PO zaprezentowała wniosek o wotum nieufności dla rządu

Autor Obywatelski

Platforma Obywatelska zaprezentowała w piątek w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem Platformy na nowego premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna.

Szef Klubu PO Sławomir Neumann poinformował, że wniosek zostanie złożony na początku przyszłego tygodnia. Wcześniej ma być przedstawiony innym klubom opozycji.

Neumann mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że rząd Szydło „od 17 miesięcy demoluje Polskę, polską demokrację, praworządność, zawłaszcza swobody obywatelskie, atakuje samorządy, niezależne sądownictwo, a w ostatnich dniach, tygodniach skompromitował Polskę na arenie międzynarodowej”.

Wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak dodał, że wniosek wynika z faktu, że obecny rząd jest „zdecydowanie najgorszym rządem po 1989 roku”. Jak mówił, jest to „rząd pełen złych ministrów, rząd z panią premier, która nie ma władzy nad tymi ministrami, i która, reprezentując Polskę w Brukseli, musi nieść ciężar tego, że nie jest faktycznym przywódcą w Polsce”.

Inicjatywę PO „zapewne” poprze Nowoczesna – tak to określiła rzeczniczka ugrupowania Katarzyna Lubnauer. Rządu nie będzie też broniło PSL.

Wniosek PO o wotum nieufności dla rządu, to kolejna odsłona teatru partiokracji i ustawka pijarowa Platformy – ocenił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz’15. Zapowiedział, że posłowie Kukiz’15 prawdopodobnie wstrzymają się od głosu podczas głosowania.

Pomimo wsparcia opozycji, inicjatywa Platformy nie ma szans powodzenia – PiS, wraz z posłami Solidarnej Polski i Polski Razem, dysponuje w Sejmie stabilną większością 234 posłów.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki podkreślił: „My się merytorycznej dyskusji oczywiście nie boimy. Wiemy, co nasz rząd zrobił przez te półtora roku, z pewnością więcej niż rząd Platformy i PSL przez osiem lat. Gotowi jesteśmy taka dyskusję podjąć i w takiej dyskusji się z Platformą zmierzyć”.

Zgodnie z art. 158 konstytucji, Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na Prezesa Rady Ministrów. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

Źrodło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/Kurier PAP

Komentarze są zamknięte