Politycy ZChR pytają o skutki systemu ETS 2 dla portfeli Polaków i dla budżetów samorządów

Zastępca Naczelnego

Paweł Czyż, dr Bogusław Rogalski (ZChR)/foto NGO/UG Banie Mazurskie

Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski w swojej niedawnej publicznej wypowiedzi oświadczył, że ETS 2 uderzy we własność prywatną, bowiem Unia Europejska posługując się Europejskim Systemem Handlu Emisjami w wersji drugiej (ETS 2) doprowadzi docelowo do zakazu obrotu nieruchomościami, które nie będą „zeroemisyjne”, a znacznie wcześniej doprowadzi do zakazu pozyskiwania ciepła z drewna, węgla czy gazu, a także instalacji i modernizacji systemów grzewczych opartych na tych paliwach. „W roku 2024 wejdzie w życie obowiązkowy system podziału budynków na klasy energetyczne od „A” do „G”. Każdy z nas będzie miał oznaczony swój dom czy mieszkanie wspomnianym symbolem klasy energetycznej. Od 2026 roku wejdzie w życie zakaz instalacji kotłów węglowych, olejowych i gazowych. Dalej, w 2027 roku ETS 2 zostanie wprowadzony w całej Unii Europejskiej. W tym samym roku wejdzie nowy unijny podatek. Każdy, kto nie będzie spełniał tzw. „zeroemisyjności” i nie będzie należał do grupy „A” będzie płacił karę. Każdy! Mieszkający w bloku, domu, wynajmujący mieszkanie od kogoś innego. O tym trzeba dzisiaj mówić”. – oświadczył publicznie w październiku lider Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

ZOBACZ KLIP ZChR o ETS 2

Czeka nas fala problemów finansowych?

Na ostatniej sesji złożyłem dwie interpelacje dotyczące systemu ETS 2, bowiem obawiam się o finanse Bań Mazurskich jeżeli nowy unijny podatek obejmie, np. budynki szkolne. W miejscowości Żabin od lat stoi pusty kompleks szkolny o powierzchni ponad 1000 mkw. Już teraz nie znajduje nabywcy, a niedługo będzie generował koszty dodatkowe wynikające z unijnego pomysłu przegłosowanego w Parlamencie Europejskim. Tak gmina bez długów może nagle w takie długi wpaść.

– mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy ZChR i nowy radny Bań Mazurskich (pow. gołdapski).

Sytuacja jest tragiczna jeśli chodzi o tereny postpgrowskie. W mojej gminie, mamy wiele niskich bloków z wielkiej płyty wybudowanych w PRL. Wspólnoty mieszkańców nie radzą sobie zupełnie z ich przygotowaniem do realizacji ETS 2. Tutaj jest potrzebne działanie osłonowe, które obejmie i samorządy, i zwykłych mieszkańców. Obawiam się, że nowy rząd Donalda Tuska w tej sprawie niczego nie zrobi i będziemy mieli falę bankructw samorządów i osób prywatnych. To jasne, jeśli się zważy, ze europosłowie PO głosowali za wprowadzeniem tego systemu.

– dodaje Paweł Czyż z ZChR.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte