Nasz sposób na tanią energię dla Opolan

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Artykuł z Pulsu Biznesu

Tania energia dla Opolan jest w zasięgu ręki. Wiele na ten temat dyskutowaliśmy przed wyborami samorządowymi i wiemy, że jest to możliwe. Udało się to już zacząć w Poznaniu, Częstochowie zamierza wdrażać Szczecin. Co trzeba zrobić? Sposobem jest stworzenie Opolskiej Grupy Zakupowej, która zrzeszałaby podmioty jednostek podległych Ratuszowi. Później można to oczywiście rozszerzyć o firmy, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i inne podmioty (po sukcesie 1 etapu). Opole mogłoby być innowacyjne i skomasować zakupy od dostawców w tym energii: prądu, gazu i ciepła łącznie. Jak to zrobić? Podajemy w punktach, co naszym zdaniem należy uczynić:

1. Opracować listę działań konsolidacyjnych zakupu energii i utworzyć Opolską Grupę Zakupową.
2. Wykonać projekt racjonalizacji zużycia energii (audyt energetyczny) mający na celu dopasowanie taryfy do potrzeb dla jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta Opola. Warto skorzystać z pomocy Politechniki Opolskiej, która ma wydział w tym się specjalizujący.
3. Zlecić opracowanie wymaganego prawem energetycznym Planu zaopatrzenia miasta w energię z elementami racjonalizacji – co jest obowiązkiem Prezydenta Miasta Opola (Ustawa Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r.; Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 153, poz. 1504 z późniejszymi zmianami), i należy do zadań własnych gminy (planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy; Art. 18 Ustawy). Opole nadal takiego planu nie ma.

Jakich korzyści możemy się spodziewać? Przede wszystkim obniżenie ceny zakupu energii. O tym jak wiele jest stawek i opłat niech dostarczy lektura umowy której zapisy mogłyby być jednolite dla całej grupy i inne niż dla każdej jednostki z osobna.

Jeżeli pomysł się uda zrealizować, działania OGZ można będzie rozszerzać o wszystkie masowe potrzeby społeczności lokalnych, np: skonsolidowanie potrzeb remontowych mieszkań spółdzielczych w celu uzyskania środków unijnych na rewitalizację wielkiej płyty jak w Berlinie (pilotaż krajowy).

Niedowiarkom przypominamy, że konsolidacja zakupów nie jest żadną herezją ani oszołomstwem. Dzieje się tak m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii. Kraje te konsolidują działania w zakresie obronności obniżając koszt wspólnego użytkowania lotniskowców pozwoli na zaoszczędzenie 20 mld euro. Przykładowo Częstochowa racjonalizuje zużycie energii poprzez dopasowanie taryfy do potrzeb odbiorcy na podstawie przeprowadzonego audytu (mówi się o 8 mln oszczędności).

artykul-puls-biznesu w PDF

Jak wspomnieliśmy na początku, grupa zakupowa energii to już nie novum. W Poznaniu doszło do porozumieniu jednostek podległych tamtejszemu ratuszowi co do grupowych dostawy energii elektrycznej w sierpniu 2010 r. Oczywiście dążenie grupy ma na celu zmniejszenie kosztów, wolumenu zakupu energii elektrycznej oraz uzyskanie korzystniejszych niż dotychczas cenowych i pozacenowych warunków zakupu. Miasto ma wybrać doradcę energetycznego, który za określony tysiąc oszczędności zakupowych  otrzyma określony procent wynagrodzenia. Grupa w 2009 r. r. wydała 76 mln na energię, z czego około 20% ma zamiar zaoszczędzić. Niech na czysto wyjdzie tylko 10 mln zysku dla miasta. Czy podobnie nie można zrobić w Opolu? Pytanie retoryczne. Tylko kto się za to zabierze? 

Autor: Roman Jamelski, Tomasz Kwiatek

  

 1. Patriota
  | ID: 580df550 | #1

  Dobra. Radny Tomasz Kwiatek – fajny artykuł. Ale co dalej. Co zrobiłeś przez 8 lat na rzecz taniego ciepła w Opolu. Bo zdaje się wciąż mamy tą drogą opcję. Nie pisz tylko że was kilku było i nie dało rady. Ile interpelacji wygłosiłeś w tej kwestii?

 2. Patriota
  | ID: 580df550 | #2

  Czy radny Tomasz Kwiatek rozliczy się w końcu ze swojej ośmioletniej kariery samorządowej?

 3. | ID: e14c9dc4 | #3

  Widzę, że mam stałego fana:). Zachęcam do lektury mojego częściowego podsumowania z ostatnich 8 lat w Radzie Miasta. Jako nieliczny rozliczyłem się w kampania z tego co zrobiłem. Link bezpośredni:
  http://www.kwiatek.opole.pl/index.php?id=9&look=92.

Komentarze są zamknięte