Kartka z kalendarza: dziś święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest polskim świętem państwowym wprowadzonym w 2004 r. na podstawie ustawy z 20 lutego 2004 r. Przypomnijmy, że Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu RP święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polsków za Granicą. Dzień flagi obchodzony jest między 1 maja – komunistycznym Świętem Pracy i 3 maja – Świętem Konstytucji 3 Maja. W latach PRL-u 2 maja zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Warto pamiętać, że 2 maja 1945 r. żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

W tym dniu w Opolu m.in organizowany jest Opolski Marsz Niepodległości, który wyruszy o godz. 13.00 spod katedry. O godz. 12.00 budowana będzie ogromna flaga na placu Wolności przez opolan – organizatorem są Młodzi Konserwatyści. Również od godz. 12.00 będzie można oddać krew za powstańców walczących za polskość Śląska.

Oprac. TK

 1. | ID: 4a7b0c1c | #1

  Ruch obywatelski PRACA DLA POLSKI i jego działacze czynnie wzięli udział w obchodach rocznicy KONSTYTUCJI TRZECIEGO MAJA…
  Przewodniczący http://www.pracadlapolski.pl SŁAWOMIR ZIEMBIŃSKI złożył bukiet z biało-czerwonych gozdzików pod pomnikiem Jana III-go Sobieskiego , a następnie wraz z działaczami ruchu z banerem PRACA DLA POLSKI w przeszli w pochodzie do kościoła Mariackiego.

 2. | ID: 55019106 | #2

  TRADYCJE POLSKIE coraz bardziej są zapominane przez młodzież szkolną.
  Obowiązkiem patriotycznym , każdego Ojca Matki jest dać dzieciom właściwe wychowanie i nauczyć naszej polskiej historii i polskich obyczajów , której to lekcji nasza młodzież w „nowoczesnych i europejskich ” szkołach nie otrzymuje!!!

  zapraszam wszystkich poszukujących dobrej pracy i płacy na szkolenia zawodowe organizowane przez http://www.fundacja-slawpol.e.eu

  TWORZYMY AKTUALNIE SPÓŁDZIELNIE SOCJALNĄ I POSZUKUJEMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁDZIAŁANIA W TYM TEMACIE……..

  kontakt: [email protected] tel.604-399-321

  PREZYDENT
  SŁAWOMIR ZIEMBIŃSKI

Komentarze są zamknięte