Najbliższe wydarzenia w Diecezji Opolskiej

Niezależna Gazeta Obywatelska

Kościół w Wilczej1. Dzień Papieski w diecezji opolskiej. W najbliższą niedzielę 12 października 2014 r. już po raz czternasty obchodzony będzie w naszym kraju Dzień Papieski, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Jan Paweł II -€“ Świętymi Bądźcie!”. Zgodnie ze zwyczajem w naszej diecezji, diecezjalne obchody Dnia Papieskiego celebrowane są w różnych parafiach, z których pochodzą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tegoroczne diecezjalne obchody odbywać się będą w Opolu (11 października) i w Grodkowie (12 października). Sobota, katedra opolska: 17.45 – Nieszpory z udziałem połączonych chórów, 18.30 – Msza św., 19.30 – Koncert z udziałem chórów i zespołu instrumentalnego (utwory Marco Frisiny). Niedziela, kościół pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie: 11.30 – Msza św., spotkanie stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, loteria fantowa na rzecz Fundacji. Obecnie w naszej diecezji programem stypendialnym objętych jest około 80 stypendystów. Fundacja towarzyszy stypendystom nie tylko przez pomoc materialną, ale również przez formację, organizując dla stypendystów rekolekcje, dni skupienia, a także obozy wakacyjne i językowe.

2. Diecezjalny kongres wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich. Wszystkich członków i sympatyków wspólnot, ruchów i stowarzyszeń kościelnych, a także księży opiekunów zaprasza wydział duszpasterski w najbliższą sobotę 11 października b.r. na kongres, który odbędzie w kościele pw. Ducha Świętego w Winowie. Rozpoczęcie o godz. 14.30, zakończenie o 20.30. W programie: konferencja, praca w grupach, spotkanie przy kawie, adoracja Najświętszego Sakramentu i Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Rudolfa Pierskały.

3. Akademickie Rekolekcje na Dobry Początek. Duszpasterstwo Akademickie „Resurrexit” zaprasza studentów, maturzystów i młodzież pracującą na Rekolekcje Na Dobry Początek: „Ten, którego nie znamy”, które poprowadzą: ks. Mirosław Maliński i ks. Bartłomiej Kot. Rekolekcje odbędą się w dniach 13, 14 i 15 października w kościele seminaryjno-akademickim, przy ul. Drzymały. W programie od godz. 19.30 okazja do spowiedzi, o 20.00 Msza święta, a po niej konferencja.

4. Rekolekcje dla gospodyń plebanijnych. Ośrodek rekolekcyjny „Rybak” w Głębinowie zaprasza na rekolekcje dla gospodyń plebanijnych, które w dniach 14-16 października br. poprowadzi ksiądz biskup Andrzej Czaja. Początek rekolekcji we wtorek 14 października o godz. 9.00. Zakończenie w czwartek o godz. 13.00 obiadem. Możliwy jest przyjazd w poniedziałek wieczorem. Szczegółowe informacje i zgłoszenia przyjmuje recepcja ośrodka pod numerem tel.: 77 472 60 39 lub 501 124 660.

5. Diecezjalne Obchody Dnia Dziecka Utraconego na Górze św. Anny i w Opolu. Diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego odbędą się – podobnie jak w latach ubiegłych – w środę 15 października na Górze św. Anny. Rozpoczną się modlitwą różańcową w intencji osieroconych rodziców i ich dzieci o godz. 17.30. O godzinie 18.00 odbędzie się uroczysta Msza święta, po której procesja z zapalonymi świecami uda się na cmentarz, do Symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego. Mieszkańców Opola i okolic będą mogli w tym dniu uczestniczyć w obchodach w kościele św. Jacka w Opolu (różaniec z procesją do nowo poświęconej Kaplicy Aniołów Stróżów dedykowanej Dzieciom Utraconym i Osieroconym Rodzicom oraz Msza św. w ich intencji).

6. Uroczystość odpustowa w seminarium. Wspólnota Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu serdecznie zaprasza do kościoła seminaryjno-akademickiego w Opolu przy ul. Drzymały 1 na uroczystość patronalną ku czci patronki kościoła św. Jadwigi Śląskiej. Suma odpustowa zostanie odprawiona 16 października o godzinie 17.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

7. Dzień Skupienia z Błogosławioną Karoliną. Wspólnota Błogosławionej Karoliny Kózkówny zaprasza na Dzień Skupienia z Bł. Karoliną 18 października (sobota) o godz. 10.00 do kościoła św. Bartłomieja Apostoła w Jełowej. Dzień Skupienia poprowadzi o. Henryk Kałuża SVD. Zaproszenie skierowane jest do dzieci, młodzieży, małżonków, dziadków, babci, całych rodzin, kapłanów, sióstr zakonnych, katechetów i katechetek wraz z uczniami, Szkolnych Kół Caritas, Ruchu Czystych Serc, Wspólnot Bł. Karoliny. Szczegółowy program na stronie diecezjalnej www.diecezja.opole.pl W załączniku 6 znajduje się zaproszenie-plakat do umieszczenia w formie baneru na stronach internetowych.

8. Prolog – rekolekcje dla młodzieżowych liderów wolontariatu ŚDM – 17-19 października. Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży zaprasza młodzież pełnoletnią (urodzoną w roku 1996 i wcześniej) na rekolekcje weekendowe Prolog 2.2, które odbędą się od 17 do 19 października b.r. w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Już zgłoszeni liderzy mają obowiązek uczestnictwa w tych rekolekcjach. Zapisy i informacje: [email protected]

9. Spotkanie Bractwa św. Józefa w Jemielnicy. W niedzielę 19 października o godz. 15.00 w kościele w Jemielnicy odbędzie się modlitewne spotkanie Bractwa św. Józefa z całej diecezji. W programie spotkania: nabożeństwo różańcowe z poświęceniem sztandaru bractwa oraz wizerunku św. Józefa, któremu przewodniczyć będzie Biskup Opolski; przyjęcie do wspólnoty kleryków MWSD z Opola, braterskie spotkanie i wybory Kapituły Bractwa na nową, dwuletnią kadencję.

10. Wprowadzenie relikwii św. Jana Kantego do kościoła pw. św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach. W poniedziałek 20 października 2014 r. o godz. 10.00 do kościoła św. Józefa w Opolu zostaną uroczyście wprowadzone relikwie św. Jana Kantego. Uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie biskup opolski Andrzej Czaja. Obecny będzie również delegat kardynała Stanisława Dziwisza z Krakowa, ks. infułat Władysław Gasidło, strażnik grobu św. Jana Kantego. Będzie to święto całej społeczności akademickiej i mieszkańców miasta Opola. Św. Jan Kanty (1390-1473) był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale zasłynął także jako Apostoł Miłosierdzia. Szczególną cześć do tego św. miał jeszcze jako arcybiskup krakowski św. Jan Paweł II, który często w wypowiedziach nawiązywał do postaci św. Jana Kantego sugerując, że powinien być dla wielu, szczególnie dla młodzieży, „świetlaną postacią historyczną”, od której można czerpać bogactwo ideałów, szacunek dla drugiego człowieka oraz praktykowanie ludzkiego miłosierdzia.

11. II Festiwal Musica Claromontana. Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych o Nikodem Kilnar OSPPE przekazuje za naszym pośrednictwem zaproszenie na II Festiwal Musica Claromontana. Jeden z koncertów w ramach tego festiwalu odbędzie się w kościele OO. Franciszkanów w Opolu. Plakat zawierający szczegółowy program zamieszczamy w załączniku 8.

TK

Komentarze są zamknięte