„Boją się naszego prezydenta jak diabeł święconej wody” z Patrykiem Jakim, szefem klubu radnych PiS rozmawia Łukasz Żygadło

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Patryku, czy jesteś zadowolony z przyjętej uchwały ws. rocznicy katastrofy smoleńskiej?  

Nie jestem zadowolony z ostatecznej treści uchwały, ale może troszkę złośliwie mogę stwierdzić, że jest ona na miarę osób, które rządzą Opolem. Zależało im na tym, aby wykreślić z treści wszystkie słowa „Lech Kaczyński” tzn., że w uchwale może być Prezydent RP, ale nie może być Prezydent RP – Lech Kaczyński. Boją się naszego prezydenta jak diabeł święconej wody, ale mam dla nich złe wieści – Lecha Kaczyńskiego historia oceni sprawiedliwie – a co dla nich gorsze, rządy PO również.

Jeżeli, chodzi o waszą konferencję, dotyczącą uchwały, czy to nie było tak, że chcieliście „samowolką” z zaskoczenia zaproponować swoją wersję?

Przed konferencją prasową, na której poinformowałem opinie publiczną o zamiarze złożenia uchwały, każdy szef klubu był o tym poinformowany i dostał ją w wersji elektronicznej. Nawet jeden z nich przesłał mi swoje poprawki. Jedynym wyjątkiem była PO, która odrzuciła pomysł bez znajomości treści. Konferencja (co zresztą przewidywałem), przymusiła ich do przeczytania treści tej uchwały i w konsekwencji do tego „kompromisu”.

Czy Prezydent Zembaczyński zadeklarował jakąś pomoc w uczczeniu rocznicy tragedii smoleńskiej?

Proponowałem Urzędowi Miasta status współorganizatora, a w związku z tym wspólnego ułożenia programu uroczystości. Propozycja ta została odrzucona. Dziś już wiem, że odrzucono nawet patronowanie imprezie, które nic od nich nie wymagało (nawet wzięcia w nim udziału), a bez patronatu Urzędu, w rocznice największej tragedii po 1945 roku w Polsce nie będzie wojska. Po prostu wstyd.

Jaki jest plan na uroczystości 10 kwietnia w Opolu?

W planie uroczystości jest wypuszczenie w powietrze 96 balonów w ramach tzw. Lasu Smoleńskiego. Każdy z nich będzie zawierał karteczkę z określoną intencją. O godzinie 16.30 w przykatedralnej sali odbędzie się projekcja filmu „Mgła”. Następnie o godzinie 18.30 w opolskiej Katedrze odbędzie się msza św., w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy nastąpi przemarsz na rynek, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości. (więcej o obchodach tutaj)

Dziękuję za rozmowę.

 1. antypis
  | ID: 92456d4a | #1

  szeregowiec partyjny pis pyta innego pisowca.. brawo chłopcy bawcie się dalej

 2. brawo pis
  | ID: b237a8e1 | #2

  prawda, że wspaniałe zjawisko politologiczne

 3. antypis
  | ID: 92456d4a | #3

  w sensie patologiczne

 4. brawo pis
  | ID: a24d1ee0 | #4

  wytłumacz dlaczego?

Komentarze są zamknięte