Opole od lat walczy ze smogiem, a wysiłki podejmowane przez włodarzy miasta przynoszą doskonałe skutki. Jakość powietrza w grodzie nad Odrą z roku na rok się poprawia, a jego mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma przejście na ekologiczną energię, taką jak fotowoltaika.
- Opole walczy ze smogiem – czysta energia
- Edukacja mieszkańców i system dofinansowań
- Fotowoltaika w Opolu poprawia jakość powietrza
Opole to jeden z najważniejszych punktów na polskiej mapie walki ze smogiem. Miasto od dawna podejmuje różne działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Wyróżnia je kompleksowy charakter – obejmują zarówno dofinansowania dla modernizacji infrastruktury, jak i edukację mieszkańców. Ta ostatnia okazuje się mieć szczególne znaczenie – to właśnie zmiana sposobu myślenia obywateli oraz skłonienie ich do wyboru rozwiązań sprzyjających środowisku w największym stopniu przekłada się na ograniczenie problemu smogu.
Opole walczy ze smogiem – czysta energia
Włodarze Opola wiedzą, gdzie tkwi źródło problemu z zanieczyszczonym powietrzem. Dwa czynniki, które w największym stopniu odpowiadają za powstawanie smogu to silniki spalinowe oraz spalanie paliw w piecach grzewczych. Pierwszy problem opolanie eliminują wprowadzając wciąż nowe usprawnienia komunikacyjne. Drugi zaś likwidują poprzez termomodernizację budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej – dzięki temu można zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ich ogrzania.
Edukacja mieszkańców i system dofinansowań
Opole stawia też na edukację mieszkańców. Doskonałe skutki przyniosło uświadomienie im, jak fatalną jakość w sezonie jesienno-zimowym ma powietrze w ich mieście. Udało się to między innymi dzięki stworzeniu dynamicznej mapy smogowej, pokazującej na bieżąco stan powietrza w dowolnie wybranym punkcie Opola. Służby miejskie stale kontrolują też domowe piece, zniechęcając tym samym opolan do używania paliw niskiej jakości. Ponadto miasto prowadzi system dofinansowań do zmiany pieców na bardziej przyjazne środowisku oraz wdrażania odnawialnych źródłem energii.
Fotowoltaika w Opolu poprawia jakość powietrza
Jeśli chodzi o OZE, na szczególną uwagę zasługuje energia słoneczna. Fotowoltaika w Opolu to przede wszystkim mikroinstalacje domowe. Na założenie jednej z nich warto zdecydować się nie tylko ze względu na zmniejszenie śladu węglowego swojego gospodarstwa domowego (choć to powód szczególnie istotny, a ilość niewyemitowanego CO2 może wynieść nawet kilkadziesiąt ton). Drugi argument to oszczędności i niezależność od wahań cen energii elektrycznej.