Boję się sąsiada

Niezależna Gazeta Obywatelska

Jan Grabowski

Nie chcę pisać o specyficznym położeniu Polski, lub o trudnej historii związanej z Rosją. Nie poruszę nawet wątku naszego uzależnienia od ZSRR w czasach komuny. Z racji mojego wieku (rocznik ’85), oraz braku merytorycznego przygotowania historycznego, byłbym dla jednych mało wiarygodny, dla innych za młody a dla poniektórych być może nawet śmieszny. Chciałbym tylko się spytać was starszych, w większości mądrzejszych: czyja mam może jakieś fobie, dręczą mnie zmory a może w tak młodym wieku jestem już oszołomem?

Rosja aktualnie uznawana jest przez nas jak i przez cały zachodni świat, jako państwo cywilizowane, gdzie panuje praworządność i demokracja. Wierzymy, że wszelkie sprawy wewnętrzne a już na pewno polityka zewnętrzna jest zgodna ze wszystkimi standardami konwencji i kurtuazji. Jeżeli polityk Rosyjski mówi coś publicznie, może mówi nie do końca prawdę,  ale na pewno nie kłamie. Przecież takie zachowanie mogłoby go ośmieszyć. A już ze 100% pewnością nie złamałby prawa i nie dopuściłby się haniebnych czynów by zrobić po swojemu. Ja jednak cały czas się zastanawiam, co robi Chodorkowski w wiezieniu i dlaczego trafił za kratki, gdy postanowił krytykować władzę i to jeszcze nazywając rzeczy po imieniu? Kto otruł Litwinienkę, który zmarł w szpitalu w Londynie? Dlaczego giną dziennikarze piszący prawdę o Czeczeni jak Anna Politkowska, dlaczego nagle nie dopływa ropa, do rafinerii w Możejkach a na dodatek wybucha tam pożar? Dlaczego Gorbaczowa nazywa się zdrajcą a sam Pan G. musi mieszkać w USA w obawie o życie? Czemu Gerhard Schroeder jest w zarządzie firmy budującej rurę po dnie Bałtyku? A nawet atakuje się suwerenną Gruzję!!!

A świat? Psssyt nic się nie dzieje nic się nie stało
A media? Psssyt nic się nie dzieje nic się nie stało
A my, czyli tzw. opinia publiczna? – Jakie zachowania wmawia się jako normę?

Ciągle słyszę hasło – „Polska dobrze sobie radzi w gospodarce” – no tak otępiajmy naród, ale mam wrażenie, że nie radzimy sobie politycznie a przede wszystkim w kwestii interesu narodowego. Wydaje mi się, że nie ma u nas tak ważnej rzeczy jak służby bezpieczeństwa. Czuję się, bezbronny. Nie czuję parasola swego Państwa nad głową i chyba mam powody skoro nie było go nawet nad naszym prezydentem. To oczywiście w jakiejś mierze jest też nasza wina, ale tylko częściowa. Jak to jest możliwe, aby ambasada Rosyjska, ba nawet najwyższe władze obcego Państwa ingerowały w nasze wewnętrzne sprawy, tak bez żadnego zażenowania? Jak jest możliwie, by nas szantażowali w sprawie Tarczy Rakietowej, dlaczego wprowadzają cło na naszą żywność, jeśli nie podoba im się nasza władza, zamykają zalew Wiślany blokując polskie porty.

