Każdy samochód musi być nim objęty, a niezastosowanie się do tego obowiązku skutkuje wysokimi karami finansowymi. Nietrudno zgadnąć, że chodzi o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kierowców, o którym jednak wciąż wiele osób nie wie wszystkiego, co niezbędne. Chcąc uzupełnić swoją wiedzą, warto zapoznać się z niniejszym artykułem.
Jak działa i czym jest OC
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest regulowane prawnie w oparciu o Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nakłada ona na właścicieli pojazdów mechanicznych obowiązek posiadania aktualnej polisy OC. Co istotne, trzeba ją wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, ponieważ nawet jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia wiąże się z ryzykiem otrzymania kary. I nie ma znaczenia, czy polisę opłaci się od razu, czy w ratach (przeczytaj więcej o tym, czy opłaca się kupić OC na raty według kalkulator-oc-ac.auto.pl).
Wysokość kary za brak aktualnego OC zależy od dwóch zmiennych: liczby dni, w trakcie których auto pozostawało bez polisy, a także rodzaju pojazdu. Najmniej płaci się za brak ubezpieczenia przez 1-3 dni, a najwięcej za absencję ponad 14-dniową. Jeśli chodzi o kategorię pojazdu, najdotkliwsze kary czekają na właścicieli ciężarówek, autobusów i innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Warto również podkreślić, że obecnie grzywnę za brak OC można otrzymać zdalnie, bez konieczności przeprowadzania kontroli drogowej. Na automatyczne wykrywanie aut bez polisy pozwalają urzędnikom nowoczesne systemy informatyczne.
Jak sama nazwa wskazuje, OC chroni kierowcę przed odpowiedzialnością cywilną za ewentualnie wyrządzone przez niego szkody w ruchu drogowym. W praktyce oznacza to, że kierowca, który posiada ważne OC, po spowodowaniu kolizji, stłuczki czy wypadku nie musi płacić za szkody z własnej kieszeni, ponieważ pokrywa je odszkodowanie wypłacane z jego polisy. A co w sytuacji, gdy zdarzenie spowoduje kierowca bez OC lub sprawca zbiegnie z miejsca wypadku? Czy poszkodowani nie otrzymują wówczas odszkodowania? Otóż mają do niego prawo i wypłaca jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Jak kupować OC
Specyfika OC polega nie tylko na jego obligatoryjności, ale również na tym, że jego warunki są identyczne w każdym towarzystwie. Bez względu na to, w jakiej firmie się wykupi polisę, można mieć pewność, że nie będzie się niczym różniła od ubezpieczenia sprzedawanego w innych towarzystwach. Jednakowość gwarantowanego przez OC zakresu ochrony wynika z tego, że jego warunki w pełni określa ustawa, a więc firmy nie mogą ustalać ich we własnym zakresie. To z kolei oznacza, że nie konkurują pomiędzy sobą jakością, lecz właśnie ceną, która z punktu widzenia klienta ma największe i często jedyne znaczenie.
Jak już ustaliliśmy, kupując OC, należy się kierować wysokością składki i poszukiwać najtańszych ofert. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie fakt, że cena polisy jest zawsze wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy z osobna i zależy od wielu zmiennych czynników, które dotyczą z jednej strony właściciela (lub właścicieli), a z drugiej ubezpieczanego pojazdu. Aby znaleźć najtańsze OC, należy zatem skalkulować składkę w wielu towarzystwach. Na szczęście nie trzeba tego robić ręcznie, ponieważ całkowicie za darmo w Internecie są dostępne kalkulatory ubezpieczeniowe, takie jak np. kalkulator.kalkulator-oc-ac.auto.pl/kalkulator/oc-ac. Dzięki nim można łatwo i szybko znaleźć dla siebie najtańsze OC.