Aż trzech przedstawicieli z Opolszczyzny wzięło udział w Radzie Sekcji Krajowej Przemysłu Cukierniczego, Młynarskiego i Piekarniczego NSZZ „Solidarność”. Branżowców z naszego regionu reprezentowali: Jan Dobrzański (Odra Brzeg), Zbigniew Karnaś (Młyny Polskie) i Tomasz Wachowski (Cadbury Polska). Posiedzenie miało miejsce 29 marca br. w warszawskiej Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej. Czytaj więcej…
Ruszył spis powszechny – RAŚ i mniejszość niemiecka rozpoczęły intensywną propagandę
61 kwietnia 2011 r. ruszył spis powszechny, pierwszy odkąd Polską przystąpiła do UE. Udział w nim jest obowiązkowy co wynika z ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Oprócz pytań standardowych jest też pytanie np. o wyznanie, jednak można odmówić na nie odpowiedzi. O wyznanie będzie jednak zapytana tylko jedna piąta spisywanych w Polsce, losowo wybrana do tzw. badania reprezentacyjnego, czyli bardziej szczegółowego. Nowością tegorocznego spisu jest pytanie o „przynależność narodową do innego narodu lub wspólnoty etnicznej„. Czytaj więcej…
Marcin Keller: metody i efekty zniemczania Opolszczyzny
5W lutym, w holu Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przez dwa tygodnie prezentowało wystawę poświęconą 20-leciu swojej działalności. Wystawa została przygotowana dzięki dotacji polskiego MSWiA oraz Konsulatu Niemiec w Opolu. Na wystawie pokazany został dorobek Mniejszości Niemieckiej (MN) Czytaj więcej…
Radny Jaki przechodzi do PSL-u! [żart Prima Aprilis]
8Rzeczywiście sprawdzaliśmy dzisiaj, wg naszych źródeł po oświadczeniu wszystko stało się jasne radny Patryk Jaki (zwany Którym) przechodzi do PSL. Wszyscy znajomi, wiedzieli od dłuższego czasu, że nie patrzy ludziom w oczy tak szczerze jak w czasie wyborów do Rady Miasta Opola. Ktoś by zapytał czemu PSL? Odpowiedź przynosi dzisiejsze oświadczenie Patryka Jakiego prezentowane na swojej stronie, oto treść: Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 355. rocznica ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza
355 lat temu, 1 kwietnia 1656 r., w czasie potopu szwedzkiego, król polski Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej podczas mszy świętej odprawianej przez nuncjusza Pietro Vidoniego przed obrazem Matki Bożej Łaskawej złożył ślubowanie, które w dziejach naszego narodu zapisały się jako „śluby lwowskie”. W tym czasie nasz kraj był prawie w całości opanowany przez sprzymierzonych Szwedów i Rosjan. Przyrzeczenia królewskie miały poderwać do walki z najeźdźcami nie tylko szlachtę, ale i cały lud. Czytaj więcej…
Gdziepole.pl odc. 44: Stefcio Osiołowski z gospodarską wizytą w Opolu
1Już na dalekim horyzoncie, było widać kto jedzie do Gdziepola. Kto na zaproszenie samego Prezydenta Rocha Wysokoząbskiego, będzie spacerował po ulicach tego pięknego miasta. Czarna limuzyna, prawie rządowa na warszawskich blachach mknęła nie zważając na przepisy drogowe. Czytaj więcej…
Kontrowersje wokół konfrontacji Kukiza z Tuskiem w TVN
1Wokół programu telewizyjnego „Drugie śniadanie mistrzów” czyli spotkania premiera Donalda Tuska z artystami w telewizji TVN, narosło wiele niedomówień i moim zdaniem błędnych interpretacji. Szczególne kontrowersje wzbudziła obecność w tym programie Pawła Kukiza, gdyż wydawało się, iż po jego publicznej deklaracji, że nie popiera już PO, nie będzie uczestniczył w wizerunkowym wspieraniu „obozu rządzącego”. Czytaj więcej…