MN i RAŚ współpracują w sejmikach

Niezależna Gazeta Obywatelska1

25 stycznia przetoczyła się przez media sprawa uchwały Klubu Mniejszości Niemieckiej w Sejmiku Województwa. Uchwała dotyczyła jak można wyczytać z jej treści potępienia Armii Czerwonej która 66 lat temu w styczniu wkroczyła m.in do Oppeln, dziś Opola.

Cały smaczek tej sprawie dodaje fakt, że składa ją klub, którego członkowie są działaczami Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Czyli są to osoby, które zapewne mają obywatelstwo niemieckie. Nie słyszałem, żeby MN inicjowała uchwały potępiające napaść Niemiec hitlerowskich 1 września 1939 r. Akcja MN w Opolu była kalką tej, którą przeprowadził Ruch Autonomii Śląska w Katowicach wspierany przez tamtejszy oddział „Gazety Wyborczej”. W dniu 15 stycznia, w którym to MN zgłosiła do Sejmiku Województwa Opolskiego tekst uchwały (Zał nr 1. Pismo MN w tej sprawie), w Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach przegłosowano taką samą uchwałę przygotowaną przez RAŚ, który współrządzi województwem śląskim. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie RAŚ-u,

Sejmik Województwa Śląskiego składa hołd tysiącom niewinnych i bezbronnych mieszkańców Górnego Śląska, którzy od stycznia 1945 roku stali się ofiarami masowych zbrodni Armii Czerwonej i komunistycznego aparatu bezpieczeństwa: zamordowanym deportowanym do ZSRR, osadzonym w więzieniach i obozach. Niech pamięć o ofiarach Tragedii Górnośląskiej będzie godnie uczczona przez mieszkańców województwa śląskiego”.

Zał 2. Pełną treść uchwały złożoną przez MN.

Zapomniano jedynie, że takie uchwały powinny na 21 dni przed sesją trafić do radnych. Jak wynika z naszych informacji, temat ten był od kilku dni przedmiotem sporu w gronie Zarządu Województwa, gdyż najwidoczniej opolska PO „wyczuwa ogólną tendencję”, że teraz nie należy drażnić Moskwy. Zapytany o sytuację Radny Sejmiku z klubu PiS Ryszard Czerwiński, stwierdził, że zauważył ulgę w klubie PO, kiedy nie wprowadzono pod obrady uchwały i temat został wycofany. Radny Czerwiński przyznał też, że dowiedział się o uchwale dzień przed sesją. Ciekawe jest uzasadnienie i motywy wprowadzenie tej uchwały:

„Zima 1945 roku była jednym z najtragiczniejszych okresów w historii Górnego Śląska. Przewalająca się Armia Czerwona w swoim marszu na zachód pozostawiła po sobie tysiące zabitych cywilów, zgwałconych kobiet i splądrowanych domostw. Również i kolejne lata powojenne nie szczędziły bólu tym, którzy byli niewygodni dla komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Po latach milczenia mozolnie odkrywa się tę smutną prawdę, która celowo była eliminowana ze świadomości społecznej; obecnie próbuje się upamiętnić tamte ofiary i pokonać traumę, która do dziś leży cieniem na wielu rodzinach.”

Pełna treść uzasadnienie można zobaczyć tutaj. (Zał 3. Uzasadnienie)

Podsumowując. Bestialskie zachowania Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. są faktem, z którymi się nie dyskutuje. Ale nie można zapomnieć dlaczego doszło do tej sytuacji i kto wywołał wojnę. Mord na pewno zasługuje na potępienie, ale nie można zapomnieć kontekstu. Szerzej o tym w komentarzu Naczelnego.

Autor: Tomasz Kwiatek

  1. | ID: ccd79088 | #1

    Wojnę wywolai Niemcy wspólnie z Rosją więc niech pija swoje piwo do końca.To co zrobili rosjanie niemcom na sląsku to jest male piwo w porównaniu z tym co zrobili rosjanie,niemcy i banderowcy obywatelom polski i polakom w czsie drugiej wojny.Polska UTRACILA PONAD !12 MILIONÓW OBYWATELI pona 30% populacji.Bestialsko zamordowanych,zamęczonch glodową śmiercią że nie wspomnę o ludoójstwie bestialskim,banderowców.200 tyś. ludzi bestialsko zamordowanych przez faszystów ukrainskich z OUN UPA musi być osądzone i ukarane.

Komentarze są zamknięte