Archiwum

Archiwum dla 26/04/2011

Pozwij Rząd RP za zamach na emerytury Polaków

Niezależna Gazeta Obywatelska

Ruszyła witryna www.pozwij-rząd.pl.  Jest to strona przygotowująca się dla poparcia idei pozwu zbiorowego przeciwko rządowi, który wprowadził ustawę zminiającą w większości transefer pieniędzy z Otwartych Funduszy Emertylanych do budżetu państwa. O sprawie pisaliśmy wcześniej na łamach NGO. Poniżej przedstawiamy wezwanie do podpisania pozwu, który podpisłało już ponad 4 tys. internautów. Poniżej tekst prof. Krzysztofa Rybińskiego, pomysłodawcy takiej formy sprzeciwu. (TK) Czytaj więcej…

prof. Mieczysław Ryba: autonomia śląska a rozbicie dzielnicowe

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

Rozgłos, jaki towarzyszy dokonaniom Ruchu Autonomii Śląska szokuje wiele środowisk patriotycznych w Polsce. Zawiązanie koalicji w śląskim sejmiku wojewódzkim PO – RAŚ już przynosi różnorakie spory i konflikty. Do najgłośniejszych można zaliczyć POMYSŁ zmiany barw narodowych na stadionie śląskim na wniosek RAŚ. Jeszcze większy skandal dotyczy decyzji władz polskich o umieszczeniu w ankiecie spisu powszechnego tzw. „narodowości śląskiej”, którą mogą deklarować obywatele polscy. Czytaj więcej…

Oddaj swój głos na Opole jeszcze do czwartku

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Na stronie www.eurolider.gov.pl można oddać jeszcze głos do 28 kwietnia br. na swojego kandydata do tytułu Eurolidera 2011. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nominowało 10 osób, wśród których jest Krzysztof Początek – naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju urzędu miasta Opola. Jeszcze z Opolszczyzny w gronie 10 euro liderów jest Ryszard Zwojewski z Urzędu Miasta Prudnika. Przypomnijmy, że MRR już po raz trzeci zorganizowało konkurs EUROLIDER dla osób, które konsekwentnie i wytrwale angażują się Czytaj więcej…

25 lat od katastrofy w Czarnobylu

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

26 kwietnia 1986 r. o godz. 1:24 w nocy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do największej jak dotychczas awarii w dziejach energetyki jądrowej. Do wypadku doszło w wyniku nieodpowiedzialnego eksperymentu, który paradoksalnie miał się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa w radzieckich elektrowniach. Do przeprowadzenia próby, w której chciano zbadać działanie reaktora w warunkach zagrożenia, skłoniła radzieckich ekspertów niebezpieczna sytuacja, która miała miejsce w 1980 r. w elektrowni atomowej w Kursku. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 68. rocznica ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Wzdłuż toru kolejowego doszli oni do Soły, a następnie do Wisły, przez którą przepłynęli znalezioną łódką. Przez Tyniec i Bochnię dotarli do Nowego Wiśnicza, gdzie Pilecki skontaktował się z oddziałami AK, którym przedstawił swój plan ataku na hitlerowski obóz w Oświęcimiu. Czytaj więcej…

Obraz Niewiasty, czyli wojna cywilizacji

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Ten obraz przetrwał w dokumentach filmowych: kobiety w Związku Sowieckim – zwaliste, nieforemne, w męskich roboczych ubraniach, w walonkach. Pracują przy torach kolejowych, przy naprawie dróg, na wielkich budowach. Klną grubo jak mężczyźni, grzeją się, przytupując, przy ogniskach rozpalanych na śniegu. Ogorzałe twarze, prymitywny język.

Obraz, który przeczy ludzkiej naturze i ludzkiemu doświadczeniu. Kobieta to ciepło, delikatność, łagodność… Czytaj więcej…