„Radni PO nie zaszczycili swoją obecnością mieszkańców Groszowic” z Michałem Nowakiem, Radnym PiS z tej dzielnicy o spotkaniu z mieszkańcami Groszowic rozmawia Tomasz Kwiatek

Niezależna Gazeta Obywatelska11
 

Michał Nowak

O co pytali mieszkańcy Groszowic, na ostatnim spotkaniu Radnych z mieszkańcami nowo tworzącej się dzielnicy?

 

Trzeba zacząć od tego, że według mieszkańców jak i mojej opinii, Groszowice to jedna z najbardziej zaniedbanych przez Prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego dzielnic Opola, a jednocześnie jedna z najstarszych. Tę okolicę trapi kilka żywotnych problemów i o możliwości rozwiązania właśnie tych problemów pytali mieszkańcy. Są trzy główne problemy na tej dzielnicy. Pierwszy to izba wytrzeźwień i noclegownia. Osoby pijane z całego miasta i okolic są przywożone do Groszowic, siedzą w tym zakładzie jakiś czas, a następnie wychodzą na ulicę i zaczynają z powrotem pić. Ponieważ do centrum miasta mają daleko, to piją i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w pobliży szkoły, koło której zlokalizowana jest izba wytrzeźwień i noclegownia. Następnie wsiadają do autobusu, którym jadą dzieci do szkoły i dorośli do pracy i niejednokrotnie w stanie upojenia załatwiają swoje potrzeby również w autobusach. Nie trzeba chyba opisywać jak te osoby zachowują się na dzielnicy w asyście kolegów.

Drugim problemem jest droga, która przypomina Bejrut w Libanie w najgorszych czasach. Nie dość, że droga jest cała w dziurach, to jeszcze jeżdżą po niej tiry zjeżdżające z autostrady. Sytuacja się jeszcze pogorszy, gdy wprowadzą opłaty za autostradę A4. Jakiś czas temu doszło do śmiertelnego potrącenia dziecka na tej drodze.

Trzecim problemem dzielnicy jest wysypisko śmieci, z którego ciągle uchodzi metanowy fetor, a można to sprawdzić w sposób organoleptyczny. Najgorzej będzie oczywiście w okresie letnim.

Pojawia się też kolejny problem, gdyż Pan Prezydent chce tam również wybudować cmentarz komunalny. Nie zważa on nawet na fakt, że na tym terenie jest bardzo wysoki poziom wód gruntowych. Pierwsze plany budowy tego cmentarz określały jego lokalizacje w Grudzicach, natomiast silne protesty mieszkańców skutecznie doprowadziły do zmiany lokalizacji na jak zwykle doceniane Groszowice.

Jakie inwestycje w najbliższym czasie są planowane w Groszowicach?

Z inwestycji zaplanowanych w budżecie miasta dla dzielnicy Groszowice znajduje się budowa chodnika. Cały koszt inwestycji w tym rejonie wyniesie zawrotne 300 tysięcy zł. Pojawiła się też nadzieja, że w razie nie wykorzystania środków na remont wiaduktu na obwodnicy, kwota ta zostanie przeznaczona na remont drogi.

Na tym spotkaniu nie było Radnych z Klubu PO wybranych z tego okręgu tj. R. Ciasnochy i R. Ćwirzeń-Szymańskiej. Czy Radni się usprawiedliwiali ze swej nieobecności?

Tak Radni PO nie zaszczycili swoją obecnością mieszkańców Groszowic. Pan Przewodniczący Rady Miasta Opola Roman Ciasnocha (radny z tej dzielnicy II kadencję), stwierdził, że nie przyjdzie, bo się obraził na mieszkańców, gdyż chcą wyjść i blokować drogę walcząc o jej remont. Natomiast Pani Radna Renata Ćwiczeń-Szymańska nie była łaskawa się usprawiedliwić.

Radny Patryk Jaki z PiS, co widać na wideorelacji na www.groszowice.pl tłumaczy wniosek o noclegownię. Możesz przybliżyć ten temat?

Postanowiliśmy razem z Radnym Patrykiem Jakim, że napiszemy wniosek w sprawie przeniesienia izby wytrzeźwień wraz z noclegownią poza dzielnicę Groszowice. I kując żelazo póki gorące, zapytaliśmy radnych z PO i RdO czy poprą ten wniosek. Radni deklarowali, że poprą. Na najbliższej sesji sprawdzimy, czy wywiążą się z danego słowa.

Jakie wnioski powinny trafić do budżetu jeszcze w tym roku aby uspokoić zdenerwowanych na tym spotkaniu mieszkańców?

Mieszkańcom, można pomóc poprzez drobne kroczki, takie jak zadbanie o to, aby w tej dzielnicy częściej pojawiały się piesze patrole Policji, a w konsekwencji należy ulokować tam filię posterunku Straży Miejskiej. Analizujemy, czy nie złożyć powtórnie wniosku o budowę placu zabaw, który na ostatniej sesji budżetowej odrzucili radni z PO i RdO. Złożymy wniosek o przeniesienie izby wytrzeźwień i noclegowni. Konieczny jest remont ulicy i naprawdę nie można z tym zwlekać. Poczekamy też na decyzję Pana Prezydenta odnośnie lokalizacji cmentarza komunalnego.

Groszowice najprawdopodobniej będą dzielnicą. Wybory mają się odbyć po wakacjach. Czy to będzie połączone ze wszystkimi wyborami do Rad Dzielnic, czy zostanie wyznaczony osobny termin?

Wybory do rad dzielnic ratuszowi urzędnicy planują na 10 kwietnia 2011 r. i jeżeli ta data się utrzyma to, wybierane będą wtedy tylko osoby do Rad Dzielnic, które już istnieją. Natomiast wybory do nowo powstałych rad odbędą się w późniejszym terminie.

Dziękuję za rozmowę.

 1. | ID: 0e6068e5 | #1

  Czyżby lekko politycznie ukierunkowana gazeta ? :)

  1. Anonim
   | ID: 852bb348 | #2

   No właśnie co w tym złego. Mamy w tym mieście dwa dzienniki jeden, który jest lokalnym dodatkiem do swojego głównego ogólnopolskiego wydania i jest jednocześnie tubą propagandową obecnej władzy, a drugi stricte regionalny jest organem prasowym mniejszości niemieckiej – i to jest niby dobrze. A jak już powstaje nowe medium, które w założeniu ma być głosem opozycji to już źle, tak?

 2. 31 stycznia 2011, 07:11 | #1
 3. | ID: 034e4d7b | #3

  autor idealny :
  Czyżby lekko politycznie ukierunkowana gazeta ?

  A co w tym złego , że pisze się o tym co leży na sercu i duszy. Która ze znanych czy mniej znanych gazet jest apolityczna . Ja takiej nie znam . Nawet zdawałoby się że te bezpłatne – reklamowe są poza podejrzeniem , nic bardziej błędnego. Też urabiają opinie publiczną pod własną wizję świata.

 4. KAJKO
  | ID: 276b8dd0 | #4

  Nowak jest konkretny, działa od cały czas aktywnie, takich nam trzeba!

  1. citizen
   | ID: 4e841788 | #5

   Pan Michał Nowak jest radnym „świeżakiem”, ale już pokazał, że warto było na niego zagłosować. Szczególnie chodzi o wyborców z okręgu nr 3.
   Pan Michał przywraca mi wiarę w ludzi i ich zaangażowanie w sprawy społeczne.
   To dobry nabytek w Radzie Miasta Opola. Żeby się tylko nie wypalił przedwcześnie.

   Nie od dziś wiadomo, ze obywatele potrafią zrobić wiele rzeczy lepiej, tylko należy im to umożliwić. Rozbudzić aktywność obywatelską.

   Szkoda tylko, że państwo nie ma pomysłu na zagospodarowanie aktywności obywateli.

   P.S. Zaznaczam, że ta ingracjacja z mojej strony jest pozbawiona jakiejkolwiek interesowności.
   Panie radny, ściskam Panu prawicę! Citizen

   1. Łukasz Żygadło
    | ID: 276b8dd0 | #6

    Szacunek Panie Citizen

 5. | ID: bec07b7c | #7

  Dziękujemy za pomoc w obronie praw mieszkańców Groszowic ! :)

 6. citizen
  | ID: fc33256f | #8

  Łukasz Żygadło :
  Szacunek Panie Citizen

  Panie Łukaszu, z wzajemnym szacunkiem dla Pana za Niezależną Gazetę Obywatelską.
  Oby tak dalej!

 7. citizen
  | ID: fc33256f | #9

  Dobra wiadomość: są pieniądze na remont ul. Oświęcimskiej. Blokada ulicy jest zbędna. To cieszy. Konsensualne rozwiązania są najlepsze.

  Więcej można przeczytać tutaj:
  http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110201/POWIAT01/236866550

 8. zależny
  | ID: 415b7c53 | #10

  Cieszę się że, niektórym się chce.

Komentarze są zamknięte