Nasza dzisiejsza władza wydaje się, że gra z sąsiadem do jednej bramki no, bo jesteśmy przyjaciółmi. Na początku oddaliśmy im śledztwo smoleńskie. Każdy normalny kraj, choć by najbardziej przyjacielski, wysłałby służby, zerwałby wszystko – 10 m w dół, przewiózłby do kraju i prowadziłby śledztwo niewykluczającej żadnej z hipotez, łącznie z agresją. A nasi rządzący oddali wszystko. Wrak gnije w Smoleńsku, czarne skrzynki w Moskwie a raportu nie ma, – ale są przecieki już od drugiej godziny po katastrofie, że to podobno piloci zawinili. Ale nasz premier i ich premier, albo nasz prezydent i ich prezydent (lub winnych kombinacjach), tak pięknie wyglądają i wprowadzili nas w nowe stosunki, przyjaźni i pokoju. Owocem tego zbliżenia było podpisanie kontraktu na zakup gazu; swoją drogą dobrze, że nas Waldek nie zabezpieczył po trzecie pokolenie. Boję się Rosji nie dla tego, że jest jaka jest, bo jaka jest to ja wiem. Boję się jej w połączeniu z naszą dzisiejszą władzą, bo jest to niebezpieczny dla nas wszystkich mix.

Autor: Jan Grabowski

 1. Jacek – 2
  | ID: 1a58c761 | #1

  Bardzo dobry artykuł. Powodzenia Panie Janku !

 2. MP
  | ID: 44c314a1 | #2

  Przyłączam się do opinii, że to dobry tekst.
  Dobrze, że nie wszyscy mówią „Psssyt nic się nie dzieje nic się nie stało”

 3. ela
  | ID: 498aef8a | #3

  Dobrze, że młodzi wykształceni biorą się za pisanie i wyrażanie swoich opinii. Panie Janku, śmiało proszę pisać koljne teksty!!

 4. | ID: 817bbbcc | #4

  Jó,Харашо,dobrze.Kto zorganizuje Gwardię Polską?Co musi śię zdażyc aby patrioci wygrali wybory?Co trzeba zrobić aby ogzyskać mlodzież dla patriotyzmu?

 5. saga
  | ID: f7ab8219 | #5

  Świetny artykuł. Młody, mądry i myśli. No, no, podoba mi się to. Pozdrawiam serdecznie i czekam na następne przemyślenia.

 6. anna
  | ID: 3e749f88 | #6

  Janek, odwrócę pytania. Otóz, sprawdź co robił Chodorkowski. Polecam artykuł
  http://marucha.wordpress.com/2011/01/26/prawdziwa-zbrodnia-m-chodorkowskiego/
  Dlaczego Rosja Jelcyna była dla ” demokratycznego świata” cacy,,, a dlaczego nie podoba się zimny czekista Putin?! Przecież ten kraj niewiele się zmienił! Poza władzą. Czyli słaba Rosja może być naszym cudnym sąsiadem, a silnie rządzona już nie? Rosjanom się Putin podoba więc jaki problem? Ano, problem jest w nas, raczej we władzach. Bo nie są samodzielne! Ani Kaczyński, tym bardziej Tusk i jego banda..Pomysl, czy zakup Możejek był właściwym od strony gospodarczej posunięciem? Po co nam one? Inwestycja w cudzym państwie, nie bardzo układnym z Polską? Kto IM KAZAŁ to kupić? Nie można było za tę forsę zrobić czegoś podobnego w kraju? Więc, do kogo pretensje? Dlaczego pan Kaczyński wojował w Gruzji?! KTO MU KAZAŁ?To jest interwencja w obce państwo! Kosowo- KTO MU KAZAŁ szybciutko uznać jego niepodległość?/ Teraz europejskie trybunały rwą włosy z głowy, że tam rządzą mafiosi. A nie widzieli tego? Wolne żarty! Wstyd przed skrzywdzonymi Serbami.Rosja się nie zmieniła i nie zmieni, tylko my nie potrafimy być niepodlegli. Jak powietrza brakuje nam takiego Dmowskiego! Za to u władzy mamy karłów co też na cudze żądania robią zadymy w sąsiadujących państwach( Białoruś) Wiem, że jesteś narodowcem, polecam więc przypomnienie sobie książek Dmowskiego na przykład” Rosja, Polska i Niemcy” Nihil Novi…
  I jeszcze na koniec, ciekawe, że Pana Prezydenta, kształtowanego teraz na męczennika i patriotę, równie mocna opłakuje loża B’B… ciekawa sprawa…Polecam.
  http://wolnomularstwo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=463&Itemid=32

Komentarze są zamknięte