Czy fizycznej napaści na radnego Rady Powiatu w Gołdapi Pawła Czyża można było uniknąć!?

Zastępca Naczelnego

Radny Paweł Czyż w Parlamencie Europejskim/FB

Niezależna Gazeta Obywatelska ustaliła, że sprawca napadu na radnego Rady Powiatu w Gołdapi dokonał już podobnego czyny na szkodę … żony radnego Moniki Sochy-Czyż, w czasie, gdy była zarejestrowana kandydatką w wyborach do Senatu RP! W czasie trwania ciszy wyborczej, 14 października 2023 roku ta sama osoba – w roku 2014 kandydat Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem w wyborach samorządowych – napadła fizycznie na wspomnianą polityk chadecką i usiłowała wtargnąć do mieszkania działaczy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi wówczas nie tylko nie powiadomiła o incydencie Państwowej Komisji Wyborczej, ale odmówiła wszczęcia dochodzenia zarejestrowanego pod sygn. KR-5233/23, RSC-532/23. Postanowienie zatwierdził 21 grudnia 2023 roku prokurator Prokuratury Rejonowej w Olecku. Co istotne w sprawie sprawcy nie próbowano nawet przedstawić zarzutu z art. 119 §  1. Kodeksu karnego, który przewiduje nawet karę 5 lat pozbawienia wolności za przemoc motywowaną politycznie. 15 maja doszło do postrzelenia premiera Słowacji Roberta Fico, a wczoraj ze specjalnym orędziem wystąpił marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia.

Niech smutna lekcja, dana nam dziś przez braci Słowaków, z całą mocą do nas dotrze

– zaapelował w swoim wystąpieniu lider Polski 2050.

Poszkodowany w napaści radny Paweł Czyż odniósł się w krótkiej rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską do słów marszałka Hołowni.

Pan marszałek ma wiele racji, ale z praktyką bywa rożnie. Atak na funkcjonariusza publicznego powinien być zwalczany z całą mocą. Apeluję zatem, aby marszałek Szymon Hołownia zainicjował zmiany w kodeksie karnym poprzez podniesienie górnej granicy okresu możliwego pozbawienia wolności sprawcy i usuniecie z art. 222 § 1. możliwości orzeczenia przez sąd grzywny lub ograniczenia wolności. Penalizacji powinien podlegać również wyraźnie hejt uprawniany za pośrednictwem mediów elektronicznych.

– powiedział nam radny i rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

W sprawie napaści na radnego Rady Powiatu w Gołdapi przesłaliśmy Prokuraturze Krajowej liczne pytania. Na odpowiedzi oczekujemy.

CZYTAJ WIĘCEJ

Radny Rady Powiatu w Gołdapi poszkodowany w napaści! Poziom hejtu stanowi realne zagrożenie!

 

Piotr Galicki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *