma obowiązywać na stadionach Ekstraklasy i I ligii. Takie zakazy obowiązywały już wielokrotnie wobec kibiców pojedynczych klubów ale jeszcze nigdy nie zastosowano ich w sposób tak rozległy. Jednak jak pokazują przykłady z przeszłości kibice potrafili ominąć również ten zakaz, przyjeżdżając na mecz do innego miasta jako nieformalna grupa po wcześniejszym umówieniu się z miejscowymi kibicami, że nie dojdzie do żadnych ekscesów i bijatyk – takie nieformalne umowy obowiązywały w przypadku nawet bardzo zantagonizowanych grup kibicowskich.  Taki nieformalny przyjazd i wejście na inny stadion gwarantuje m.in. art.52 Konstytucji III RP przyznający każdemu obywatelowi RP prawo do swobodnego przemieszczania się po terenie naszego kraju (o ile oczywiście nie jest to ograniczone wyrokiem sądowym) jeżeli więc obecna władza spróbuje w jakikolwiek sposób ograniczyć swobodę kibiców chcących obejrzeć mecz w innej miejscowości  to narazi się na łamanie „ustawy zasadniczej”.  

Autor: Grzegorz Bieniarz

 1. | ID: 7d36ea98 | #1

  Co do ostatniego akapitu to dodam jeszcze, że każdy kibic aby wejść na mecz musi przejść przez procedury rejestracyjne i weryfikacyjne ale nawet one nie mogą być przeszkodą zakazującą kupno biletu na stadionie poza swoim miejscem zamieszkania. Grzegorz Bieniarz

 2. Eleonora
  | ID: d10a425f | #2

  Proszę samemu ocenić, czy Pierwszy Kibol Rzeczypospolitej, jak nam wmawiano poprzez media, niejaki Staruch, jest tą stadionową zmorą, huliganem, z zakazem wstępu na stadiony, itp..czy ten mówiący przez megafon człowiek jest tym, za kogo uważają go reżimowe media?! A, zakaz wstępu na stadiony otrzymał zapewne po organizacji Szechteriady?!

  http://www.konserwatyzm.pl/artykul/400/tusk-ty-matole-twoj-rzad-obala-kibole

 3. Eleonora
  | ID: f25ba0ea | #3

  Doskonały artykuł Cała prawda o „kibolach”
  http://www.konserwatyzm.pl/artykul/431/maciejowi-eckardtowi-do-sztambucha

 4. antysemita
  | ID: 37914262 | #4

  poczekajcie jeszcze trochę a w tym jebanym tuskolandzie będzie na stadionach obowiązek modlitwy do Tuska.jebał ich pies.

Komentarze są zamknięte